Klavye'de Metre Kare ( M² ) İşareti Nasıl Yapılır? - Oguzhantemiz.com
Nedir ?

Klavye’de Metre Kare ( M² ) İşareti Nasıl Yapılır?

Klavye'de Metre Kare ( M² ) İşareti Nasıl Yapılır?

Metre kare işareti özellikle ödev yapan ya da sunum hazırlayan öğrenciler için en önemli sembollerin başında gelmektedir. Özellikle bilgisayar üzerinden Microsoft Office, Excel, Word ya da metin belgesi üzerinden ders notlarınızı, sunumlarınızı ya da kadastro işlemlerinizi hazırlarken metre kare ifadesini kullanmanız gerekebilir. Bu işaretler, cep telefonunda olduğu gibi emoji klavyesinde hazır olarak bulunmamaktadır. Bundan dolayı da klavye üzerinde metre kare işareti yapmak için ascii işaretler kullanabilirsiniz. Bilgisayarın rom hafızasında bulunan gizli ascii kodları sayesinde klavye üzerinde metre kare işareti oluşturabilirsiniz. Metre kare işareti oluşturmak için:

  • Metre kare işareti oluşturmak için alt tuşuna basılı tutmanız gerekmektedir. Ardından sırasında 0 1 7 8 tuşlarına basmanız gerekmektedir.
  • Bu tuşlara sırasıyla bastıktan sonra ² ifadesi oluşacaktır. 2’nin sol tarafına m harfini ekleyerek m² işaretini oluşturabilirsiniz.
  • Şayet klavyeniz Türkçe değilse, bu tuş kombinasyonu ile metre kare işaretini oluşturamayabilirsiniz. Bunun için klavyenizi Türkçe olarak seçmeniz gerekmektedir. Klavyeyi Türkçe yapmak için: Başlat, Denetim Masası, Bölge ve Dil, Klavyeler alanı üzerinden Türkçe Klavye seçeneğini tercih edebilirsiniz.
  • Dilerseniz karakter eşlem tablosu üzerinden metre kare ifadesini bularak kopyala yapıştır yapabilirsiniz.

Bilgisayarda Metre Kare İşareti Nasıl Oluşturulur?

Metre kare işareti bilgisayar üzerinde birçok alanda gerekli olmaktadır. Özellikle tarla, dönüm ya da dekar hesaplamalarında da gerekli olan metre kare ifadesini yapabilmek Alt tuşuna basılı tutarken +0178 işaretini kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede metre kare ifadesi oluşturabilirsiniz. Daha sonra M harfini yazmanız gerekmektedir. Ardından Alt+0178 tuşlarını kullanarak metre kare ifadesini oluşturabilirsiniz. Bunun dışında:

  • Alan hesaplamaları yaparken karakter eşlem bölümünden tablo aracılığı ile kopyala yapıştır yöntemiyle de metre kare ifadesini oluşturabilirsiniz.
  • Karakter eşlem alanına ulaşmak için Başlat, Tüm programlar, Donatılar, Sistem Araçları ve Karakter Eşlem alanlarını kullanabilirsiniz.
  • Karakter eşlem alanı üzerinden metre kare ifadesini bulamıyorsanız Unicode alanına tıklayabilirsiniz. Bu alan üzerinden 33A1 yazarak metre kare ifadesini bulabilirsiniz. 33A1 evrensel metre kare ifadesinin kodudur.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!