Web Nedir Ve Nasıl Çalışır - World Wide Web - Oguzhantemiz.com
Buney

Web nedir ve nasıl çalışır

iyi tasarım

Web, Gopher, FTP, Telnet gibi internet servislerinden sadece bir tanesidir. Bununla birlikte, WWW, uygun grafiksel arayüzü ile İnternet’in en popüler ve hızlı büyüyen bileşenidir.

World Wide Web projesi 1989’da CERN’in High Energy Physics Lab’deki Tim Bernes Lee (Tim Bernes Lee) tarafından başladı. Projenin amacı, dünya çapında akademisyenler arasında araştırma bulgularını ve fikirleri paylaşmak için ortak bir metodoloji geliştirmekti. Orijinal versiyonunda, Web “Hypertext Project” olarak adlandırıldı. ‘Hipermetin’ terimi 1960’larda Ted Nelson tarafından dâhil edildi ve interaktif işaretçi veya diğer belgelere bağlantılar içeren bir metin anlamına geliyordu. Bu göstergeler sayesinde, okuyucu, ilgili konu hakkında ek bilgi almak için herhangi bir kelimeyi veya ifadeyi seçebilir. Hiper ortam multimedya bilgisi daha geniş bir anlayışa sahiptir.

 

Kasım 1992’de, ABD Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi, WWW’nin popülerliğini başlatmak için NCSA tarafından “Mozaik” ( tarayıcı) olarak adlandırılan ilk tarama programını tanıttı. 1993 yılının öncesi dünyada ancak 130 Web alımı olduğu halde, web sunucudan bilgi alınmasını sağlayan bu tarayıcı müşteri oluştuktan ancak yarım yıl sonra onların sayısı 10000-i geçerek çalıştı. Ekim 1994’te yapılan bir araştırmaya göre dünyada 20 milyondan fazla WWW kullanıcısı var. Pek çok büyük şirket, yeni teknolojileri yerel ağlarında bile kullanmaya başladılar ve 1995’in ortalarında, “Intranet” terimi, bir kuruluşta bilgi alışverişi için hizmet veren bu tür ağları tanımlamak için kullanıldı. İnternetin yoğun olarak gelişimi, 80’lerin başlarındaki “kişisel bilgisayar devrimi” nden sonra bilgisayar dünyasında en göze çarpan olay haline gelmiştir.

 

Peki, Nasıl Çalışır?

 

HyperText Aktarım Protokolü için bu hepsi bir arada dağıtılmış sistem, HTTP’ye (Köprü Metni Aktarım Protokolü) dayanır. HTTP uygulaması, seviye veya uygulama düzeyinde bağımsız bir istemci-sunucu protokolüdür. Müşteri, müşteri bildirimi temelinde iletişime geçecek, müşteri yanıtlandıktan sonra sunucu bağlantısı kesilecektir. “Basit sorgu” (Simple-Request) sorgu yöntemi, gerekli URL ve protokol versiyonundan oluşan satır şeklinde (örneğin: get http://x-wing.cc.boun.edu.tr/index.h aldığınızda, HTTP sunucusu istemciye bir “protokol” durumu ve başarı / hata kodundan oluşan bir “yanıt” gönderir. Daha sonra MIME formatında bulunan bilgiler müşteriye verilir.

 

1991 yılında, bir grup Sun Microsystems çalışanı Patrick Naughton’a dayanan Yeşil projede çalışmaya başladı. Projenin amacı, elektronik ev aletleri üzerinde kontrol olarak kullanılan farklı işlemcileri programlamak için platforma bağımlı olmayan evrensel bir dil yaratmaktı. Programlama dilinin ilk çalışma versiyonu olan Meşe (“Ouk” – İngilizce “meşe ağacı”), 1992 sonbaharına hazırdı. Belki de, eğer bu yeni dil, Web’in çiçeklenişi ile uyuşmuyorsa, televizyon ve mikrodalga fırınları programlamak için kullanışlı, ancak göze çarpmayan bir araç olurdu. Mesele şu ki, ev elektroniğiyle olduğu gibi, Internet, farklı bilgisayarlara farklı kodlarla aktarılmasında bir problem yaratmaktadır, çünkü istemci bilgisayarların farklı işlemciler üzerine inşa edilmiş olması ve farklı mimarileri vardır.

 

1993’te, yeni trendleri takip eden çalışma grubu, araştırmayı İnternet programcılığına yönlendirdi ve 1995 yazında Java bilgisayar topluluğuna tanıtıldı. Java-derleyicinin çalışması, herhangi bir yürütülebilir kod değil, her bir platformda, bytecode olarak adlandırılan optimize edilmiş komutlar, yürütülebilir sistem tarafından yorumlanacaktır. “Sun Microsystems”, böyle bir Java sistemi ile donatılmış ilk HotJava tarayıcısını da tanıttı. Bu sayfaları incelerken özel HTML etiketleri söz konusu olduğunda, tarayıcı sunucudan aplet (applet) ile yazılmış uygun yazılım kodunu indirip istemci bilgisayarda çalıştırılır. Java’nın yetenekleri, Netscape’in bu teknolojiyi Netscape Navigator tarayıcısının yeni sürümünde kullanacağını duyurması açısından oldukça ilgi çekiciydi. Netscape Navigator en çok kullanılan tarayıcı olduğundan, Java interneti kısa sürede fethetti.

 

JavaScript Hakkında:

 

1995’in sonlarında, JavaScript yeterince popüler olduğunda, JavaScript betiği (script) oluşturuldu. O zaman, bu dilin prototipi – Netscape Navigator 2.0 tarayıcısı ve Netscape LiveWire için LiveScript. Ardından, Netscape, LiveScript adını reddetti ve “Sun” ile JavaScript dilini geliştirdi. Sözdizimindeki benzerliklere rağmen, fikir “JavaScript bir Java sürümüdür”. Bu yeni dil, programcının web sayfasının ve web tarayıcısının öğelerini kontrol etmesine izin verir ve herhangi bir derleme olmaksızın doğrudan özel etiketlerin yardımıyla yazılan komut HTML koduna dahil edilir. Dolayısıyla, Java web sayfalarına dinamik öğeler eklemeyi seçtiyse, JavaScript zaten dinamik, hipermetin, multimedya ve global bilgisayar ağlarını yeni bir yayın dönemine dahil etmiştir.

 

Hızlı gelişmenin bir sonucu olarak, tüm dünyadaki milyonlarca kullanıcıya, sadece hipermetin ve grafikler değil, animasyon, ses-video klipleri ve son olarak sanal dünya olmak üzere üç boyutlu gerçekçi sahneler biçiminde bilgi aktarmak mümkün olmuştur. Bu heyecan verici yeniliklere ek olarak, çok fazla gürültüye neden olmayan yeni bir teknoloji var: Web’de Veri Tabanı gibi “ciddi” bilgi kaynakları.

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

3 Yorum

Yorum yap!