İnternet Dünyası SEO

Freelance Çalışanlar İçin Güncel Kılavuz

Rebekah-Radice

Merhaba arkadaşlar. Yeni bir Freelance kılavuzuna başlıyorum. Bu kılavuz ile birlikte Freelance hakkında her türlü bilgiye ulaşabileceksiniz.

Freelance : Hiç bir patrona bir iş yerine bağlı olmayan kendi kendinin patronu olan kişiye verilen bir isim olarak görülebilir. Freelance olmanın en güzel yanı kimseden emir almamamızdır. Emir almak bazen insana çok koyabiliyor çünkü. Kendi işinin patronu olmak çok güzel değil mi sizce ? Hepimizin hayalide bu değil midir ?

Öncelikle Freelance kendine bir ortam oluşturmalıdır. Peki bu ortamı nasıl oluşturmalı nelere dikkat edilmeli ?

İçindekiler

İnternetten ortam oluşturmak

Henüz internete giriş yapmadınız mı ? Yapabileceklerinizin farkına varma vaktiniz belki de gelip geçiyordur he ne dersiniz ?

1. Müşteri edinin.

 

İnternet üzerinden müşteri edinerek işlere başlayabilirsiniz. Popüler siteleri gezerek iş bulabilir veyahut forumlarda sizin yapabileceğiniz tanımda işleri yaptıracak insanları bulabilir ve bir temel atmaya başlayabilirsiniz.

2. İş yapacağınız insanları iyi tanıyın.

müşteri tanıma

Bir müşteri ile anlaşmadan önce geniş bir araştırma yapın. Bu müşteri kimdir kimin nesidir ? Daha önce size vereceği iş gibi benzer bir iş vermiş mi ? Yani müşterinizin ticaret portföyünü detaylı bir şekilde inceleyin.Kritik bağlantılarınızı çok iyi yapın. Kritik bağlantıdan kastım şudur ;

Genellikle 2 tip müşteri vardır. Bu müşterilerden birisi Çok dost canlısı ve muhabbeti iyidir. Bu müşteri tiplemesi ile daha fazla iş yapmak istersiniz. 2.tip müşteri ise benim sevmediğim tip müşteridir. Sizin yapacağınız işi bile tam anlamıyla anlatmaz. Sizinle çok zayıf irtibat kurar. Yada işi teslim alana kadar sizi sürekli rahatsız eder. Hatta ve hatta geceleri bile size uyku yok ! Ama iş ödemeye gelince sizi bekletmesini iyi bilirler !

Sabit takıldığınız forumlar ve ortamlar olsun. Bazen sizin değilde müşterinizin size ulaşması gerekebilir. Bu nedenle takıldığınız ortamların belli olması müşterinin sizi bulmasını kolay kılacaktır. Ne kadar fazla online o kadar fazla iş 🙂 .

 Alanınızda hakkında daha fazla bilgi edinin.

4. Alanınızda hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ben size tecrübesiz demiyorum fakat şimdi şöyle bir şey var, internet ve teknoloji her geçen gün ilerlemeye devam ediyor. Siz bu ilerlemenin arkasında kalırsanız iş alımlarınız düşüşe geçecektir. Hadi ama sizin de kendinizi geliştirme vaktiniz geldi de geçiyor. Adamlar CSS3 ile kodlamalara başladılar siz hala CSS ile devam ediyorsunuz. Yapmayın gözünüzü seveyim  !

5. Becerilerinizi geliştirin.

 

Kendinizi sadece bir yere odaklamayın. Bir çok kodlama diline yönelin. Php biliyorsanız XHTML de CSS3 de öğrenin. Ne kadar fazla bilgi o kadar para demek sizin için bunu bilin. Kendinizi ne kadar iyi eğitirseniz o kadar fazla para kazanırsınız kısacası 🙂 .

6. Yeni kariyer fırsatları arayın.

 

Freelance çalışıyorsunuz diye ilanları boşlamayın. Belki Freelance arayan iş yerleri vardır. Vardır demeyelim daha doğrusu var çünkü. İnternette Freelance eleman arayan çok şirket ve kuruluş var. Bu kuruluşları araştırın.

7. Tavsiye alın.

 

Sektörünüzde deneyimli personelden sektör hakkında tüyolar almaya çalışın. Hatta işin püf noktalarını araştırın veyahut soruşturun. Her işin bir püf noktası vardır unutmayın. Bu püf noktasını keşfedin !

Bu makalemizde Freelance klavuzu isimli makalemizin sonuna geldik. Ama merak etmeyin bu klavuzun devamı gelecek. Freelance nasıl ödeme alır ?Nasıl ödemeleri belgeler bir sonraki makalelerimiz de anlatmayı planlıyoruz.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

4 Yorum

Yorum yap!

casino siteleri