SEO

Adsense Site Onaylatma Önerileri ve Dikkat Edilecekler

Adsense Site Onaylatma Önerileri ve Dikkat Edilecekler
Yazar - Editor

Adsense reklam veren bir sitedir. Blog sahipleri Adsense aracılığıyla yazdıkları yazılardan kazanç elde etmektedir. Bu kazançlar blogların ziyaretçi sayısına ve reklam tıklamalarına göre değişiklik göstermektedir. Adsense iş birliği yapacağı kişileri titizlikle seçmektedir. Dolayısıyla reklam vereceği blogları iyi araştırmakta ve bazı koşullar öne sürmektedir. Adsense’e kaydolmadan önce, insanların sahip oldukları blogları Adsense’e uygun bir hale sokması gerekmektedir. Adsense her bloğa reklam vermemektedir. Bu sebeple Adsense kriterlerinin iyi araştırılması ve blogta gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

İçindekiler

 Adsense’e Kayıt Olmak

Blog sahipleri, yazdıkları yazıları paraya çevirmeyi hedefledikleri taktirde ilk yapacakları şey Adsense’e kayıt olmaktır. Adsense’e kayıt olmadan önce, en az altı aydır var olan ve sürekli olarak içerik ekledikleri bir bloglarının olması gerekmektedir. Adsense güncel olmayan bloglara reklam vermeyi tercih etmemektedir. Aynı şekilde yeni açılmış ve çok fazla içerik girilmemiş bloglar da Adsense’ten reklam almayı başaramamaktadır. Adsense’e kayıt olmak için bir Google kimliğinin olması gerekmektedir. Bu kimlik blog sahibinin kendi ismi ve soyismiyle açılmalıdır. Farklı isme sahip bir Google kullanıcı kimliği kullanmak, Adsense’ten para kazanmaya başladıktan sonra çeşitli sorunlar doğuracaktır.

 Adsense’e Kayıt Olurken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Adsense’e kayıt olmadan önce sahip olunan bloğun genel özelliklerinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Blogta nasıl içerikler paylaşılacağı, temasının nasıl olacağı, genel anlamda hangi yaş grubuna ve insan profiline hitap edeceği kesinleşmiş olmalıdır. Blogun temasına ve blog sahibinin amacına uygun olarak içerikler girilmiş olmalıdır. Blogta paylaşılan bu yazılar ne çok kısa ne de çok uzun olmalıdır. İnsanların Google üzerinden bloğa kolayca ulaşabilmesi için, içerikler ve blog isminin uyumlu olması gerekmektedir. Blog ismi ile paylaşılan içeriklerin alakasız olması, insanların kolayca bulmasını zorlaştıracaktır. Ziyaretçi sayısının az olması ise kazancın düşmesine sebep olacaktır.

 Blog Yazarlığı ve Adsense

Blog yazarlığı özellikle son yılların en çok tercih edilen sosyal medya işlerinden biridir. Sosyal medyanın bir eğlence aracından, bir para kazanma aracı haline gelmesiyle birlikte blog yazarlığı değerlenmiştir. İnsanlar ilgilendikleri hemen her konuda yazdıkları yazıları paylaşarak para kazanmaya başlamıştır. Bloglarda yazılan yazılardan para kazanmak ancak reklam veren siteler ile mümkün olmaktadır. Bu sitelerden en önemlisi Adsense’tir. Adsense bloglarda yazılar arasına reklamlar yerleştirerek, tıklama yahut ziyaret başına belli bir ücret ödemektedir. Bu ödemeler ziyaretçi ve reklam tıklamaları sayısına göre değişiklik göstermekle birlikte, blog aracılığıyla yüksek miktarlarda para kazanan insanların sayısı da oldukça fazladır.

 Video Paylaşımı ve Adsense

Adsense ile yalnızca yazı yazarak değil, video çekerek de para kazanılmaktadır. Günümüzde video paylaşımlarının en sık yapıldığı site Youtube’tur. Adsense Youtube’da kanal sahiplerine paylaştıkları videolara gelen etkileşimler karşılığında ücret ödemektedir. Ödenen ücretin en büyük çoğunluğu, videoların aralarındaki reklamlara olan tıklamalar sonucu yüklenmektedir. Bir kanal sahibine para kazandırmak isteyen biri, videosunun arasına yerleştirdiği reklamlara tıklamalı ve çıkan sayfalarda vakit geçirmelidir. Seri bir şekilde yapılan reklam tıklamalarının geçersiz trafik etkinliği sayılacağı gibi, site sahibinin Adsense üzerinden banlanmasına sebep olabileceği unutulmamalıdır.

 Adsense İle Para Kazanmak İçin Ne Yapmak Gerekmektedir?

Adsense ile para kazanmak genel anlamda kendi kendine olacak bir iştir. Daha fazla kazanç sağlamak için ziyaretçi satın olmak, hilelere başvurmak ya da sahte reklam tıklamaları yapmak Adsense’ten banlanmanıza sebep olacaktır. Adsense sitesinden banlanmak bir daha bu siteyi kullanamamak ve bloğunuz için hiçbir şekilde ödeme alamamak anlamına gelecektir. Başka kullanıcı isimleri ya da Google kimlikleriyle kayıt olmak bu sorunu çözmeyecektir. Adsense’in oldukça güçlü bir güvenlik ekibi bulunmaktadır ve hilelere müsamaha gösterilmemektedir. Bu konuda çok dikkatli olmak gerekmektedir. Adsense üzerinden daha fazla kazanç sağlamak için yapılabilecek tek şey, içerikleri güçlendirmeye çalışmak olacaktır.

 Adsense İle Para Kazanılan Siteler Nelerdir?

Adsense ile sadece blog değil, video sahipleri de para kazanmaktadır. Youtube üzerinden video paylaşan içerik sahipleri de, video izlemelerinden, beğenilerden ve video arası reklam tıklamalarından kazandıkları paraları Adsense ile almaktadır. Adsense oldukça güvenli bir sitedir ve kazanç konusunda iş birliği yaptığı kişilere herhangi bir problem çıkarmamaktadır. Bu sebeple internet üzerinden içerik üreterek para kazanan herkes, reklam veren olarak Adsense sitesini tercih etmektedir.

 Adsense Üzerinden Kazanç Sağlamak İçin İçeriklerin Nasıl Olması Gerekmektedir?

İster blog ister video içeriği üretin, Adsense üzerinden daha fazla kazanç sağlamak için gerekli olan en önemli nokta içeriklerin özgün olması ve çok kişiye hitap etmesidir. Ders notları paylaşan bir video ya da blog sahibi, yalnızca öğrencilere hitap edecektir. Güzellik sırları paylaşan biri sadece kadınlara ve güzellik ile ilgili olan kişilere hitap edecektir. Elbette bunlar da oldukça sık tercih edilen konulardır. Hedef kitlesinin iyi belirlenmesi öncelikli olmalıdır. Bir kişi yalnızca kadınlara, yalnızca öğrencilere, yalnızca iş sahiplerine ya da yalnızca hayvan sahiplerine hitap etmeyi tercih edebilir. Bu hedef kitlenin geniş olması, kazanılan paraların da o kadar yüklü olmasına neden olacaktır. İçerikler çok kısa ya da çok uzun olmamalı, çok detaylı ya da çok üstünkörü olmamalıdır. Bu ayarı tutturmak oldukça güçtür ve inci bir çizgidir.

 Adsense’e Sitemi Onaylatmak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Bir site açıp Adsense’e başvurduktan sonra, Adsense güvenlik ekibinin sitenizi inceleyip kendilerine uygun olup olmadığına karar vermeleri için birkaç hafta süre geçmektedir. Bu süre içerisinde Adsense yetkilileri gerekli incelemeleri yaparak, sitenizin yeterli olup olmadığını ve bir sorun çıkarsa bu sorunun ne olduğu konusunda sizi bilgilendirecektir. Bilgilendirmeler genellikle mail adresi üzerinden olmaktadır. Eğer site Adsense’ten reklam almak için gerekli olan koşulları karşılamıyorsa, Adsense sizi nelerin eksik olduğu konusunda uyaracaktır. Bu durumda site sahibi, eksik olan özellikleri değiştirerek Adsense’e tekrar başvurmalıdır. Bu durum Adsense siteyi onaylayana kadar devam edecektir.

Ayrıca bkz: Sosyal Medya ve Seo İlişkisi

 Adsense Sitemi Bir Türlü Onaylamıyor, Ne Yapmam Gerekir?

Bazı kişiler sitelerinde istenen hemen her değişikliği yaptıkları halde Adsense’in kendilerini onaylamadığı konusunda şikayette bulunabilirler. Bu durumda site sahiplerinin gözden kaçırdığı bir şey mutlaka bulunmaktadır. Adsense’in yolladığı mailin iyice anlaşılarak belirtilen kurallara tamı tamına uyulması bir seçenek olabileceği gibi, bunların uygulandığı halde olumlu dönüş alamayan kişiler Adsense ile iletişime geçebilir. İnternette Adsense koşulları açıkça belirtilmektedir. Sitenizde neyi yanlış yaptığınız konusunda bir bilene danışmanız yahut direkt olarak Adsense’e danışmanız faydalı olacaktır.

Koşullar Sağlandığı Halde Adsense’in Siteyi Onaylamama Sebebi Ne Olabilir?

Geçersiz trafik etkinliği sebebiyle sitesi devre dışı bırakılmış olan bir kişi, eğer başka bir hesap ile Adsense’e kaydolmayı denerse Adsense bunu tespit ederek sitesini onaylamayacaktır. Sitenin geçersiz hale getirilmemesi son derece dikkate değer bir konudur. Bunun geri dönüşü olmayacağı gibi, ömür boyu o kişinin bir daha Adsense reklamları ile kazanç elde etmesi imkansız hale gelecektir. Eğer sitenizde böyle bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, Adsense ile iletişim kurmanın faydası olacaktır. Adsense güvenlik konularına ve site için uygulanması gereken koşullara çok önem vermektedir. Bu koşullar eksiksiz uygulanmalıdır.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!

casino siteleri