İnternet Dünyası Nedir ?

Güvenlik Filesi Nedir?

Güvenlik filesi nedir?

Son yıllarda dünyada her zamankinden daha önemli hale gelen iş güvenliği, Türkiye’de de TBMM tarafından kabulünden sonra 30 Haziran 2012 tarihinde 28339 sayılı Resmi Gazete’de ilan edilen İş Sağlığı Güvenliği Yasası (Kanun No.6331) ile büyük önem kazandı. Artık resmi ve özel kurumların birçoğunda İSG eğitimi ve belgesi olmayan hiç kimsenin çalışma sahasına girmesine dahi müsaade edilmemektedir. Temel İSG eğitimi yanında; yüksekte çalışma, aletle çalışma, gece çalışma vb. özel çalışma eğitimleri ve belgeleri çalışma başlamadan önce uzman iş güvenliği ekiplerince talep edilmekte, çok daha hassas kurumlarda bu eğitimleri veren İSG uzmanının IRATA belgesi olan birisinden bu eğitimleri alıp almadığı bile sorgulanabilmektedir.

İş güvenliği yasası insan sağlığını öncelikli olarak ele aldığı için çalışma ortamında gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması, işin iptaline dahi sebep olabilmektedir. Çalışan işçilerin tesise girişinden itibaren, işi bitirip tesis dışına çıkıncaya kadar yürüdükleri yollar, iskele, merdiven veya vinç kullanım koşulları, yüksekte çalışma koşulları gibi birçok konu İSG uzmanları tarafından sürekli kontrol edilmektedir. Bu doğrultuda birçok fabrikada, depoda ve inşaat şantiyesinde iş güvenliği şartlarının sağlanmasında kullanımı artan güvenlik filesi sistemi de büyük önem taşımaktadır.

Yatay ve dikey konfigürasyonda uygun malzemelerden üretilen güvenlik filesi sistemi, tüm iş güvenliği standartlarını sağlayacak bir şekilde çalışanların can güvenliğini sağlamak amacıyla tehlike arz eden boşlukları kapatmakta kullanılmalıdır.

Tabii güvenlik filesi sistemi kullanım yerleri bununla sınırlı değildir. Aşağıda; “güvenlik filesinin kullanım alanları nelerdir?”, “güvenlik filesi sisteminin nasıl olmalıdır?” ve “güvenlik filesi uygulamasında nelere dikkat edilmelidir?” gibi sorularınızın yanıtlarını bulacaksınız.

Güvenlik filesi nerelerde kullanılır?

Güvenlik filesi nerelerde kullanılır?

Güvenlik Filesi Nerelerde Kullanılmalıdır?

Üretim Tesisleri

İnsan ve eşya düşmesi açısından tehlike oluşturan her alanda kullanılması beklenen güvenlik ağı sisteminin üretim tesislerindeki örnek kullanım alanları aşağıdaki gibidir;

 • İnşaatlarda: Yapım aşamasındaki binaların bina boşlukları, merdiven boşlukları, dış yüzey boşlukları her zaman büyük tehlike arz etmiştir. Bu boşluklar bina boşluğu güvenlik filesi, merdiven güvenlik filesi, inşaat güvenlik filesi gibi güvenlik ağı sistemleriyle kapatılarak gerekli önlemler alınmalıdır.
 • Fabrikalarda: Tehlike arz eden boşluklar, balkonlar ve makinelerin alt veya üst kısımları iş güvenliği filesi ile koruma altına alınarak güvenli hale getirilmelidir.
 • Çatı Boşluklarında: Fabrikaların çatı boşlukları kuşlar için mükemmel bir yuva kurma alanı olabilmekte, kışın soğuğundan ve yazın sıcağından kaçan kuşlar, fabrikaları yerleşme alanı olarak seçmektedir. İnsanların, kuşların doğal yaşam alanlarını istilasının bir sonucu olan bu durumda kuşların haklı oldukları kesindir. Ancak fabrikaların çatılarından dökülen gübre ve tüyler hatta kuş cesetleri buralarda çalışan insanların sağlığını tehdit ettiği gibi üretilen ürünlerin kalitesini düşürebilmekte ve tüketicilerin sağlılığını da tehdit edebilmektedir.
 • Depolarda: Depoların raflarına ürün yüklemesi ve boşaltması yaparken, ayrıca olası deprem afetlerinde ürünlerin çalışanların üzerine düşmesi can güvenliğini tehdit eden bir durumdur. Deprem güvenlik filesi olarak da kullanılan raf güvenlik filesi sistemleri bu tehlikeyi en aza indirmektedir.
Güvenlik filesi orsan

Güvenlik filesi orsan

Yaşam Alanları

Güvenlik ağı sisteminin kullanım alanları üretim tesislerinden ibaret değildir elbette. Okullar, spor tesisleri, sosyal tesisler ve özellikle içinde bulunduğumuz Covid-19 pandemisi yüzünden günümüzün neredeyse tamamını geçirdiğimiz evlerimizde de güvenlik önlemi alınması gereken yerler mevcuttur. Yaşam alanı güvenlik ağı sistemlerinin kullanım alanları sıralandığı gibidir;

 • Okullarda: Okulların bahçe kenarlarının yüksekliği uzun yıllar dayanıklı ve bakım istemeyen bir sistem olan okul çevre güvenlik filesi ile artırılarak hem öğrencilerin, hem de bahçede oynanan top oyunlarında topların okul arazisi dışına çıkması engellenmektedir. Ayrıca okullarda bulunan ve tehlike arz eden merdiven ve bina boşlukları da uygun güvenlik ağı sistemleri ile kapatılması, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili genelgeleriyle zorunlu kılınmıştır.
 • Merdivenlerde: Okullarda, çeşitli sosyal tesislerde ve evlerde çok büyük tehlike taşıyan bir yer de merdiven boşluklarıdır. Merdiven korkuluklarının yeterince yüksek olmadığı yerlerde kullanılması zaruri olan merdiven güvenlik filesi sistemi, yatay ve dikey konfigürasyonda, yüksek mukavemetli file ve bağlantı noktalarıyla uygulanmalıdır.
 • Evlerde: Evlerimizin balkonları özellikler sıcak bölgelerde yaz aylarında en çok kullandığımız yer haline gelmektedir. Sahip olduğu bu öneme rağmen balkonlar, kedi gibi evcil hayvanlara veya hareketli çocuklara sahip kişiler için bir kabustur. Çocukların veya kedilerin balkondan sarkmasını veya düşmesini engellemek için son yıllarda popülerleşen balkon güvenlik filesi uygulaması da bu sorun için mükemmel bir çözümdür.
Güvenlik filesi standartları

Güvenlik filesi standartları

Güvenlik Filesi Sistemi Standartları Nelerdir?

Güvenlik ağı sistemi uygulamalarında dikkat edilmesi gereken üretim ve montaj aşamalarıyla ilgili konular şu şekildedir:

 • Çeşitli amaçlarla kullanılacak olan güvenlik ağı sistemi, TSE ve özel kurumların testlerinden başarıyla geçmiş özel üretim file ve bağlantı elemanlarından oluşmalıdır.
 • Filelerin mukavemetinin ve ömrünün üst düzey olması için %100 Polyamid Nylon 6.6 ve uygun kalınlıkta ipten üretilen güvenlik ağları tercih edilmelidir.
 • Yatay konfigürasyonda kullanılacak güvenlik sistemi için ip kalınlığı 4 veya 6 mm olan ve göz aralığı en fazla 10 cm olan fileler tercih edilmelidir.
 • Dikey konfigürasyonda kullanılacak güvenlik ağı sistem için 2,5 veya 3 mm kalınlıkta ve yine en fazla 10 cm göz aralığı olan fileler tercih edilmelidir.
 • File kullanılacak alan genişledikçe alt kısımlara destek amaçlı çelik halat çekilmelidir.
 • Güvenlik filesi montajı IRATA belgeli uzman ekiplerce 8-10 mm çelik dübel veya eyeboltlu çelik dübel kullanılarak yapılmalıdır.
 • İnşaat güvenlik filesi sistemi kesinlikle TSE 1263-1 ve TSE 1263-2 standartlarına uygun şekilde üretilmeli ve uygulanmalıdır.
 • Kuş girmesini engellemek için kullanılan kuş filesi ise serçe gibi küçük kuşların da girmesini engelleyecek şekilde 2×2 cm göz aralığında ve uzun süre dayanıklı olması için en az 1,5-2 mm ip kalınlığında imal edilmiş olmalıdır.
 • Okullarda ve çeşitli sosyal tesislerde kullanılan güvenlik filesi, dikkat çekmemesi veya estetiği artırması amacıyla farklı renklerde üretilebilir.
Güvenlik filesi fiyatları 2021

Güvenlik filesi fiyatları 2021

Güvenlik Filesi Fiyatları ve Piyasası Hakkında

Günümüzde artan güvenlik ağı sistemi ihtiyacını karşılamak amacıyla yürürlükte resmi-gayriresmi bir çok firma bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus güvenlik filesi sistemini kullanım amacına ve yerine göre üreten ve gerekli İSG belgelerine, uygun kıyafet ve donanımlara sahip, iş koşullarına alışık profesyonel montaj ekibiyle çalışan, alanında uzman ve tecrübeli firmayı tercih etmektir. Bazı firmalar ucuz güvenlik ağı sistemi satmak amacıyla iplerinde polipropilen gibi dayanıksız hammaddeler kullanmakta ve bu ürünlerin kullanımının ölümcül sonuçları olmaktadır. Güvenlik ağı üretiminde %100 Polyamid Nylon 6.6 ip kullanımına ve bağlantı noktalarının dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir; aksi takdirde güvenlik filesi, istenilen güvenliği sağlayamayacağı gibi can ve mal kaybına da neden olabilir.

1983’ten beri Türkiye’nin lider spor filesi ve güvenlik filesi sistemi üreticisi olan ve uzun yıllardır en büyük sanayi tesisleri ve spor kulüplerinde başarılı çalışmalar yapan Örsan File, güvenlik filesi denilince akla ilk gelen firmadır. Toyota, Habaş, Pakmaya, BASF, Hyundai, Hayat Kimya gibi Türkiye’nin dev fabrikalarında özel güvenlik filesi sistemleri üreten ve uygulayan, ayrıca Fenerbahçe ve Galatasaray gibi 6 süper lig takımı ile stadyum filesi ve kale filesi konusunda iş birliği yapan Örsan File, yüksek mukavemetli spor ve güvenlik filesi üretiminde Türkiye’nin en büyük ve en tecrübeli firmasıdır. Uzun yıllar güvenle kullanabileceğiniz güvenlik ağı çözümleri için Örsan File’yi tercih edebilirsiniz.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!