SEO

Anahtar Kelime Yamyamlığı (Keyword Cannibalization) Nedir ?

Keyword Cannibalization
Yazar - Editor

İçindekiler

Anahtar Kelime Yamyamlığı (Keyword Cannibalization) Nedir?

Türkiye’de haber sitelerinin genelinde karşımıza çıkan ve diğer sitelerin üst sıralarda bulunmamasına yol açan bir durum olarak adlandırabiliriz. Yani anahtar kelime yamyamlığı olarak geçen durum, Google’da aynı arama sorgusu için birden fazla makale veya blog gönderisini sıralamanızdır. Anahtar kelimeleri yok ettiğinizde, Google web sitenizi tarayacak ve aynı anahtar kelime veya anahtar kelime öbeği için rekabet eden birden çok sayfa bulacaktır.

Uzun vadeli süreçte hiçbir katkısı olmayan bir taktik olsa da kısa vadede işe yarayabilen bir durumdur. Hala Google güncellemeleri bu yöndeki hatalara karşı bir sonuç alamasa da kullanıcılar işe yaradığını her seferinde belirtmektedir. Anahtar kelime doldurma, Google arama sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltmek için sayfaları anahtar kelimelerle doldurma uygulamasıdır diyebiliriz.

Dediğimiz gibi kısa vadeli sonuçlar elde etseniz de bu sadece kısa vadede yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda SEO sıralamanıza ciddi şekilde zarar verir.

Anahtar Kelime Yamyamlığı (Keyword Cannibalization) Neden Önemlidir?

Herhangi bir anahtar kelimede yükselmek istiyorsanız, Google web sitenizi tarayacak ve o anahtar kelimeyle ilgili tüm sayfalara bakacak ve ardından sizin ve arama motoru için en değerli olduğunu düşündüğü sayfayı seçecektir.

Burada önemli olan nokta sadece belirli bir anahtar kelimede yükselip yükselmeme düşünceniz ile alakalıdır. Eğer birden fazla anahtar kelimede yükselmek gibi bir düşünceniz varsa, Google’ın sizin sayfalarınızı karşılaştırmasını ve o anahtar kelime için en uygun sayfayı seçmesini istediğiniz anlamına gelir.

Bu durumun sitenize zarar verdiği gibi altyapınıza da hasar verdiğiniz anlamına gelir. Örneğin sorguların yanlış sayfaya yönlendirilmesine, web sitesi trafiğinin kaybolmasına, SERP sıralamalarında dalgalanmalara ve sonuçta satış kaybına neden olur. Anahtar kelimeleri birden çok yerde kullanmak, Google’a içerik eksikliğinizi söyleyebilir. Küçük siteler farkında olmadan yeni içerik ekledikçe, kendi rekabetlerini yaratarak yanlışlıkla tıklama oranlarına ve dönüşümlere zarar verebilirler.

Anahtar Kelime Yamyamlığı (Keyword Cannibalization) sorunu nasıl çözülür?

Eğer geçmişte böyle bir hata yapmışsanız ya da yapılan bir siteyi yönetiyorsanız bunu düzeltmenin bazı yolları bulunmaktadır. Ne yazık ki, anahtar kelime yamyamlığı sorununa tek bir mükemmel çözüm yoktur, ancak mevcut sorunları çözmek için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızdan emin olmak ve gelecekte bunların olmasını önlemek için bazı yollar deneyebilirsiniz.

Mutlaka göz atın => SEO Uyumlu Makale En İyi Nasıl Yazılır?

İçeriği kontrol edin ve birleştirin

Anahtar kelime yamyamlığı yaşıyorsanız, WordPress sitenizde sayfa sayısını azaltmak ve aynı zamanda sayfa değerini artırmak için birleştirilebilecek içeriğe sahip olabilirsiniz.

Sitedeki bulunan ve daha önce yazılan bir içeriğin kontrolünü elinize alın ve daha sonra burada yapılan hataları listeleyin. Düşük dönüşüm oranlarına sahip sayfalarda zaman kaybetmeyin daha çok kar getirecek veya popüler içeriklerinize yönelerek daha aktif ve planlı ilmeyebilirsiniz. Bu sayfalar ve yinelenen içerik için, bir sayfanın performansını artırmak ve silinmesine izin vermek için birleştirilmiş içeriği kontrol edin, hangi sayfanız daha fazla bilgiyi ve daha fazla içeriği bünyesinde barındırıyorsa o içeriği ana içerik olarak seçebilir ve onun haricindeki sayfaları temizleyebilirsiniz.

Anahtar kelimenin içeriğini yüksek kaliteli bir sayfaya veya hedef sayfaya dönüştürdükten sonra, sürekli olarak dahili bağlantı metni üzerinde çalışmak, sayfaya ziyaret çekmek ve dönüşüm oranını artırmak yapabileceğiniz en iyi adımlardan bir tanesidir.

Standart URL’yi kullanarak yeniden yapılandırın

Sayfa sayısını azaltmak ve sıralamak istediğiniz sayfaları iyileştirmek için aynı anahtar kelimeleri kullandıktan sonra sıra, standart URL’lerin yardımıyla siteyi yeniden düzenlemeye gelir. Kanonik URL’ler, arama motorlarına belirli benzer URL’lerin aslında aynı olduğunu söylemenizi sağlar, böylece arama sıralamanızda olumsuz bir etkiye sebep olmazlar. Bu ayrıca, insanların arama sonuçlarında gördüğü URL’yi kontrol etmenize de olanak tanır. Bunları kullanmak, web sitenizdeki tüm anahtar kelime varyasyonlarını yeniden yönlendirmek için tek bir kaynak oluşturacaktır.

301 yönlendirmesi

URL’lere benzer şekilde, 301 yönlendirmeleri son kullanıcının deneyimini kontrol etmenize olanak tanır. 301 yönlendirmelerini kullanarak, anahtar kelimeler veya anahtar kelime öbekleri için hangi sayfanın en iyi olduğunu belirleyebilirsiniz. Bu, tüm alaka düzeyinin tek bir sayfaya gönderildiği anlamına gelir. Artık Google, o anahtar kelime için hangi sayfanın en değerli olarak sıralanacağını bilecek ve botlarını o sayfaya yönlendirecektir. Bu da hem o sayfanızın popülerliğinin artırılmasına hemde tek bir sayfa üzerinden daha yoğun tıklama almanıza olanak tanır.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!

casino siteleri