Nedir ?

Alt Tire ( _ ) ve Orta Çizgi ( – ) İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

screen-05

Alt Tire ( _ ) ve Orta Çizgi ( – ) İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Tire kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir. Bu kelime; tire kelimesinden Türkçe diline geçmiştir. Türkiye’de kullanıcıların mail adreslerinde bu noktalama işaretleriyle adresler oluşturulabilir ya da yazılım dilinde sıkça kullanılmaktadır. Programlama dilinde de alt tire ve diğer noktalama işaretleri sıkça kullanılmaktadır. Şayet klavyeniz Türkçe dile ayarlı ise bu noktalama işaretleri oldukça kolay şekilde yapılabilmektedir.

Alt tire olan ve orta çizgi işareti; telefonda ve bilgisayarda en sık kullanılan işaretlerden biridir. Eksi işareti olarak da bilinen orta çizgi, bilgisayar üzerinde oldukça kolay şekilde yapılabilir. Bilgisayarın klavyesini kullanarak alt çizgi işareti için Shift tuşu ile birlikte geri tuş yanındaki çizgi işareti basmanız yeterli olacaktır.

Klavyede alt tire yapmak 2019

Klavyede alt tire yapmak 2019

Alt tire (_) ve orta çizgi (-) sembolleri metinlerde sıkça kullanılan ifadelerden biri. Özellikle bilgisayar ortamındaki programları aktif olarak kullanan kişilerin alt tire ve orta çizgi işaretlerini çok sık kullanmaları sebebiyle kısa yolu bilmeleri oldukça önemlidir.

Klavye ile Alt Tire (_) ve Orta Çizgi (-) Yapmak

Alt tire (_) noktalama işaretini klavye üzerinden yapabilmek için öncelikli olarak klavyenin Türkçe dile ayarlı olması gerekmektedir. Türkçe diline ayarlı ise noktalama işaretini oluşturmak için kullanacağınız tuş kombinasyonları Shift + (_) sembolü olacaktır. Orta çizgi (-) noktalama işaretini yapmak daha pratiktir. Bu işaret için Türkçe klavyelerde tuş kombinasyonu gerektirmez. (-) sembolünün bulunduğu tuşa basılması noktalama işaretini yapabilmek için yeterlidir. Eğer klavyeniz İngilizce ise; orta çizgi (-) noktalama işaretini, tuş kombinasyonu ile kolayca yapabilirsiniz. Shift + 0 tuşlarına birlikte basarak orta çizgi (-) noktalama işaretini elde edebilirsiniz.

Karakter Eşlem Programıyla Alt Tire ve Orta Çizgi Oluşturmak

Noktalama işlemlerinin ve işaretlerinin tamamını bilgisayarda yer alan ‘’Karakter Eşlem’’ adı verilen program ile kolayca yapabilirsiniz. Alt tire (_) ve orta çizgi (-) işaretini yapmak için Karakter Eşlem programını kullanabilirsiniz.  ‘’Başlat’’ tuşuna bastıktan sonra programları arattığınız kısma ‘’Karakter Eşlem’’ yazabilirsiniz. Program çalıştığında ise alt tire (_) ve orta çizgi (-) dışında birçok işaretin olduğunu tespit edebilirsiniz. Noktalama işaretlerini semboller arasında tespit ettikten sonra ve üzerine tıklayın. Alt tarafta yer alan ‘’Seç’’ ve ‘’Kopyala’’ butonlarını bulun. Sıra ile butonlara basın. Daha sonra noktalama işaretini kullanacağınız bölüme tıkladıktan sonra sağ tıklayarak ‘’Yapıştır’’ kısmına basabilirsiniz.  Bazı durumlarda klavyeniz üzerinde tuş kombinasyonlarıyla noktalama işaretlerini oluşturamama durumları meydana gelebilir. Bu gibi durumlar klavyenin Türkçe olmadığı durumlarda olmaktadır.  Başlat > Denetim Masası > Saat, Dil ve Bölge > Klavyeleri veya Diğer Giriş Yöntemlerini Değiştir yolunu izleyerek klavye ayarlarına gidebilirsiniz. Açılan pencerede ‘’Klavye Değiştir’’ butonuna tıklayarak Türkçe klavye seçebilirsiniz.

 

Macbook alt tire işareti yapamıyorum?

Tek probleminiz bu olsun! İçeriğimizde size ücretsiz olarak nasıl yapacağınızı tüm detaylarıyla anlattık!

Windows bilgisayarda alt tire işareti yapmak?

En kolay şekilde resimli olarak yapabilmeniz için sizlere rehber niteliğinde bir içerik hazırladık! Hemen tıklayın ve göz atın!

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!