Nedir ? SEO

E-Ticaret SEO : Ürünleriniz İçin Anahtar Kelime Seçimi

KWFinder

Elinizde internet platformunuz adına verimli ve potansiyel anahtar kelimelerin bir listesi olduğuna göre muhtemelen merak ediyorsunuzdur.

Soru: Hangi anahtar kelimeleri seçmeliyim?

Cevap: E-ticaret siteniz için en iyi anahtar kelimeleri belirlemek maksadıyla aşağıda bulunan 4 adımlı kontrol listesini kullanın.

  • Arama Hacmi

Bu, (bugüne kadar) bir arama terimini değerlendirme konusundaki en önemli ölçüm sistemidir. Eğer bir anahtar kelimeyi kimse aramazsa onun hiçbir önemi yoktur. Bu durumda o kelimenin ne kadar rekabetçi olduğu da önemsizdir. Kısacası, hiçbir verimlilik sağlamaz.

Arama hacimleri, sektörden sektöre değişir. Bulunduğunuz sektörü iyi bir şekilde analiz etmeli ve ihtiyaçların neler olduğunu bulmalısınız. Bu analizi  yapmak için Google’ı kullanabilirsiniz.

Köpek maması sektöründe yer alan aylık ortalama arama hacimleri listesinden bir örnek:

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Hedef Kelimeler 2

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Hedef Kelimeler 2

Profesyonel İpucu: Bazı anahtar kelimelerin mevsimsel varyasyonları vardır. Mesela, Aralık ayında “noel kazağı” aramasını yapan insan sayısı, yaz sezonundan daha fazla olur. Bazen ise bu durum tam tersidir. Bir anahtar kelime, herhangi bir sezona bağlı olmadan bazı dönemlerde pik yapabilir. Son alınan bilgilere göre “organik köpek maması markaları” araması, Nisan ayında, Aralık ayına göre, dört kat daha çok aranıyor. Nedeni bilinmiyor.

KWFinder

KWFinder

Dalgalanmalar kârınızı doğrudan etkileyebilir. Dikkatli olun. Böyle dalgalanmaları önceden tespit etmek için KWFinder aracını kullanabilirsiniz.

  • Anahtar Kelime – Ürün uyumu

Diyelim ki binlerce kişi tarafından aranan bir anahtar kelime buldunuz. İşlem tamam öyle değil mi? Bunu kullanabilir miyim?

Bazen evet, bazen hayır.

Zira kullanmak istediğiniz ilgili anahtar kelime, sitenizde sattığınız ürünler ile tam olarak uyumlu olmayabilir. Bunu bir örnek ile açıklayalım:

Sitenizde Japon menşeli yeşil çay poşetleri satıyorsunuz. Dikkat edin, Japon yeşil çay poşetleri.

Bu sırada siz, anahtar kelime araştırması yaparken “matcha yeşil çay tozu” gibi hedef kitleye uygun güzel bir anahtar kelime buluyorsunuz. Biri Japon ve yeşil çay poşeti iken diğeri Matcha türü yeşil çay tozu. Buna ek olarak bu iki aramanın arasında bir özel isim farkı da mevcut.

Yeşil çay tozu (sadece çay poşetleri) satmasanız da bu terim bazlı bir kategori sayfası oluşturabilir ve bu aramaları sitenizdeki satışlara uyarlayabilirsiniz fakat bunu başarmak çok zor. Bu nedenle, hedef müşterilerinizin aradığı anahtar kelimeleri tüketmenizden sonra diğer ürün kategorilerini kullanmanızı öneriyoruz. Daha geniş anahtar kelimeler kullanın.

Yeşil Çay Örneği SEO

Yeşil Çay Örneği SEO

Artık, insanların aradığı (ve sitenizin ürünleri ile uyumlu) anahtar kelimelerin bir listesine sahip olduğunuza göre bu kişilerin kredi kartı bilgilerini size vermeye ve bir satın alma işlemi yapmaya hazır olup olmadıklarını görmenin zamanı geldi.

  • Ticari Amaç

Yüksek hacimli bir anahtar kelimeye karar vermek için ilgili anahtar kelimeyi kullanan kişilerin reklamcı olup olmadığını görmek için bir saniye ayırın.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı imdadınıza yetişecektir. Öncelikle, anahtar kelimenin “Rekabet” (Competition) derecesini kontrol edin.

“Rekabet”, Google Reklamlar’da bir anahtar kelime için kaç kişinin teklif verdiğini gösterir. Bir anahtar kelimeye çok fazla kişi teklif veriyorsa orada kazanç var demektir. Bu nedenle “orta” ve “yüksek” rekabet derecesine sahip olan anahtar kelimeleri kullanmalısınız.

Bunun dışında,  “sayfa başına ücret” kriterini de göz ardı etmemelisiniz. Bu kriter, Google Reklamları platformunda bulunan kişilerin tek bir sayfaya tıklama karşılığında o sayfaya ne kadar para harcama eğiliminde olduğunu gösterir. Genellikle yüksek rekabetli olan kelimelerin sayfa başı ücreti de yüksektir. Anahtar kelimelerinizin bulunduğu listeyi bu bilgilere göre bir kez daha gözden geçirin.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Görsel 2

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Görsel 2

“Japon yeşil çay” aratmasına verilen teklif bir hayli düşük. Bunun nedeni, o anahtar kelimeyi arayan pek çok kişinin, muhtemelen, ilgili ürünü satın almaya hazır olmamasından kaynaklanıyor.  Bu kişiler, yeşil çayın faydalarını araştırıyor olabilirler.

Öte yandan, “buy green tea online” (online / çevrimiçi yeşil çay satın al) araması, 2.4 kat daha fazla teklif alıyor.

Yeşil Çay Satın Al SEO Örneği

Yeşil Çay Satın Al SEO Örneği

  • Rekabet

SEMRush’ın “anahtar kelime zorluğu” aracını kullanırsanız, Google’da istediğiniz kelimede ilk sayfaya gelmeniz kesinlikle kolaylaşacaktır. Bu ölçüm, belirli bir anahtar kelimenin kendi sıralaması adına ne kadar rekabetçi olduğu konusunda size bir fikir verir. Aşağıdaki adımları takip edin:

Semrush Anahtar Kelime Zorluğu

Semrush Anahtar Kelime Zorluğu

Keyword Difficulty : Anahtar Kelime Zorluğu

Semrush Anahtar Kelime Zorluğu

Semrush Anahtar Kelime Zorluğu

Difficulty : Zorluk

Semrush Hedef Kelime Zorluğu

Semrush Hedef Kelime Zorluğu

Zorluk yüzdesi ne kadar yüksek olursa, Google’da o anahtar kelime için sıralama kasmak o kadar zor demektir.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!

casino siteleri