Nedir ?

Cloud Server Nedir?

cloud server nedir

Cloud Server, kullanmakta olduğu özel donanımlar ve yazılımlar aracılığıyla yüksek performanslı ve dinamik olarak ölçeklendirilebilir olma özelliği ile sunulan sanal sunucu hizmetidir.

cloud server nedir

cloud server nedir

Cloud Server, Türkçeye birebir çevrilerek Bulut Sunucu terimi ile adlandırılıyor. Cloud Server, sanal bir sunucu olduğu için web sitelerinin ihtiyaçlarını sanal bir kaynak havuzundan karşılar. Kullanışlı olması nedeniyle son dönemlerde yaygınlığı artan Cloud Serverlar; mail ve DNS gibi servisleri farklı kaynaklar kullanarak çalıştırır. Bu özellik ile web sitesine bir çeşit görev dağılımı yapan Cloud Server, daha hızlı çalışan bir altyapı sunar ve böylece site çok daha hızlı çalışır.

Bulut Sunucuların bir diğer önemli özelliği de verileri korumasıdır. Veriler pek çok farklı kaynakta saklanır ve herhangi bir donanımın arızası, veri kaybına yol açmaz. Uzun vadede maliyeti de çok ekonomik olan Cloud Serverlar, anlık güncelleme yaparak tüm hizmetleri her zaman güncel tutar. Ayrıca internetin olduğu her yerden, bilgisayar, tablet ve telefon gibi cihazlar kullanılarak sunuculara erişim sağlanabilir.

Cloud Serverın Avantajları Nelerdir?

Cloud server nedir

Cloud server nedir 2019

  • Veri Kaybına Yol Açmama

Web sitesi yöneticileri için yaşanabilecek en kötü olumsuzluklardan birisi verilerin silinmesidir. Web site ile ilgili verilerin kaybolması, site için verilen tüm emeğin boşa gitmesi demektir. Cloud Serverların altyapısı ise bu durumu önleyecek şekildedir. Veri merkezi yönetim yazılımları sayesinde tüm veriler farklı kaynaklarda yedekleniyor ve olası bir veri kaybında, veriler, hızlıca geri yüklenebiliyor.

  • Donanım Arızasından Etkilenmeme

Cloud Server yani Bulut Sürücü, adından da anlaşılacağı gibi “bulut” tabanlı bir hizmettir. Geliştirildiği günden bugüne pek çok problemi ortadan kaldıran bulut tabanlı hizmetler, hizmetleri sanal ortamdan sunar ve verileri sanal bir ortamda saklar. Bu noktada standart sunuculardan ayrılan Cloud Server, sunucu cihazlarının ya da yönetici bilgisayarının bozulmasından etkilenmez. Sabit disk, bellek, işlemci gibi kaynaklar sanal olarak kullanılır. Sanal bir problem olması halinde ise hizmet farklı bir sunucudan kesintisiz olarak devam eder.

  • Hızlı Erişim ve Yüksek Performans

Cloud Serverların yönetim sistemindeki yazılımlar, sunucunun daha etkin bir hizmet vermesini sağlar. Bu yazılımlar, sunucunun bağlı olduğu ağdaki verilerin tamamını yöneterek performansı yükseltir. Birden fazla sunucu ile hizmet verilmesi de web sitesinin açılma/yüklenme hızını önemli ölçüde artırır.

  • Kaynak Payını Düzenleyebilme

Kaynak payı düzenleme özelliği, kullanıcının özgürlüğünü artırır. Kullanıcı, internet erişimi bulunan her yerden, akıllı telefonuyla bile yönetim paneline erişebilir ve ihtiyaç dahilinde kaynak payını artırabilir.

  • Uygun Maliyetli Ve Kolay Kullanım

Cloud Server fiyatları, standart sunuculara göre daha yüksektir. Fakat uzun vadeli hesaplandığında çok daha ekonomik bir sonuç verir. Sağladığı avantajlardan dolayı fiyat performans dengesi yüksek olan Cloud Serverlar, genellikle kolay kullanılabilen basit bir ara yüze sahiptirler. Bilgisayar, tablet ya da telefon kullanarak yönetilebilirler.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!