Buney

İnternet Alan Adı Sorgulama

seo-teknikleri-1

İçindekiler

Alan Adı Kayıt İşlemi

 

Bir gTLD’de bir alan adı ayırmak için, bir alan adı tescil ettiren bir ICANN akredite kayıt memuru ile kaydettirmelidir. Kayıt sitesi, alan adının uygun olup olmadığını kontrol edecek ve alan adı tescil ettiren bilgisiyle birlikte bir WHOIS kaydı oluşturacaktır. Alan adlarını bir tescil ettirenin satıcıları aracılığıyla da kaydetmek mümkündür.

 

Alan Adı Sorgulama

    Alan adı tescil ettiren, alan adını kaydeden kişi veya kuruluştur. Bunu yapmak için, alan adı tescil ettiren genellikle çevrimiçi olarak bir alan adı kayıt şirketine veya satıcılarından birine uygulanır. Alan adı tescil ettiren, alan adını kaydettiren kayıt memurunun kayıt ve koşullarına bağlıdır; örneğin, belirli bir davranış kuralına bağlı kalmak ya da tescil ve sicil memurunun kullanımı sonucunda alınan herhangi bir hukuki ya da sivil aleyhine tazminat alan adı. Alan adı tescil ettirenlerin, kayıt ücretlerinin ödenmesi ve doğru verilerin zamanında güncellenmesi gibi kayıt ve ödeme koşullarına dahil edilmiş belirli sorumlulukları vardır.

Alan adını kaydettirmeye ek olarak, alan adı kayıt ettirenlerinin de, alan adlarının İnternet üzerinden erişilebilmesi için alan adlarının ad sunucularında listelenmesi gerekir. Bir alan adı tescil ettiren, bu hizmeti sunmayan veya kayıt şirketinin hizmetinden çıkmış olması halinde kendi isim sunucusunu temin etmek veya barındırmaktan sorumludur.

Bazı durumlarda, WHOIS’de listelenmesini istemeyen bir kişi ya da kuruluş, kendi adlarına alan adlarını kaydetmek için bir proxy servis sağlayıcısıyla sözleşme yapabilir. Bu durumda, servis sağlayıcı, son müşteri değil, alan adı tescil ettiricisidir.

 

2019 Alan Adı Kayıt Şirketleri

Kayıt şirketleri, ICANN tarafından akredite edilmiş kuruluşlar olup, alan adları satmak için kayıt şirketleri tarafından onaylanmıştır. ICANN ile Tescil Akreditasyon Anlaşması (RAA) ve kayıtlarla olan anlaşmalarına tabidirler. RAA, WHOIS verilerinin sürdürülmesi, verilerin kayıtlara sunulması, halkın WHOIS sorgularının kolaylaştırılması, alan adı tescil ettirenlerinin emanet edilmesinin sağlanması ve alan adı kayıt süresinin sona erdirilmesi ile ilgili RAA koşullarına uyulması kaydıyla kayıt memuru için sorumluluklar belirlemektedir.

 

Bazı alan adı kaydediciler bir satıcıdan kayıt olmayı tercih edebilir. Bu kuruluşlar, kayıt şirketleri ile bağlantılı veya sözleşmeli olup, genellikle web barındırma, e-posta posta kutuları vb. Gibi diğer hizmetleri sunmaktadır. Bayiler, sattıkları hizmetlerini, sattıkları hizmet sağlayıcıları ile bağlar; ICANN tarafından akredite değiller. Ancak, yeniden sattıkları kayıt memuru, alan adı tescili için sponsor olur ve satıcı tarafından satılan alan adlarından sorumludur.

Bu içeriğimizi okuyan kullanıcılarımız => 2019 Hosting tavsiyelerim konumu çok beğendi!

Tescil ettirenler, alan adı tescillerini satmak için günlük işleri yürütmek üzere sözleşmeli olsa da, kayıtlar, her bir TLD için kayıt defterinin tutulmasından sorumludur. Kayıt işlemlerinin sorumlulukları arasında, kayıt taleplerinin kabul edilmesi (kayıt şirketlerinden veya doğrudan alan adı tescil ettirenlerden), gerekli alan adı kayıt verilerinin bir veritabanının tutulması ve bölge dosyası verilerinin yayınlanması için isim sunucularının sağlanması (ör. Bir alanın konumuyla ilgili bilgiler) internetin adı.

 

Internet Tahsisli Adlar ve Sayılar Kurumu (ICANN), hem IP adreslerinin hem de alan adlarının atanmasını denetleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kök sunucu ve TLD isim sistemi yönetimini yönetme sorumluluğuna sahiptir ve WHOIS sisteminin temelini sağlayan kayıt ve tescil şirketleriyle sözleşme anlaşmalarına sahiptir.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum yap!

casino siteleri