Buney Nedir ?

Kişisel Gelişim Nedir?

Favori kişisel gelişim sözleri

İçindekiler

Kişisel Gelişim Adına Yapılan Dolandırıcılıklar

Gelişmek ve gelişim ne kadar da yakın gözüken arada dağlar kadar fark bulunan bir o kadar da basit kelimeler. İşte kişisel gelişim de herkesin bildiğini sandığı ama kimsenin gelişime dair bir şey yapmadığı durum. Gelişim, organizmanın döllenmeden başlayarak bedensel, zihinsel, sosyal ve duygusal yönden belli koşulları olan en son aşamaya ulaşıncaya değin sürekli ama sürekli ilerleme kaydeden değişimidir.

En iyi kişisel gelişim özlü sözleri 2020

En iyi kişisel gelişim özlü sözleri 2020

Kişisel gelişim nedir diye sorulduğunda bunun mutlak bir cevabı yoktur çünkü kişisel gelişim kişiden kişiye değişen değişik metotlarla sağlanır. Adı üstünde kişiseldir. yani bunun evrensel bir yolu yoktur. Bireyler için kişiselleştirilmiş bir yolculuktur. İnsanın kendi kendini geliştirmesidir.

”Uçamıyorsan, koş; koşamıyorsan, yürü. Eğer yürüyemiyorsan, sürün; ama hareket etmeye devam et. Geleceğe ilerlemeyi sürdür”. Martin Luther King

Bireyin ruhen gelişimi pek çok sorunun üstesinden gelebilmesi için kişiye gerekli gücü ve özgüveni verir. Kişinin yaşadığı hayatı daha rahat, mutlu ve takıntısız yaşamasına olanak sağlar. Kişilerin içerisinde bulunduğu kötü durumdan kolaylıkla çıkmasına ve bu durumun farkına varıp sorunlarıyla daha bilinçli şekilde başa çıkmasına fayda sağlar.

Gelişimi Hedefleyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Bireyin ruhen gelişim süreci en başta sancılı bir süreç gibi görülse de kişinin pozitif düşünme ve enerji yükseltme yöntemleri ile tanışıp bunları hayatına uygulaması ile zor gibi görülen bu aşamaların kolaylıkla aşılıp bireylerin bu yöntemleri hayatına uygulaması kolaylaşır. Yalnız burada önemli olan nokta, kişisel gelişimin öğrenildiği kaynaktır. Bu kaynak bir kitap olabilirken ileri aşamalarda arzu eden için bir kişi de olabilir.

Fakat bu alanda eğitim alınacak kişiler doğru seçilmelidir. Çünkü ne yaptığından emin olmayan ve yaptığı iş hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan insanlar gelişimi kendi hayatlarına katamadığı gibi başkasının hayatına da katamayacaklardır. Günümüzde bu tarz eğitimlerin pahalı olduğu düşünüldüğünde bireylerin, eğitim yerine dolandırıcılarla karşılaşma ihtimali oldukça yüksektir.

Gelişime Rağbet Artıyor

Günümüzde kişilerin ilgi duyduğu bir saha olarak kaşımıza çıkan spritüel bilinç ve motivasyon yöntemlerini içeren gelişim programları eğer ki, doğru eğitimci bulunmazsa para tuzağından öteye geçememektedir. Eğer ki alınan eğitim bu alanın dışına taşıp da enerji alanına kanalize olmak ise bireylerin daha da dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü gelişimin bir diğer evresi ise enerji yöntemlerini kullanarak kişinin kısa sürede kendi gelişimini inşa edebilmesi sürecidir.

Böyle bir durumda gelişimin yalnızca sözlü olarak bilinmesi yeterli gelmezse kişi, ileriki seviyelerde kuantum fiziğini içeren evreler hakkında da bilgi sahibi olma yoluna girebilir. İşte bu gibi durumlarda dolandırıcı insanlardan kaçınmak önemlidir. Bireyler bilinçli olmalı ve eğitim alacağı kişileri doğru seçmelidir. Özellikle de access bars, thetahealing, bioenerji ya da reiki gibi alanlara ilgi duyuluyorsa bilgisinden yararlanılacak olan eğitmenin bu eğitimleri sadece son dönemlerde kişilerin yönelimi olduğu için değil, gerçekten uygulamak ve uygulatmak için almış olması önemlidir.

Favori 20+ Kişisel Gelişim Sözleri

“Yaşamınız ve işiniz, ancak siz iyiye gidiyorsanız, iyiye gider.” Brian Tracy

“Kendinizi geliştirmek için öyle çaba harcayın ki, başkalarını tenkit etmeye zamanınız kalmasın!” Mevlana

“Mum olmak kolay değildir. Işık saçmak için önce yanmak gerekir.” Mevlana

“Dayan ve üstele… Bu acı, adım adım senin iyiliğine dönüşecek.” Ovidius

“Uçamıyorsan, koş; koşamıyorsan, yürü. Eğer yürüyemiyorsan, sürün; ama hareket etmeye devam et. Geleceğe ilerlemeyi sürdür.” Martin Luther King

“Damla kendini tamamlayınca damlar.” Özdemir Asaf

“Deneyimden daha güçlü bir öğretmen yoktur; ama öğrenme isteği olmadıkça, deneyimden hiçbir şey öğrenilemez.” George B. Shaw

“Sahip olduğunuz tek şey bir çekiçse, her şeyi bir çivi olarak görmeye başlarsınız.” Abraham Maslow

“Keskin bıçak olmak için çok çekiç yemek gerekir.” Türk Atasözü

“Yaşamındaki sınırlar yalnızca senin belirlediklerindir.” Epiktetos

“Korkuyla arkamıza veya öfkeyle önümüze değil, bilinçle etrafımıza bakalım.” James Thurber

“Bir günde yapabileceklerimizi abartıyoruz ve birkaç günde yapabileceklerimizi küçümsüyoruz.” John C. Maxwell

“En büyük ve kaɾlı yatıɾım, kendine yapılan yatıɾımdıɾ.” David J. Schwartz

“Zayıf noktalarınızdan güçlü taraflarınız doğacaktır.” Sigmund Freud

“Sana ışık tutanlara sırtını dönersen, göreceğin tek şey kendi karanlığın olur.” Descartes

“Kimseye kirli ayaklarıyla beyninizde gezme fırsatı vermeyin.” Gandhi

“Aydınlığı içinde taşımaya bak. İşte o zaman karanlıkta bile yolunu bulabilirsin.” William Blake

Kişisel Gelişim Kitaplarının Satıldığı Yerler

Favori kişisel gelişim sözleri

Favori kişisel gelişim sözleri

İnsanın doğumundan itibaren hayatı boyunca yaşadığı olaylar, karşılaştığı güçlükler ya da güzellikler karşısında verdiği tepkiler o kişinin gelişim sürecinin bir yansımasıdır. Ne yazık ki bazı insanlar kişisel gelişim konusunda gerçekten doğuştan bir içgüdü ve yeteneğe sahipken diğerleri ise dışardan alacağı desteğe ihtiyaç duyar.

İşte bu ihtiyacı karşılamak için günümüzde psikoloji ya da benzeri eğitim almış kişilerin yazdığı birçok kitap raflarda yerini almıştır. Bu kitaplara ulaşımda bir hayli kolaydır. Çok yüksek fiyatlarda olanların yanında düşük bütçeye uygun kitaplar bulmakta mümkündür. Kitap yazarları ya da yayın evleri uygun buldukları ve güvendikleri her yere bu kitabı sat mantığıyla kitaplarını dağıtır. Kişisel gelişim ile ilgili bu kitaplar nereden satın alınabilir;

1.Kitap Satan Mağazalar

Alışveriş merkezlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte bu merkezlerin içinde sadece kitap ve kırtasiye ürünleri satan mağazalar açılmaya başlanmıştır. (D&R, NT vs.)

2.İnternetten Alışveriş

İnternetten kitap almak ve hatta herhangi bir şey almak son zamanlarda çok yaygınlaşmaktadır. Bazen aradığınız kitabı mağazalardan daha uygun fiyatlara bulmak bile mümkündür. Yapmanız gereken tek şey satıcının internet mağazasına girip istediğiniz kitabı aramalar kısmından aratmaktır. Bazı dönemlerde büyük indirimlerle birçok kişisel gelişim kitabına sahip olabilirsiniz. (Kitapyurdu, idefix vs.)

3.Sahaflar (İkinci el kitap)

Kişisel gelişim kitabı almanın en uygun yolu sahaflardan alışveriş yapmaktır. Sahaf bulmak sanılandan çok daha kolaydır. Bir yol üzerinde rastlanacağı gibi herhangi bir pasajda da sahaf bulmak ayrıca eğlenceli olacaktır.

4.Kitapevleri

Buralarda mağazaların aksine yalnızca kitap bulunur. Her türden her yazardan kitabı kitap evlerinde bulmak mümkündür. Kitapevlerinde çalışan kişiler kitaplar konusunda oldukça bilgili olur. Onlarla fikir alışverişi yapılarak istenilen türde bir kişisel gelişim kitabı bulmak hem eğlenceli hem de kolay olacaktır.

5.Kitap Kafeler

Bu kafeler son zamanlarda çok yaygınlaşmıştır. Özellikle şehirlerin üniversitelerine yakın yerlerde öğrencilerin gelip kitaplara göz gezdirmelerini aynı zamanda bir şeyler yiyip içmelerini hedeflerler. Elbette sadece öğrencilere değil bu kafeler herkese açıktır. Böyle bir mekanda çayınızı içerken rafta bulunan sayısız kişisel gelişim kitabına göz gezdirmek oldukça rahattır.

Kişisel Gelişim Sahte Midir?

Son yıllarda kitaplarla, blog yazılarıyla, seminerler ve televizyon programlarıyla en çok karşılaştığımız konulardan biri kişisel gelişim. Aslında hep varmış da adı yeni konmuş gibi. Kişinin kendi potansiyelini keşfetmesinde ve kullanmasında yardımcılar edinmesi bu konuda da gerekli ama filtreleri doğru belirlemek gerekiyor. Çünkü kişisel gelişimin de sahte olanı, suiistimal edenleri, bilgi kirliliği yaratanları çoğaldı. Uzmanlık her konuda olduğu gibi kişisel gelişim çalışmaları yapacaklar için en önemli kriterdir. Bir psikoterapist, kişisel gelişim alanında eğitim almış bir uzman ve o uzmanlar tarafından yazılmış kitaplar, makaleler çalışmaları daha verimli kılacaktır. Doğru kaynakları belirlemede bir seçenek de anti-kişisel gelişim kitapları olabilir.

Kitapları Işığa Tutsak?

Kitaplar en iyi yol göstericilerimiz ve kişisel gelişim konusunda da doğru kitabı bulmak şart. Doğru kaynakları ararken kişisel gelişimin sahte olanına dikkat çeken bazı yazarların eğlenceli tespitleri karşımıza çıkıyor. Ve bizler anlıyoruz ki kişisel gelişimin sahtesi yoktur, kişisel gelişim kitaplarının ve yaşam koçlarının sahtesi vardır. Bu sahteciler temel psikolojinin verilerinden yararlanıyor ama mantıktan kimi zaman uzaklaşıyorlar.

Gerçek bir kişisel gelişim uzmanı size kısa sürede mutluluk, çok para ve üstün başarı vaat etmez. Oysa en sık duyduğumuz vaatler para, kariyer, mutluluk üzerine. Aslında tüm bunlar gerçekte kişisel gelişimin bir sonucu. Bu sonuçlar da kişinin potansiyeline, yeteneklerine göre gelişecektir. Her başarı düzeyi kişiye özeldir.

Kişisel Gelişim Gerçekte Nedir?

Kişisel Gelişim Nedir? Kişisel gelişim sözleri

Kişisel Gelişim Nedir? Kişisel gelişim sözleri

Birkaç adımda mutluluk, birkaç günde zenginlik, çalışmadan bilgelik gibi hayatı formülize etmek olmadığı kesin. Kişisel gelişim, insanın kendiyle ve diğer kişilerle olumlu, yapıcı ilişkiler kurmayı, zamanı verimli kullanmayı öğrenmesidir. Gerçek bir kişisel gelişim uzmanı ya da kitabı bize bunları sunmalı, öğretmelidir. Sahte uzmanlar ve kirli bilgiler dünyasında kişiler rafine bilgiye ulaşmak için yine bilgiden yararlanmalı. Kişisel gelişime ilgi duyan biri ilk olarak temel psikolojik bilgilere hakim olursa amacını doğru belirleyecektir.

Neye ihtiyacınız olduğunu bilirseniz doğru kaynakları görünce tanırsınız. İnsanın amacı kişisel potansiyelini keşfedip buna uygun çalışmalarla hayatını daha verimli kılmak olmalıdır. Sahte kişisel gelişim vaatleri yerine akılcı yoldan gidilmeli. Kendine yatırım yapmak zaten size zenginliği ve mutluluğu getirecektir. Mutluluk nasıl kişisel bir kavramsa mutluluğa giden yollar da kişiseldir. Formüller yarar sağlayabilir, tabii şablon olmaktan çıkarılıp kişiye özel analizlerle yapılandırıldıkları zaman.

 

Kişisel Gelişim Koçları Yararlı Mı?

Bireyin her alanda sahip olduğu gelişimlerin bulunduğu durumdan her zaman bir adım ileri taşıması olarak nitelendirilen kişisel gelişim, kişisel açıdan önemini günümüz yaşantıda belirli farka sahiptir. Kişisel gelişimin farkındalığı için insan önce kendisini tanımalıdır. Kendini bilen insan, durumunu belirlemeli daha sonra eksik yönlerini tespit etmeli ve kendini geliştirmelidir. Kendisinin gelişiminde yetemediği durumlarda bir kişisel gelişim uzmanlarına başvurarak gerekli desteği almalarımı yaşadığımız çağda mümkün durumdadır.

Bu durum bireyi motivasyon ve strateji açısından güçlü kılar ve olumsuz ön yargıların silmesinde, doğru, planlı, yeni düşünceler çerçevesinde yol göstericiliği sağlar. Bu kişisel gelişim uzmanları, bireyin yarar sağlayacağı konular hakkında kişiye motivasyon potansiyelliğini ortaya koymakla birlikte yeni hedefler, iletişim, eğitim, strateji becerisinin gelişmesi için bireye koçluk yaparak gereken desteği sağlamaktadır.

Koçların Faydaları

Kişinin kendini geliştirme safhasında yeterli görmediği konuları kişisel gelişim koçlarından destek alarak belirlediği hedefler doğrultusunda emin adımlar sağlayarak başarıya giden yolda işinde uzman koçlardan fayda sağlamış olacaktır. Bu koçlar, birey üzerinde öncelikli tespitleri sağlayarak eksik olduğu alanlar hakkında detaylı bilgilendirmeli ve bireye üzerinde birlikte çalışacağı konuları açığa çıkartmaktadır.

Kişisel gelişim sürekli kendini geliştirmekle beraber eksik olduğu konularında farkına varılması ve düzeltilmesi, insanlara yol gösterilmesi bakımından önemli derece de değere sahiptir. Bunun için kolaylıkla bulabileceğimiz kişisel gelişim koçları bireylere bu konular hakkında destek olmak adına var olmaktadır.

Bu koçlar ciddi anlamda öneme sahiptirler aslında. Birçok konuda gelişmenin adımlarını sağlayan bu koçlar, insan hayatının sosyal çevresinde yaşanan olumsuzluklara ve eksikliklere destek olma amacı hedeflendiğinden dolayı gerekli düzeyde önemli yere sahiptirler. İnişli çıkışlı devam eden hayatı düzene sokmaları, fiziksel ve ruhsal düzenin oturmasında yardımcılığıyla, bireye motivasyon ve ek destek olarak gereken planları sağlamakta önemli rolü üstlenen koçlar motivasyon ve insan ilişkilerinde, iş hayatında, sosyal hayatta güç kazandırmak adına yararlı işler sağlamakta.

Kişisel gelişim koçlarını desteklemekle yardıma ihtiyaç duyan bireylerin gelişimine katkı sağlanılabilir. Bu koçlara gitmek insanı farklı adlandırmalara taşımaması toplumu bilinçlendirerek koçlardan destek alınması için yardımcı olmalı ve faydalarından bahsederek teşvik edilmelidir.

Kişisel Gelişim Konferansları Nerededir?

Alanlarında uzman kişilerin kamuya açık ya da özel alanlarda yapmış olduğu teorik bazlı anlatımlara kişisel gelişim konferansları da son derece popülerdir. Kişisel gelişim alanı çok popüler olmakla birlikte neredeyse her mecrada kullanılan teknik, taktik ve öğretileriyle hayatımızın her yerinde. Bu öğretileri ve teknikleri uzman kişiler verdikleri konferanslar ile de meraklılarına sunmaktadır.

Belediyelerin Halk Eğitim Merkezleri

Kişisel gelişim konferanslarına katılmak için birçok yol vardır. Öncelikle belediyelere ait halk eğitim merkezleri bu konuda gayet iyidir. Tamamı ücretsiz olan bu programlara katılmak için yakınınız da bulunan ya da yaşadığınız şehrin belediyelerinin halk eğitim merkezlerine, internet ya da telefon yolu ile ulaşarak düzenlenen konferanslar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Üniversite Grupları İle Tanışın

Neredeyse her üniversitede bu tip organizasyonlar yapılmaktadır. Bu grupların üyeleri ile görüşüp ya da grubun yaptığı bilgilendirmeler takip edilerek, yer ve zaman bilgisi edinilebiliyor. Üniversite bünyesinde yapılan organizasyonlarda bireyler bireysel gelişimlerine birçok katkı yapmaktadır.

Eğitim Merkezleri

İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere artık neredeyse birçok şehirde sadece kişisel gelişim ile ilgili eğitim, seminer ve konferanslar veren kurumlar aktif olarak hizmet vermektedir. İnternet üzerinden yapacağınız araştırmalar ile bulunduğunuz şehirdeki bu merkezler ile irtibata geçip konferanslar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu tarz merkezlerin avantajı alanında uzman kişiler ile sizi buluşturuyor olmalarıdır. Sadece konferans için o şehre gelen birçok uzman, kişisel gelişim konferanslarına katılarak o alan ile ilgili bireyler ile buluşmaktadır.

Konferans Salonları Sizi Bekliyor

Konferansı bulduktan sonra gereken o sunumun yapıldığı alanlara gitmek. Genellikle çok büyük bir alanı kapsayan konferans salonlarına gideceksiniz demektir. Konferans salonları 50 ile 1000 kişilik salonlar olarak genel olarak tercih edilmektedir.

Youtube Üzerinden İzleyin

Artık her alan ve dalda videolar barındıran video paylaşım mecrası Youtube üzerinden yüzlerce kişisel gelişim alanı ile ilgili konferans izlenebiliyor. Alanında ünlü, söz sahibi ve uzmanların konferansları evden, işten ya da seyahat halinde dahi rahatlıkla izlenebiliyor.

Meraklı, öğrenmeye açık ve keşfetmeyi seven insanların katıldığı bu konferanslarda, bireyler kişisel bilgi ve yeteneklerine katkı sağlamaktadır.

Kişisel Gelişim Sayesinde Büyüyen Çocuklar

Ünlü düşünürlerden en iyi kişisel özdeyiş tavsiyeleri

Ünlü düşünürlerden en iyi kişisel özdeyiş tavsiyeleri

Bir birey sinir ve strese halinde olmadan yaşamayı her şekilde ister. İnsanlar bu isteklerden dolayı kendilerini daha iyi anlamak açısından kişisel gelişim konusu altında kendisini geliştirmeye başlama kararı alır. Bu süreç çok zorlu olduğundan dolayı ise bunda başarılı olan kişi sayısı maalesef yardım alma yolunda gidebilirler. Ama yardım aldıkları halde sorunları halen devam ediyor ise, kişisel gelişim konusunda başarılı olma yüzdesi maalesef azalmaktadır. Uzmanlar, bu durum için bir takım çözümleri dile getirmektedirler. Bunların yanı sıra uzmanlar, yetişkin birisinin kişisel gelişime gösterdiği etkileşimin zorlu olmasının, çocuk ve gençlik zamanlarındaki kişisel gelişim eksikliğinden kaynaklandığını dile getirmişlerdir.

Çocukluk İçin Kişisel Gelişimin Anlamı

Anneler ve babaların özenle dikkat etmesi gereken bir konu da budur. Çocuklar sadece, eğlenmeyi, okula gitmeyi, arkadaşlarıyla sosyalleşme konusunda sınırlı kalmamalıdırlar. Önemli olan şey, çocukların o yaşlarda kendilerini geliştirme adına birçok şeyle etkileşime girmelidirler. Bu gelişim süresi içerisinde ise, kendini bulma, kendine tanıma, kendi sınırlarının ne olduğunu ve bu sınırlarını aşıp ne kadar daha ilerlemesi gerektiğini öğrenecektir. Çocuk kendini bu şekilde daha fazla huzurlu bir hayata adımlarını atmış olacaktır. Çünkü çocuk için, kendini tanıma yollarını bilmek, ona gelecek için huzur sağlamaktadırlar.

Aileler Çocuk Gelişimi Hakkında Neler Yapmalı?

Çocuk ve çocuğun gelişim süresi içerisinde, ebeveynler biraz daha stresli olabiliyorlar. Uzmanların görüşlerine göre çocuklar, ebeveynlerinin bu stresini görüp bilmeleri mümkün olabiliyormuş. Bundan dolayı çocuk için duygularınızı kontrol etmeyi öğrenmeyi öğrenmeniz olumlu bir sürecin göstergesidir. Bunun zor olduğunu düşünmeniz ise, uzmanlar tarafından yanlış sayılıyor. Kişisel gelişim konusunda korku, endişelerden dolayı oluşan stresin azaltılması gerekmektedir. Eğer çocuğunuz bu olumsuz düşünceleri algılayabiliyor ise, çocuk bu kişisel gelişim yolunda ilerlemede zorlanabiliyor. Uzmanlar, çocuklara güvenilmesini tembih ediyorlar.

Ailenin, çocuklara dikkatli bir biçimde kişisel gelişim adına doğru bir şekilde yardımcı olmak istiyorlarsa, çocuk daha doğmadan çeşitli kişisel gelişim kitaplarını dikkatli bir şekilde okumaları gerekmektedir. Bu şekilde anne ve baba zorlanmadan çocuk gelişimi konusunda endişe etmeden, emin adımlarla ilerleyebilirler. Çocuk ise bu süre zarfında kendisini bulup, hayatına bir amaç koyacaktır.

Kişisel Gelişim Yöntemlerinde Uygun Yöntemler

Kişisel gelişim konusunda neredeyse bütün insanlar için geçerli olan ve mutlak başarıya götüren belirli başlı bir tek yaklaşım yöntemi bulunmamaktadır. Elbette olağanüstü sonuçlar verecek olan reçeteler ve ilaçlar da yoktur. Önemli olan husus, kişinin sorununu fark edebilmesi, kendini tanıması, bir çözüm planı belirleyerek plana uygun davranması ve sonuçlarını elde ederek farkını görebilmesidir. Alınan sonuç kişinin kendi açısından önemlidir ve bir anlamı vardır.

Yöntemlerinin Belirlenmesi

Kişinin bir tek sefer de tümden değişmesi söz konusu olamaz ancak zaman ilerledikçe değişim hızının artması ve gelişim göstermesi olası bir durumdur. Öncelikle basit bir sorunu ele alarak onu çözmeyi hedeflemek, o sorunun asıl sebebini öğrenmeye çalışmak ve nedenini öğrendiğin sorunun çözümleri için uygun yöntemleri belirlemek gerekmektedir. Basit bir sorundan başlayarak ilerlemek hem çözüm sürecini kolaya indirgeyeceği için, hem de başarıyı elde edeceğinden yapılabilirliğini mümkün kılar. Kişisel gelişim yöntemleri içerisinde çözülmesi gereken sorunun çözülebilir nitelikte olması ve sebeplerinin doğru tespit edilebilmesi sorunu çözülmesi açısından oldukça önemlidir.

Kişisel gelişim yöntemleri konusunda uygulanması gereken sorunların çözümlenmesi, sebeplerinin çeşitlendirilmesi belirli bir ölçü ve yöntemde yapılması, tek bir yöntem uygulanarak yapılmasının yerine başarı olasılığını arttıracağı bir durum olmaktadır. Çözümlenecek sebeplerin yöntemlerinin fazlalaşması durumunda değiştirilerek uygulanması çözümü de kolaylaştıracak sonuca daha hesaplı ve planlı bir şekilde varmanızı sağlayacaktır.

Elbette çözümlenecek uygun nedenlerin çevremizde ki bireyler tarafından da desteklenmesi ve onaylanması durumunda yöntemin başarı durumu kişi açısından büyük katkılar sağlayacaktır. Seçilecek olan yöntem ve çözümlemesi durumu kişinin yaşamını etkileyecek tür de olmamalıdır ve kişiyi daha büyük zorluklara sürükleyecek nitelikte olmaması gerekir. Böyle bir durumda kişiyi olumsuz etkileyecektir. Sorun çözümleme durumu günlük yaşamın koşullarını etkilemeyecek nitelikte olmalıdır.

Yöntemleri İçerisinde Yapılması Gerekenler

Genel olarak söylememiz gerekirse kişisel gelişimde uygulanacak veya çözümlenecek yöntemler bize sorun yaratmayan ölçüde, özendirici, sürdürücü olması niteliğinde ve hedef koyduğumuz yöne uygun ve uyumlu olması gerekmektedir. Seçilecek yöntem ise çözümlenecek nedenleri ortadan kaldırmaya yönelik veya nedenleri etkisizleştiren yöntemler olması gerekmektedir. Bu gibi durumlara dikkat edilmesi durumunda birey kişisel gelişim yöntemlerini kendi açısından belirleyerek büyük gelişmeler sağlayabilmesi olası durumdur.

Kişisel Gelişimle Başarıyı Mümkün Kılmak İçin Neler Yapılmalı?

Kişisel gelişimle kesin başarı yakalamak isteyen kişi kendini bir kitap gibi okumalı ve kendini eleştirmelidir. Bu eleştiriler yapıcı olmalıdır, yıkıcı eleştiri kişiye bir şey katmayıp başarabileceği şeylerin önünde bir engel olarak karşısına çıkabilir. Kendini çok iyi tanıdığından emin olan birey eksiklerini nasıl giderebileceği üzerinde araştırmalar yapmalıdır. Hangi kişisel gelişim yöntemleriyle ilerleme kaydedebileceğini belirlemesi gerekmektedir. Bu yöntemi uygulamak için adımlar oluşturup, adımları aceleye getirmeden sırayla uygulamalıdır. Önüne çıkan engellerde durup sihirli değneği olan periyi beklemek yerine başka bir yöntemden destek alarak engelleri yıkmaya çalışmalıdır. Kendisini kurtarabilecek ve batırabilecek tek kişinin kendisi olduğunu düşünmesi, onu başarısızlıktan öteye başarıya götürecektir.

Kişisel gelişim son yıllarda çok popüler bir konu haline gelmekte ve insanların daha etkili verimli ve mutlu yaşamaya olan merakı gitgide artmaktadır. Neden bazı insanlar daha saygın, daha güçlü ve mutluyken bazıları sönük, pasif ve mutsuzdur? İnsanlar çocukluk döneminden sonra da karakterini değiştirip daha farklı bir insan haline dönüşemezler mi? Daha mutlu bir hayat süremezler mi? Tabi ki yapabilirler. Karakterin büyük oranda oturması çocukluk döneminde olurken, eğer insan isterse bu dönemden sonra da sevmediği ve onu mutsuz eden yanlarını değiştirebilir. Daha güçlü ve etkili bir insan olmak, daha huzurlu ve mutlu olmak kişisel gelişimle mümkündür.

Öz Güven

Kişisel gelişimde en çok üzerinde durulması gereken konu öz güvendir. Öz güven sahibi bir insan olmak, üzerinde çalışılacak konu her ne ise insanlara başlangıç için cesaret verir. Bu cesaret ve inanç olmazsa her girişim başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkumdur. Aynı zamanda öz güvene sahip ve kendinden emin insanlar her zaman daha güçlü ve saygın bir insan profili de çizerler. Etraflarında her zaman bir sürü insan vardır ve birçok konuda onların bilgisinden, tecrübesinden faydalanılır. Dışarıdan bakıldığında özenilen ve imrenilen bir insan profili çizerler. Kendine inanan insanlar ne kadar zorlukla karşılaşırlarsa karşılaşsınlar asla pes etmez ve eninde sonunda başladıkları işlerde başarılı olurlar.

Çok Çalışmak

Öz güven kazanabilmek için yapılması gereken en önemli hareket çok çalışmaktır. Çok çalışarak elde edilen başarı öz güven duygusunu arttıracaktır. O yarışmayı kazanmak, o elemeyi geçmek, sohbet ortamlarında daha fark edilir biri olmak ya da karşı cinsle daha rahat iletişim kurabilmek ya da istenen her ne ise bunun için pratik yapmak ve bunu çok iyi yapar hale gelmek gerekir. Çok iyi yaptıkları şeyler konusunda da insanlar doğal olarak kendilerine güvenirler. Bir işi çok iyi yapar hale gelmek kısa bir zaman dilimi içinde olmayacaktır elbette.

Bu iş aylar, hatta yıllar sürebilir. Bu esnada da insan zihni o konuda çalışmamak için bahaneler uyduracaktır. ” Başkaları bu konuda daha iyi sen onlara yetişemezsin. Bugün çalışma havanda değilsin. Boşuna uğraşma beceremeyeceksin ” gibi bahaneler çoğu zaman insanları yollarından alıkoyabilir. Bu durumda yapılması gereken şey, sorunu fark etmek ve dikkatini zihnin oluşturduğu bahaneye değil çalıştığı konuya vermektir. Yıllar süren gayretler asla boşa gitmeyecek ve insanlar kişisel olarak daha gelişmiş olduklarında verdikleri emeklerin karşılığını sonuna kadar alacaklardır.

Kişisel Gelişimdeki En Büyük Yazarların İsimleri

Günümüzde kalemi kaptığı gibi kitap yazan, mikrofon buldu mu konuşma yapan ve kendini kişisel gelişim uzmanı sayan kişiler çoğaldı. Birçok kişisel gelişim uzmanı var, ancak nedense hepsi birbirini tekrarlıyor. Aynı cümleleri sözcüklerin yerlerini değiştirerek söylüyor. Günümüzde doğru ve faydalı bilgiye ulaşmak zorlaştığı için her yazılan doğru olmuyor.

Yerli Kişisel Gelişim Yazarları

Türkiye’de kişisel gelişim ve sosyal başarı denince akla gelen ilk isimlerden biri şüphesiz ki Mümin Sekman’dır. Sekman, yirmiden fazla kitap yazmış ve Kişisel Gelişim Merkezi’ni kurmuştur.

Bir diğer yerli yazar Ahmet Şerif İzgören, Türkiye Uğur Böcekleri Projesi’nin kurucu liderliğini yapmıştır. Projede eğitim alan gençler, aldıkları bu eğitimlerden sonra Anadolu’nun bir çok yerinde yüz elli bini aşkın kişiye eğitim vermiştir.

Doğan Cüceloğlu, kırktan fazla bilimsel makalesi yayınlanmış seksen yıllık bir çınardır. Kendisi de psikoloji bölümü mezunudur.

Yabancı Kişisel Gelişim Yazarları

Dünya çapında büyük bir okuyucusuna sahip olan bir yazardır Robin Sharma. Hint asıllı olup Kanada’ da büyümüştür. Hukuk eğitimi almıştır. İlk kitabı olan Ferrarisini Satan Bilge ile çok büyük bir okuyucu kitlesine ulaşmış olan yazarın günümüzde yayımlanmış olan on üç kitabı altmış ülkede yetmiş farklı dile çevrilmiştir.

Bir diğer ünlü yazar da Anthony Robbins ise üniversite okumamış olmasına rağmen kendini geliştirmiş ve bugün dünya genelinde seminerler vermektedir. İki bin on beş ve iki bin on altı yıllarında Worth dergisinin düzenlediği ”En Saygın 100 Kişi” listesinde yer almıştır.

Yine de kendini değiştirmek ve geliştirmek kişinin elinde olan bir şeydir. Bunun için yukarıda bahsi geçen yazarların kitapları okunabilir, varsa konuşmaları dinlenebilir. Bunun yanı sıra TED konuşmaları da kişiye önemli faydalar sağlayacaktır. Yeter ki kişinin kendini geliştirmeye niyeti ve azmi olsun. Çünkü niyet ve azim olmadan hiçbir şeye tam anlamıyla ulaşılamaz.

Kişisel Gelişimden Dolayı Oluşan Fikirler

 

Hayatta ne yapmak istediğini bul ve onu yap!

Hayatta ne yapmak istediğini bulmak.. İnsan bu konu hakkında bir yaştan sonra daha fazla kafa yoruyor sanırım. Ki bu tür sorular insana birçok yarar sağlar. Özellikle insanların birçoğu öğrencilik hayatı sona erip meslek hayatına adım attığında tekdüze bir hayata da adım atmış olur. Bir kısmı bu sıradan ve tekdüze hayata gayet ayak uydurabilir ve hatta memnun da kalır. Fakat diğer yandan tekdüzelikten mutsuz olup yeni arayışlar içerisine girenler de olur. Bu yeni arayışların her biri büyük birer ışıktır, umuttur. Bu yeni arayışlar hayata yeni deneyimler katar ve dolayısıyla yaşanılan hayat daha da anlam kazanır ve düşüncelerde gelişim sağlanır. Bu konuda atılabilecek adımlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 

1.Önce kendine sormak

İnsan önce kendi fikirlerini gözden geçirmeli. Ne yapmak zevk veriyor? Ne yaparsa günü daha anlamlı ve verimli geçer? Bunları bir yere not etmeli böylece fikirler yazıyla daha kalıcı hale getirilmeli. Çünkü söz uçar, yazı kalır.

 

2.İnsanlara danışmak

Mutlaka herkesin çevresinde akıl danışabileceği, fikir alabileceği, düşüncelerine güvendiği insanlar vardır. Yoksa bile internette istenilen konuda birçok insanın hatta alanında uzman insanların fikirlerine bile kolaylıkla erişim sağlanabilir. İstenilen bilgi saniyeler içerisinde gözler önüne serilir. Yani farklı fikirler kolayca elde edilebilir. İnsan yapmak istediği her ne ise, bu konu hakkında farklı fikirleri gözden geçirebilir; varsa avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirebilir. Bu şekilde yapmak istediği aktiviteye başlamak için sağlam bir adım atmış olur. Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da farklı fikirler, farklı bakış açıları her zaman gereklidir.

 

3.Başlamak ve devam ettirmek

İnsan kendisine iyi gelen bir aktiviteyi (müzik aleti çalmak, yazı yazmak, okumak vs.) yapmaya başladıktan sonra düzenli bir şekilde devam ettirmeli. Bu insanı daha aktif, daha pozitif ve hatta daha insancıl kılar. Çünkü aktiflik insana iyi gelen bir faktördür. İnsan kendinde bir şeyleri başarmanın hissini taşır. Bu da mutlu olmayı sağlar. Sonuç olarak bunlar kişisel gelişime büyük katkı sağlar ve kişisel gelişim insanın kendisine katkı sağlamasının en iyi yoludur.

 

Kişisel Gelişime Harcanan Paranın Miktarı Ne Olmalı?

İnsan, doğumundan itibaren hep bir kişisel gelişim sürecindedir. Bu süreçte dönem dönem problemlere veya birtakım zorluklarla karşılaşabilir. Böyle olduğu zaman da tepkisi dışarıdan yardım istemek olacaktır. Bu yardımlar ya da yardım sağlayan destekleyici öğeler için de belirli bir ücret ödemek zorundadır.

Kişisel gelişim için yapılan ücretlerin yatırıldığı alanlar birden fazladır. Kişisel gelişimine katkı sağlamak isteyen veyahut kişisel gelişimiyle ilgili zorluk çeken bir insan bir kitap mağazasına gidip ilgili kişisel gelişim kitapları satın alabilir. Aynı zamanda bir psikolog veya bir terapistten kendi kişisel gelişim sürecinde yaşadığı zorluklar hakkında yardım alıp, bir zaman sonra tatmin edici sonuçlara ulaşabilir. Bu kişisel gelişim sürecinde katkısı olan farklı yollara harcanan para, miktar olarak değişiklik gösterir.

Kişisel Gelişim Kitaplarına Harcanan Paranın Miktarı

Kişisel gelişim kitaplarının fiyatı ortalama 15 TL’den başlayıp 25-30 lira gibi bir miktar gösterebilir. Bu miktar kitabın kalınlığına göre değişebilmektedir. Günümüzde birçok yazar tarafından yazılmış bir sürü kişisel gelişim kitabına erişim imkanı bulunmaktadır. Kişisel gelişim kitapları onu okuyan insanların kişisel gelişimini etkileyebilir, farklı konular ve sorunlar hakkında faydalı çözümler bulabilir.

Psikologlara Harcanan Paranın Miktarı

Günümüzde özel hastanelerde çalışan veya kendi bürosunu açmış olan hemen hemen her psikolog bir saatlik seans başına 150 TL gibi bir para alır. Bu sayı 70-200 TL arasında değişiklik gösterebilir. Eğer hasta devlet hastanesindeki bir psikoloğa giderse herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur. Genellikle insanlar seans başına ücret alan psikologların kendilerini daha iyi tedavi edebileceklerini düşünürler, fakat eğer hastanın maddi durumu yeterli değilse özelden ziyade devlet hastanesini tercih edebilir.

Terapistlere Harcanan Paranın Miktarı

Aile terapisi, evlilik ve çift terapisi, varoluşçu terapi, hipnoterapi, bilişsel terapi, oyun terapisi, Emdr terapisi gibi 10’dan fazla değişik terapi yöntemi vardır. Terapistler uzman oldukları alanlara göre çeşitlilik gösterirler. Genellikle her terapist seans başına 120-150 TL civarı bir fiyat alır. Bu seansların sürelerini her terapist kendi belirler. Bu süreler genellikle 45 Dk.’dan oluşur. Fakat bazı terapistler terapi seans süresini kısaltıp 30 DK veya uzatıp 1 saat de yapabilmektedir.

Kişisel Gelişime Önem Verilmeyen Toplumların Durumu Ne Olur?

Toplum kelimesinin kökeni topluluktan gelmektedir ve insanların oluşturduğu topluluğu ifade eder. Toplumun en temel birimi bireydir. Bir toplumun gelişebilmesi için en temel unsur eğitimdir. Toplum çoğunluk olarak eğitilebilir ama genel olarak özel durumlar dışında bireysel bir eğitim mümkün değildir.

Kişisel Gelişim ve Eğitim İlişkisi

Eğitim hayatımızın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Fakat bu eğitimin verimli olabilmesi için bireylerin verimli olması gereklidir. Dolayısıyla kişisel gelişime önem verilmiş olmalı ve verimli bir eğitim sağlanmalıdır. Kişisel gelişime yönelik hiçbir etkinlikte bulunmamış bireylerin eğitimde başarılı olmaları beklenemez.

Kişisel Gelişim ve Toplum

Yukarıda belirttiğimiz gibi eğitim ve kişisel gelişim birbirleri ile dolaylı yollardan etkileşim içerisindedir. Biri olmadan diğeri gerçekleşemez, gerçekleşse bile verim alınamaz. Toplumları oluşturan bireyler toplumun kalitesini belirler. Bu bireylerin kişisel gelişimlerini tamamlamış olmaları elbette toplumun kalitesini, refah seviyesini yükseltmiş olacaktır. Bu açıdan kişisel gelişim toplumlar için temellendirici ve önemli bir faktördür. Bir toplumda bireylerinin kişisel gelişimlerine önem verilmemesi, bu konuya yönelik herhangi bir girişim yapılmaması ve geri planda bırakılması o toplumun kalitesini direkt olarak etkilemektedir.

Kişisel gelişimini tamamlamamış bireyler (genelde vasıfsız eleman kategorileri) ne yönden eğitim almış olurlarsa olsunlar bazı konularda yetersiz ve verimsiz olacaklardır. Yaratıcılıktan yoksun yetişen bu bireyler yeni bir şey üretmeyecek, yalnızca var olanı tekrar etmekle yetineceklerdir. Bu durum toplumun kalitesini doğrudan etkilemekte olup önem verilmeyen toplumlarda kaliteyi düşürecektir. Bu da direkt olarak toplumun yeniliklerden geri kalmasına sebep olacak ve kişisel gelişime önem vererek toplumunun kalitesini yükselten devletler arasında geri planda kalmasına neden olacaktır.

Aynı zamanda kişisel gelişim seviyesine erişememiş bireylerin oluşturduğu toplumlarda bilime ve sanata verilen önem az olacak ve yaratıcılık beslenmeyecektir. Özellikle sanat alanında oluşan boşluk insanları tek düze yaşama iyice itecek ve mevcut sistem çarklarının içerisinde öğütülmelerine katkı sağlayacaktır. Bu şekilde kısır döngü oluşup devam edecektir.

Toplum Gelişmişlik Düzeyi ve Kişisel Gelişim

Kişisel gelişime önem vermeyen topluluklar genelde gelişmemiş, az gelişmiş ve ya gelişmekte olan devletlerdir. Devlette ki gelişmişlik seviyesi kişisel gelişimi doğrudan etkilemektedir. Bu durum ekonomi ve yaşam standartları ile ilişkilidir. Yaşam standartları yüksek olan toplumlarda kişisel gelişime daha ağırlık verilmektedir.

Kişisel Gelişimin Bilimdeki Yeri Nedir?

İnsanlar kendi uygarlığındaki gündeminde hep bir ilerleme, bir adım ötesi isteme eğilimi içerisinde olmuştur. Bu ileri adımdan oluşan girişkenlik insanlığı ileri seviyelere çıkartarak, yükselmesine sebep olmuş, ilerlemesine katkı sağlamıştır. İnsanlık bu ilk sürecinden sonra hızlı bir yükselişle göstermeye başlamış ve topraktan sanayiye, sanayiden teknolojiye emin adımlarla ilerlemiştir. Bu adımlar daha hızlı olabilir miydi bu tartışma konusu aslında.

Hayal Etmek

İnsanlar yaptıklarının en iyisini ve fikirlerinin daha da ilerisini hep düşünmüşler, adım atmak ve gelişim göstermek için bir adım ilerisini hayal etmişlerdir. İnsanı böylesine güçlendiren ve ilerleten de hayalidir. Ve bu ilerleyiş insanlığa bir armağan olmuş ve fayda veren bir yapı haline geldiği için bu durumu sağlam basamaklara yaymasına sebep olmuştur. Kişisel başarıya imza atan bu hayaller, ilerleyen süreçlerde insanlığa daha da fayda sağlayabilmesi için daha çok çalışılması ve emek sarf edilerek başarıya ulaştıracak tohumlar dikilmesi sağlanmıştır. İşte burada bilim de devreye girerek insanın hayal gücünün üst seviyelere çıkmasıyla elde edilen devasa beyin gücü ortaya çıkmış ve gelişmeler insanlığa fayda vermeye başlamıştır.

Fayda Vermek

Fayda her zaman verimli iş olmuş ve bunun bir adım daha ilerisini düşünmek, hayal etmek ve harekete geçmek insanlığa bir mum ışığı gibi hayatın da olmazsa olmazları olmuştur. Her zaman yeni fikirlerin oluşması, farklı düşüncelerin oluşabilmesi elbette ki kolay olmamıştır. Şöyle ki, ezberleri bozmak sıradan olmayan şeyleri yapabilmek, kopya çekmeden olacağı için etrafımızda neler olup bittiğini görmek, anı düşünebilmek ve anlamak, doğayı iyice anlayabilmeye, insanları gözlemleyebilmeye, ihtiyaçları görebilmeye bağlıdır. Bunu yaparsak önümüzdeki engeller, tümsekler kalkmak için bizden izin bile alacaklar, “Sana engel oluyorum beni önünden alabilir misin” diye.

Ne kadar farklı düşünceler değil mi? Bu düşünce biçimi insanın hayal gücüyle ilgili elbette. Birileri icatlar yapmış ve insanlığa fayda sağlamış evet, çünkü bindiğimiz otomobiller, kullandığımız telefonları, bilgisayarlar, elektronik cihazlar vs. bunların hepsi birilerinin hayaliydi, bunları gerçekleştirdiler ve insanlara bir fayda sundular. Ve insanlığa sunulan bu fayda teknolojiyi ilerletti, tıp alanını genişletti, imkanlarımızı biraz daha çoğaltma fırsatı sundu. Bunların hepsi insanın hayal gücü, isteği ve verimliliğiyle elde edildi ve edilmeye de devam edecek.

Kişisel Gelişim Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kişisel Gelişimde Kullanılan Kavramlar Nelerdir?

Kişisel gelişim de kavram şunlardır: \" Kendini tanı ve kabul et \" Değerlerini fark et \" Etkili iletişim kur \" Stresle başa çıkmayı öğren \" Kendini zararlı alışkanlıklardan koru \" İlişkilerini geliştir \" Sevginin insan hayatındaki önemini bil hisset yaşa \" Eş seçimimin önemini anla \" İletişimde esnek ve hoşgörülü ol \" Sana uygun olmayan isteklere uygun bir biçimde karşı koya bil \" İnsanı olduğu gibi kabul et \" İnsanların özel hayatına saygı göster

Kişisel Gelişimde Kendimize Sormamız Gereken Sorular Neler?

1. Kendinizi başarılı hissetmeniz için ne olması gerek? 2. Kendinize güvenmeniz için ne olması gerek? 3. Kendinizin mükemmel olduğunu hissetmeniz için ne olması gerek? 4. Kendinizin sevildiğini bilmeniz için ne olması gerek? 5. Kendinizi iyi hissetmeniz için ne olması gerek? 6. Kendinizin mutlu uyanması için o sabah ne olması gerek? 7. Kendinizi bir yere ait hissedebilmek için ne olması gerek?

Kişisel Gelişimde Neden Sonuç Alınmaz?

İnsanlar kendinin daha iyi bir versiyonunu yaratma isteğini içinde barındırmalıdır. Sürekli olarak kişisel yenilenme içinde olmalı ve gelişime kapılarını açmalıdır. Kişi gelişim konusunda başarılı olmak için öncelikle nerede eksikleri olduğunu iyi belirlemelidir. Pek çok eksiklik kendini direk göstermeyebilir. Kişinin sandığından fazla eksiği olabilir, bu ancak gelişmek için çaba sarf edildiğinde fark edilebilir. Bu durum bir işe başlamadan önce belirlenen noktanın yakın, başlandığında uzak gelmesiyle benzerdir. Uzaklık insanın gözünü korkutabilir, başarısızlık düşüncelerini alevlendirebilir fakat kişi bu korkunun üstüne gitmelidir. Korkudan ötürü kaçmak; kişiyi denemeden yenilgiye uğratmaya neden olabilir. Kişi başarabilme ihtimalini göremeden sonuç başarısızlık doğurabilir. Başarı isteyen birey denemeyi iyi bilmelidir.

Kişisel Gelişimde İlerlemeye Engel Olan Şeyler Nedir?

Korku insanı pek çok şekilde olumsuz etkiler. Bunlardan ikisi; kişisel gelişimi baltalayıp kişinin olduğu yerde saymasına sebep olması ve sınırlarının dışına geçebileceğini görmesine engel olmasıdır. Pek çok kişi çizgi ötesine adım atabilecek bacaklara sahipken çizginin ötesinde onu başarısızlık karşılayabilir ihtimaline kapılıp öylece sınırda bekler. İlerlemenin mümkün olması için mutlaka bir atak yapılmalıdır. Karşıdan gelen olumsuzluklara karşı durmadan atakta bulunmak kişiyi olduğu yerden öteye taşıyabilecek tek şeydir. Bu yüzden kişisel gelişimde sonucun güzelliği kişinin sarf ettiği çabayla şekillenir. Çabaların istenilen sonuca ulaşmaya yardımcı olmamasının sebebi istenilen şeyi gerçekten istememekle alakalıdır. Gerçekten istemek başarmak demektir.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum yap!

casino siteleri