Oyun

Watch Dogs: Legion İnceleme

Watch Dogs Legion konusu
Yazar - Editor

Watch Dogs: Legion 2020 senesinin en çok merak edilen oyunlarından bir tanesi olan ve fragman ve çıkış tarihinin belli olmasının ardından büyük bir heyecan uyandıran bu oyuna yakından bakalım. Watch Dogs serisi Ubisoft’un tasarladığı ve bir seri haline gelen bir oyundur. Özellikle teknolojinin temelini kullanan bu oyunda yapaileceklerinizin sınırı neredeyse bulunmamaktadır. Londra sokaklarında geçen Watch Dogs: Legion oyunun son yapımı olarak piyasaya sürülmektedir. Londra büyük bir çöküntüe girmiş ve insnlar yavaş yavaş benliklerini kaybeder hale gelmiştir. Watch Dogs: Legion konusu, fragmanı, yapısı, neler barındırdığı ve bizleri nasıl bir oyun beklendiğine dair bilgileirn yer aldığı yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

Watch Dogs: Legion Hikayesi

Açıklamada da bahsettiğimiz üzere bulunduğumuz zaman da Londra çöküş dönemine girmiş ve çalkantılı zamanlar yaşamaktadır. İnsanlar bu durumdan etkilenmiş ve yavaş yavaş kendi benliklerini kaybeder hale gelmiştir. Kahramanımız hal böyle olunca devreye girerek insanları bu durumdna kurtarmak istemektedir. Daha da içine girecek olursak İngiltere ekonomisinin çöktüğü bir dönemi anlatan bu oyunda DedSec adlı bir hacker grubunun üyesi olan Wolfe olarak oyuna girşi yapıyoruz. Zero Day adlı kötü amaçlar üstlenen grubun yaptığı planlar kahramanımızın hoşuna gitmez ve bunlar engellemeye çalışır.

Watch Dogs Legion fiyat

Zero Day parlemento binasını patlayıcılarla yıkmayı ve yerle bir etmeyi planlamaktadır. Bunun engellenmesi için planlar yapıyoruz, tam engellerken de şehrin diğer bölümlerinde ortaya çıkan patlamaları şehri kaosa sürüklediği için ortalık bir anda karışmaktadır. Dalton isimli muhabir bu patlamaların DedSec grubuyla ilgili olmadığını tam açıklayacakken öldürürülüyor ve bu suçlamalar DedSec grubunun üstüne yıkılıyor. Bu olaydan sonra grup eskisi kadar faaliyetlere katılamıyor ve grup üyeleri tek tek dağılarak kabuğuna çekiliyorlar. Bu grubun çökmesini istemediğimiz için grubu yeniden ayağa kaldırmak için çalışmalar yapıyoruz. Yeni elemanlar almaktan ziyade bu iftiranın topluca düşünülerek ortadan kaldırılmasını ve düşüncenin iftira olduğunun bilinmesini istemekteyiz.

Watch Dogs: Legion Bölümler ve Karakterler

Oyunun hikaye kısmını geçtiğimize göre karakterlerden bahsetmeye başlayalım. Oyunda yer alan her karakterin belli bir özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler farklı alanlarda farklı görevlerde işinize yarayarak sorunları çözmek için önemli bir etkisi bulunur. Hangi karakteri seçerseniz o karakterle şehrin dar sokaklarını geniş caddelerini neredeyse her yeri gezme imkanı veriyor oyun. Haritanın oldukça büyük olması GTA 5 haritasıyla karşılaştırılmaktadır. Oyunun ana konusu üzerinden ilerlemek isteyebilirsiniz fakat oyunda yer alan yan görevlerin asıl eğlence bölümüdür diyebiliriz. Yan görevleri yapıp yapmamak size kalmış, zaten isminden de anlayacağınız üzere yan görevler bir yerden geçerken aniden karşınıza çıkan sokak olayları olabilmektedir. Oyunda araba sürmek, motor sürmek eğlenceli olarak tanımlansa da sürüş mekaniklerindeki yetersizlik gözle görülür şekilde farkedilmektedir. Bu kadar grafiği ve oynanışı gelişmiş bir oyunun sürüş mekaniklerindeki zayıflık oyuncularda hayal kırıklığı bırakmaktadır.

Watch Dogs Legion inceleme

Watch Dogs: Legion Grafikler

Watch Dogs: Legion oyununun grafik detaylarına değinmeden önce bahsetmemiz gereken önemli bir unsur bulunmaktadır. Güçlü bir sisteminiz var ve bu oyunu yüksek FPS değerlerinde oynamak mı istiyorsunuz ? Aslında bu pek mümkün değil, çünkü oyunda yer alan optimizasyon problemi yüzünden birden FPS değerleriniz aşağı inebilir ve hikayenin en heyecanlı yerinde görüntü akıcılığı kaybolmasının yanı sıra oyundan aldığınız keyif bir anda yokolabilir. Oyunda yer alan takılmalar yüzünden ana hikayeye odaklanmak bile güç hale gelmektedir. Optimizasyonu bir kenara bıraktığımızda Watch Dogs yeni çıkarttığı oyununun grafiklerine değinecek olursak, oyuna girşi yapıp sadece manzarayı bile seyredebilir oyuncular. Grafiklerin gerçekçiliği ve renk uyumlarının gayet başarılı tasarlanması oyuncular açısından tam puan aldı diyebiliriz. Arabalar, motorlar, deniz, şehir detayları ve teknolojik unusrlar oldukça gerçekçi tasarlanmış ki ufak tefek hataları bile söylememize gerek kalmıyor. Tabii ki güncellemeler ile bu ufak detaylar kaldırılabilir fakat güncellenmesi gereken yerin grafik değil optimizasyon olduğunu düşünmekteyim.

Watch Dogs Legion

Watch Dogs: Legion Görevler ve Ekipmanlar

Watch Dogs: Legion oyunu diğer oyunlarla karşılaştırmamızın en büyük nedeni görevlerin çokluğu ve içinde geçen diyalogların bir o kadar eğlenceli olmasıdır. Görevler çok fakat bazı görevlerin birbirine benzemesi ya da görevleri yaparken kısıtlamaların yaşanması oyundaki önemli eksikliklerden diyebiliriz. Dediğimiz gibi görevler ve bölümler çok fakat yapabildiklerimiz sınırlı bırakılmıştır. Örneğin bize verilen bir görev var ve görevin ana unsurunu biz yapmazken sadece ana göreve giderken yolda yapabileceğimiz hacker gibi görevler sunulmuştur. Görevler daha geniş çapta olmalı ki oyuncular görevleri yaparken keyif alsın ve detayını kendisi oynasın. Oyundaki ekipmanların her düzeyde karşımıza çıkması oyuncular tarafından olumlu karşılanmıştır. Açıklayacak olursak daha çok teknolojik bir oyun olan Watch Dogs: Legion‘da teknolojiye dair hayal edemediğiniz unsurları veya nesneleri bu oyunda görebilirsiniz. Özellikle elektronik muşta gibi ilginç nesneler karşımıza çıkmaktadır.

Mutlaka göz atın => Ghost of Tsushima İnceleme

Watch Dogs Legion sistem gereksinimleri

Düşük Ayar 1080p

• İşlemci: Intel Core i5-4460 / AMD Ryzen 5 1400

• Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 960 veya AMD Radeon R9 290X

• VRAM: 4 GB

• RAM: 8 GB

• Depolama Alanı: 45 GB

• İşletim Sistemi: Windows 10 (x64)

Yüksek Ayar 1080p

• İşlemci: Intel Core i7-4790 / AMD Ryzen 5 1600

• Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 veya AMD Radeon RX 480

• VRAM: 6 GB

• RAM: 8 GB

• Depolama Alanı: 45 GB

• İşletim Sistemi: Windows 10 (x64)

Watch Dogs Legion

Watch Dogs Legion Fiyat

Watch Dogs Legion fiyat olarak ülkemizdeki kurlardan dolayı biraz pahalı gibi görünse de oyundaki grafiklerin ve teknolojilerin oldukça keyifli yapılması için bile verilebilir diyebiliriz. Watch Dogs Legion fiyatları aşağıdaki gibidir:

  • Watch Dogs Legion Standart Edition – 269 tl – Epic Games
  • Watch Dogs Legion Gold Edition – 449 tl – Epic Games
  • Watch Dogs Legion Ultimate Edition – 539 tl – Epic Games

Sonuç

Oyundaki ortam oldukça gelişmiş olmasının yanı sıra insanlarla olan konuşmalar oyuncuların yüzünü güldürmektedir. Bazı zamanlarda argo kelimeler geçse de keyifli diyaloglar görevleri yapmaya giderken daha eğlenceli bir ortam hazırlamakatadır. Watch Dogs oyununu özetleyecek olursak aksiyonun bolca olduğu, sürekli bir yerlerde gezdiğiniz veya koşturduğunuz, gizlenmek zorunda kaldığınız (Hacker olduğunuz için bu bir numaralı önceliğiniz olmaktadır.), Londranın muazzam güzellikteki sokaklarında gece ve gündüzün oluşturduğu görüntünün güzelliğinde kendinizi kaybedebilirsiniz. Silahlı dronları hackleyerek ve robot örümceklerin üstesinden gelerek harika bir oyun deneyimi sunan Watch Dogs’da sokaktaki insanları hackleyebilir, her insanın kendine özel bilgilerine erişim sağlayabilirsin. Bahsettiğimiz üzere grafik alanında çok bir eksiği bulunmamakla beraber optimizasyon kısmında özellikle geliştirilmesi gerektiğini düşünmekteyim. Oyuncular tarafından da önemli görülen bu konuda bir güncelleme yapılmazsa Ubisoft çok eleştirilen bir durumun içinde kendini bulabilir. Bu muazzam oyunu sende denemelisin fakat çok kaptırma bu sadece bir oyun!

Watch Dogs: Legion Tanıtım Videosu

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!