Ekonomi

Zeytinyağı Fabrikası Kurulum Maliyeti

Zeytinyağı, ülkemizde en değerli ürünlerin başında gelmektedir. Özellikle zeytinlik bahçeleri olan kişiler için de gelir kapısıdır. Bundan dolayı da zeytinyağı fabrikası kurulum maliyetleri bu senenin en merak edilen konuları arasında yer almaktadır. Zeytinyağı fabrikasının kurulumu hakkında bilgi toplarken masrafların birçok kalemi kapsadığını bilmek gerekmektedir. Özellikle kurulum için tesise ait arazilerin gerekliliği, arazi alımları ya da kiralama işlemleri, tesis kurulum masrafları da bu kalemlere dahildir. Zeytinyağı fabrikasında zeytinlerin ayıklanması, sıkımı ve ambalajlanması gibi aşamaların gerçekleştiği makineler kullanılır. 

Kontinü Sistem Zeytinyağı Fabrikası Açmanın Koşulları Nelerdir?

Zeytinyağı fabrikası açmak için birçok farklı koşulun bir arada bulunması gerekmektedir. Buna göre;

 • Tesisi kurulum kuralları önceden belirlenmiştir. Bu kapsamda, ilk olarak, tesis için içerisinde minimum 200 metrekare kapalı tesis alanı mevcut olan bir arazi bölgesinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu arazi bölgesi de fabrikayı açacak kişi tarafından belirlenmektedir.
 • Tesis arazisinin belirlenmesinin ardından ise tesis için minimum 100 kW enerji üretebilecek kapasitede bir elektrik sistemi kurulması gerekmektedir.
 • Tesiste kullanılacak su kapasitesi için ihtiyaç duyulan su tanklarının alımı ve saatte en az 1 ton su karşılayacak şekilde su tesisatlarının yaptırılması koşulları söz konusudur.
 • Bütün bu koşulların ardından ise kontinü sistem zeytinyağı tesisi makinelerinin tümünün prosedürlere uygun biçimde alınması koşulları söz konusu olmaktadır.

Kontinü Sistem Zeytinyağı Fabrikası için Hangi Makineler Gereklidir?

Zeytinyağı fabrikası kurarken satın alınması gereken makineler:

 • Kontinü sistem zeytin taşıma bandı,
 • Kontinü sistem zeytin yıkama bandı,
 • Kontinü sistem zeytin kırıcı makine,
 • Kontinü sistem malaksör,
 • Kontinü sistem dekantör ünitesi,
 • Kontinü sisitem separatör ünitesi,
 • Kontinü sisitem kazan makinesi,
 • Ana elektrik panosu, fabrikanın temel çalışma sistemlerini oluşturmaktadır.

Bu fabrika sistemleri minimum 200 metrekarelik kapalı alana kurulmaktadır. Bu sayede fabrikanın ana üretimi için hesaplama yapmaya da olanak tanır. Makinelerin kurulum maliyeti ile fabrika kurulum maliyetinin hesaplanmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz. Tesisin satın alındığı tutar, tesisin özellikleri, içine alınan makineler gibi detaylar zeytinyağı fabrikası için maliyetlerin belirlenmesinde oldukça önem teşkil etmektedir. 

Kontinü Sistem Zeytinyağı Fabrikası Açmanın Koşulları Nelerdir?

Tesisi kurulum kuralları önceden belirlenmiştir. Bu kapsamda, ilk olarak, tesis için içerisinde minimum 200 metrekare kapalı tesis alanı mevcut olan bir arazi bölgesinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu arazi bölgesi de fabrikayı açacak kişi tarafından belirlenmektedir. Tesis arazisinin belirlenmesinin ardından ise tesis için minimum 100 kW enerji üretebilecek kapasitede bir elektrik sistemi kurulması gerekmektedir. Tesiste kullanılacak su kapasitesi için ihtiyaç duyulan su tanklarının alımı ve saatte en az 1 ton su karşılayacak şekilde su tesisatlarının yaptırılması koşulları söz konusudur.

Kontinü Sistem Zeytinyağı Fabrikası için Hangi Makineler Gereklidir?

Kontinü sistem zeytin taşıma bandı, Kontinü sistem zeytin yıkama bandı, Kontinü sistem zeytin kırıcı makine, Kontinü sistem malaksör, Kontinü sistem dekantör ünitesi, Kontinü sisitem separatör ünitesi, Kontinü sisitem kazan makinesi, Ana elektrik panosu, fabrikanın temel çalışma sistemlerini oluşturmaktadır.

Zeytinyağı Fabrikası Kurulumu Ne Kadarlık Alana İhtiyaç Var ?

Bu fabrika sistemleri minimum 200 metrekarelik kapalı alana kurulmaktadır.

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!