Oyun

Xbox Series X İnceleme

Xbox Series X özellikler
Yazar - Editor

Xbox Series X özellikleri ve fiyatının açıklanmasının ardından büyük bir gündem oluştu. PS 5 ile geçmişten bu yana rakabetini sürdüren Microsoft, yeni serisinde oldukça iddialı. İkisinin de özellikleri tam açıklanmadan önce Microsoft tarafından oldukça iddialı sözler geldi. Özelliklerinin PS’den daha iyi olacağı ve fiyatı daha ucuz oalcağı söylendi. Gelin görelim ki bu durum fiyatlar ve özellikler açıklandığında hala durum böyle mi ? The Game Awards 2019 ile birlikte kullanıcılara tanıtılan Xbox Series X yeni konsolu, özellikleri ve tasarımı ile dikkat çekmektedir. Neden bu kadar fazla konuşuldu, özellikleri ve tasarımındaki detaylar neler gelin yakından bakalım.

Xbox Series X Özellikleri

Microsoft satışa çıkarsa da daha ürünleri alanlara yollamadı. Tedarikçilerde de bulunmayan Xbox Series X hala oynanmak için biraz beklenmekte. Firma tarafından kullanıcılarla paylaşılan veriler ışığında yeni nesil bir konsol ile karşı karşıyayız diyebiliriz. Bir önceki serisine göre 4 veya 5 kat daha hızlı bir işlemci bizleri karşılamakta olup artık daha kaliteli oyunlar görebileceğiz. Bunun dışında diğer bileşenler de oldukça yüksek donanıma sahip olup, AMD Zen 2 ve Radeon RDNA mimarisine dayanan özel bir işlemcisi yine bu cihazın için konumlandırılmış. Xbox Series X özelliklerinden belkide en iyi detayı, artık SSD’ler daha güçlü ve 8K çözünürlükte oyunları 120 FPS oranına kadar destekleyebilecek niteliktedir. Tabii ki bu her oyun için geçerli olmayacak fakat 100 fps’de 8k oyunları oynayabildiğnizi bir hayal edin hemde konsolda! 12 Teraflops işlem hacmiyle karşımıza çıkan bu konsol, 6 teraflops‘luk Xbox One X’ten iki kat oranında daha işlevsel olacağı düşünülüyor.

Xbox Series X

1 TB genişletilebilir depolama alanı sayesinde iki oyun yükleyip alan kalmadı gibi sorunalrınız tarihe kavuşacak. 16 GB belleğe ve 8 çekirdeğe sahip olan bu yeni nesil konsol 3.8 GHz oranında işlemci hızıyla göz doldurmaktadır. Oyun çözünürlüğü tarafında 3840x2160p (4K/UHD) kullanılmış olup aynı çözünürlük Playstation 4 Pro’da da karşımıza çıkmaktadır. Oyun çözünürlüğü gelişmiş seviyede yer aldığını görmekteyiz. Bu özellikler ile birlikte hikayeli oyunlar oynamayı daha çok seveceksiniz. Manzaralar, çeşitli görsel şovların daha güzel yansıtılacağı oyunlar daha keyifli bir hal alacak. Tabii ki televizyonunuzun da 4k’yı desteklemesi gerekmetedir. Desteklemediği takdirde Xbox Series X almanın pek bir ayrıcalığı kalmıyor, sadece daha hızlı oynayabilirsiniz. Görüntüde hiçbir değişiklik olmayacaktır. 3 adet USB girişinin bulunmasının yanı sıra HDMI 2.1 teknolojisiyle gelmesi büyük bir avantaj diyebiliriz.

Xbox Series X kol

Xbox Series X Tasarım

Microsoft yeni oyuncu konsolu ile dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır. Diğer serilerden farklı oalrak, kare bir tasarımla karşımıza çıkmaktadır. Dikey tasarlanmış bri kutu gibi görünen bu tasarım düz siyah bir renk ile kaplanmıştır. Özellikle siyah TV üniteleriyle oldukça uyum içinde kalacağı beklentisi kullanıcılarda oluştuğunu söyleyebiliriz. Xbox Series X konsolu hem dikey hemde yatay konumlandırılabilir fakat yatay konumladnırdığınızda çok da hoş durduğunu söyleyemeyiz. Konsolu dikey olarak kullanmak için geliştirilen yuvarlak stand bulunur. Bu standın eknarlarında hava akışı sağalayabilecek hava boşlukları yer alır. Üst kısımda da soğutma ızgaraları karşımıza çıkarken içten aydınlatmalı yeşil bir ışık ile birlikte güzel bir ortam oluşturmaktadır.

Bunun dışında yüksekliği 300mm genişliği 160 mm çapındadır. Bu yükseklik oldukça makul değerlerde olup oyun oynarken göze batmayacak bir hacimde karşımıza çıkıyor. Eğer siyah yüzeyi beğenmediyseniz özel kaplamalar satın alarak dışını daha güzel bir hale getirebilirsiniz.

Xbox Series X Kol Tasarım ve Özellikleri

Xbox Series X ile birlikte artık eski kollara veda etmenin zamanı gelmekte. Yeni konsolla beraber görünüşünde çok bir değişikliğe gidilmese de özellikleri açıısndan oldukça performanslı bir Xbox Series X kolu bizleri beklemektedir. Tabii ki konfor alanında geliştirmeler yapıldı, daha ergonomik bri tutuş için ufak da olsa tasarım detayları eklendi. Fakat derseniz ki hiç bir şey değişmemiş, daha farklı bir kol bekliyordum ben eskisini kullanmaya devam edeceğim diye o zaman eski kolunuzu kullanabilirsiniz. Yeni nesil konsolda eski kollar da uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.

Xbox Series X fiyat

Oyun kumandasının ortasında yeni bir tuş farkedeceksiniz. Bu tuş oyuncuların daha hızlı klipler veya ekran görüntüleri alıp arkadaşlarıyla ya da sosyal medyayala paylaşmasında önemli bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Tek olumsuz yanı hala pil ile çalışmasıdır. AA niteliğinde pillerin yer aldığı bu konsolda şarj kiti de olsun isterseniz bunu isteğe bağlı olarak ayrı fiyat ödeyerek sahip olabilirsiniz. Konsol, kutuda bir denetleyici, piller, güç kablosu ve 6 fit yüksek hızlı HDMI kablosuyla birlikte gelmektedir.

Mutlaka göz atın => En İyi Apple Arcade Oyunları

Xbox Series X Fiyatı

Xbox Series X fiyatının bu kadar yüksek olması kullanıcılar tarafından olumsuz karşılandı. Genelde ülkemizde daha uygun fiyatlarda karşımıza çıkan bu seri, yeni konsol ile birlikte dudak uçuklatan bir fiyatta satışa sunulmaktadır. Türkiye fiyatı 1200 dolar olan Xbox Series X, yabancı forum sitelerinde dalga geçilir haline gelmiştir. Döviz kurunun da etkisiyle fiyatların bu kadar artması üstüne vergilerin de eklenmesiyle bu fiyat ülkemizde 8299 tl olarak belirlenmiştir. Xbox Series X Özellikleri ve tasarımını göz önünde bulundurduğunuzda, peki siz almayı düşünüyor musunuz ?

Xbox Series X Tanıtım

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!