Ekonomi

VDSL ile ADSL Arasında Fark Nedir?

adsl ile vdsl arasında fark nedir

Günümüz şartlarında internetin artık vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu kabul etmek zorundayız. 20 sene öncesinde sadece bilgisayardan internete girebilirken teknolojinin hızla gelişmesinin ardından neredeyse her yerde her istediğimizde internete ulaşabileceğimiz bir konuma geldik. Biz de siz değerli okuyucularımız için bu yazımızda VDSL ile ADSL arasında fark nedir sorusunun cevabını vermek istedik. 

İçindekiler

VDSL nedir?

VDSL’i açacak olursak ‘’ Very High Speed Digital Subscriber Line’’ Türkçesi ise çok yüksek hızda dijital abone hattıdır. İletiminde bakır kablolar rol oynar ve santrale yakın olan abonelerine yüksek bant genişliği hizmeti sunar.

Modem kurulumu nasıl yapılır öğrenmek için: Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

ADSL nedir?

adsl ve vdsl nedir

ADSL’i açacak olursak “Asymmetric Digital Subscriber Line” Türkçeye çevirecek olursak asimetrik sayısal abone hattı şeklinde çevirebiliriz. ADSL fiber teknolojinin gelişmiş olmasına karşın oldukça tercih edilen bir internet seçeneğidir. ADSL de VDSL gibi bakır kablolar ile iletilir. Genellikle santrale 4 kilometre çapındaki alanlara hizmet vermektedir. Ek cihazlar sayesinde bu mesafe artış gösterebilmektedir ancak internet kalitesinde gerileme görülmesi kaçınılmaz olacaktır bu durumda.

VDSL ile ADSL arasında ne fark var?

ADSL ile VDSL arasındaki farka gelecek olursak VDSL’nin ADSL’e nazaran daha hızlı olması en belirgin farkıdır. Her ikisinde de bakır kablo kullanılmasına karşın VDSL 100 Mbps’ye kadar çıkabilmektedir ADSL bu sayıya ulaşamamaktadır. 

Her iki bağlantı seçeneği için farklı modem tipleri mevcuttur ancak bazı modem tipleri ikisi içinde uygun olarak üretilmiştir. ADSL aboneliğinizi VDSL aboneliğine çeviremediğiniz gibi VDSL aboneliğinizi de ADSL aboneliğine çeviremezsiniz. VDSL 100 Mbps’ye çıkabilirken ADSL 16 Mpbs’ye kadar çıkabilmektedir.

Bu yazımızda siz kıymetli okuyucularımız için VDSL ile ADSL arasında fark nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umarız sizler için yararlı ve bilgi verici bir içerik olmuştur.

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!

casino siteleri