Fastfood'a Alternatif Olun; Ev Yemekleri - Oguzhantemiz.com
İnternet Dünyası

Fastfood’a Alternatif Olun; Ev Yemekleri

fastfood

Günlük hayatın koşuşturmacaları insanları oradan oraya savururken, bundan en çok yararlananlar da fastfood zincirleri olmakta. Artık birçok kişi uygun fiyatı ve kurye imkanları dolayısıyla daha az enerji harcayarak beslenme ihtiyacını fastfood sayesinde karşılıyor. Bu şekilde kulağa gerçekten çok hoş gelen özelliklerin yanında, fastfood kültürünün birçok zararı var.

Son yıllarda Fastfood ürünlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte obezite yaşı 8’e indi. Yapılan araştırmalara göre obezitenin en yaygın görüldüğü ülkeler genellikle Fastfood zincirlerinin en çok geliştiği ülkeler. Obezitenin yanı sıra fastfood, kanser gibi ciddi hastalıklara da yol açmakta. Peki, bizler nasıl fastfooddan kendimizi uzaklaştırabiliriz? Annelerimizin senelerce yaptığı gibi; Evde yemek pişirerek!

Nasıl Başlayacağım?

Eğer yemek konusunda tecrübesizseniz ve kendinize fazla güvenmiyorsanız Youtube’da bulabileceğiniz milyonlarca yemek tarifi videosundan yararlanabilirsiniz. Bu videolarla pilav yapmayı da öğrenebilirsiniz sushi yapmayı da. Tek yapmanız gereken malzemeleri temin edip adımları harfi harfine takip etmeniz. Zamanla tecrübe kazanarak hiç de zorlanmadan en güzel yemekleri yapabilecek konuma geleceksiniz.

İlham Alın

Çoğu kişinin yemek yapma konusunda en çok zorlandığı kısım, yemek yapmaya başlamaktır. Genelde bu fikir akılları bir süre kurcalar fakat sonunda yeterli istek veya enerji bulunamadığından eyleme geçirilmez. Bu yüzden Instagram, Pinterest gibi uygulamalarda göze hitap eden tarifleri inceleyerek, Youtube’da iki dakikadan daha kısa süren yemek tarifi videolarını izleyerek ilham alabilirsiniz. İlginizi çeken, alışılmadık tarifleri deneyerek bu deneyimi sizin için daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Eğlenin!

Yemek yapmak her ne kadar gün içinde ilk aklımıza gelen aktivite olmasa da en eğlencelilerinden biri olabilir. En sevdiğiniz şarkıları dinlerken hiç denemediğiniz bir tarifi deneyebilir, hatta kendi tariflerinizi yaratabilirsiniz. Tüm o koşuşturmacanın içerisinde kendiniz için bir şeyler yapmış olmak bile size enerji verecektir. Mutfak sizin de dış dünyadan kendinizi soyutlayıp huzur bulduğunuz güvenli yeriniz olabilir.

Yararlarını Unutmayın

Birçok kişinin aksine kendi yemeğinizi kendiniz yaparak kansere ve obeziteye karşı da savaş açmış olduğunuzu unutmayın. Gün içerisinde mutfakta harcayacağınız bir saat sayesinde hem bütçenize hem de sağlığınıza büyük bir iyilik yapmış olacaksınız.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!