Sağlık

Yüzde Altın Oran Uygulaması Nedir?

Yüzde altın oran uygulaması nedir?

Altın oran, yüzün güzellik standartlarına matematiksel olarak ne kadar uyduğunu gösteren bir formüldür. Altın orana göre yüzü simetrik bir yapıya sahip olan ve altın orana en yakın olan kişiler, estetik  açıdan ön plana çıkmaktadır. İnsan güzelliği ve insanın güzelliği algılama biçimi altın orana göre değerlendirilmektedir.

Tavsiye içerik => Fucidin Krem Ne İşe Yarar?

Altın Oran Nasıl Hesaplanır?

Altın oran hesaplaması yapılırken baş, gözlerin orta noktasından altın bir dikdörtgen oluşturularak hesaplanmaktadır. Ağız ve burnun her biri, göz ve çene arasında bulunan altın bölümlerine yerleşmektedir. Bu orana uygun olan kişiler, diğer insanlar tarafından güzel olarak algılanır. Bilimsel bir hesaplama yöntemi olan altın oran, insanda estetik algının oluşmasını sağlar. Altın oran, kişilerin çekiciliğini etkileyen en önemli detayların başında gelir. Altın orana en yakın yüze sahip olan kişiler yüzde yüz simetrik bir yüze sahip değildir. Altın oran kusurları, kusursuzluğa en yakın yüzlerden oluşur. Tamamen simetrik bir yüz, robotik bir yapıya sahip olacağı için güzel algısına dahil edilmez.

Tavsiye içerik => İmex Sivilce Kremi Nedir?

Altın Oran Yüz Ölçüsü Nedir?

Altın oran yüz ölçüsü, matematiksel olarak insan algılarının ve insan yüzünün uyuşmasını ifade eder. Estetik açıdan göze hoş gelen yapılar, matematiksel olarak uyumlu formlardır. Bu bilginin insan yüzüne uygulanmasıyla altın oran ortaya çıkar. Sanatta belirli tabloların çok daha güzel kabul edilmesi ya da belirli fotoğrafların tüm dönemler en güzel olarak kabul edilmesinin sebebi de altın orandır. Uyumlu ve oranlı bir hissiyat yaratması ile insanlarda bu algıyı oluşturan altın oran, sanattan tarihe kadar her noktada etkilidir.

Altın Oran Yüz Ölçüsü Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Altın oran yüz ölçüsü hesaplanırken yüzün tüm yapısı eşit değildir. Sol ve sağ tarafın birbirinin aynısı olması durumunda robotik bir yapı ortaya çıkar. Kusursuzluğa en yakın kusur, altın oranı oluşturmaktadır. Mükemmel simetri, insanlarda yapay bir algı oluşturduğu için kabul edilen güzellik algısı değildir. Cilt tonu, yaş, kusur oranları ve diğer tüm etkenler, insan yüzünde altın oranın hesaplanmasını sağlar. Günümüzde birçok farklı telefon uygulaması, yüzün altın oranını online olarak hesaplamaktadır.

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!