Sağlık

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek nedir

Tüp bebek tedavisi kısırlık sorunlarında kullanılan en başarılı tedavi yöntemidir. En eski kısırlık tedavisi olan tüp bebek, birçok tedavinin kullanıldığı bir uygulamalıdır. Tüp bebek tedavisinin kullanıldığı kısırlık sebepleri ise:

  • Nedeni açıklanmayan kısırlık sorunları,
  • Enfeksiyonlar,
  • Fallop tüplerinde tıkanıklık,
  • Erkekte sperm sorunları,
  • İleri yaş

Tavsiye içerik => Bebak Acı Badem Sütü Faydaları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde kadından yumurta ve erkekten sperm örneği alınır. Bu örnekler laboratuvar ortamında döllendirilir. Ardından embriyonun oluşması neticesinde anne adayının rahmine embriyolar yerleştirilir. Bu sayede gebelik elde edilir. Tüp bebek tedavisinde döllendirme anne rahminin dışında yapılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde tüm süreç aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamaların ilki anne adayından yumurta hücresi alınması için tedavi başlanmasıdır. Ardından yumurtalar alınır. Bu sırada baba adayından sperm örneği alınır. Ardından laboratuvar ortamında üreme hücreleri döllendirilir. Döllenen yumurtalar, anne adayının rahmine transfer edilir. Ardından gebeliğin oluşması beklenir. Tüp bebek tedavisi yaklaşık olarak bir ayda tamamlanmaktadır. Anne adayından yumurtalar genel anestezi altında ya da sedasyon altında 15 dakikada, hastane şartlarında toplanmaktadır. Yumurtaların döllenmesi için mikroenjeksiyon ya da klasik yöntemler kullanılabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi kısırlık sorunu yaşayan çiftlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi, kısırlık konusunda uzman ve eğitimli hekimler tarafından uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisinde başarılı bir sonuç elde etmek için çiftlerin bu konuda başarılı ve referansları iyi bir doktorla çalışması gerekmektedir. Tüp bebek tedavisi uygulandığı durumlar ise:

  • Çift aşılama tedavisi denemiş ancak sonuç alamamışsa,
  • Kadın ya da erkeklerde farklı yöntemlerle tedavi edilemeyen kısırlık sorunları mevcutsa,
  • Anne adayının yaşı 35 ve üzerindeyse tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.

Tüp bebek tedavisinin uygulanması için ilk olarak anne adayının yumurtalık rezervlerine bakılmalıdır. Ardından doktor ve ekibi çiftin tüp bebek tedavisi için uygun olup olmadığına karar verecektir.

Kadınlar için Tüp Bebek Tedavisi Yaş Sınırı Var mı?

Kadınlar, ilerlemiş yaş sebebiyle çocuk sahibi olmakta güçlük çekebilmektedir. Kadınların yumurtalık rezervleri 35 yaşından sonra oldukça ciddi seviyede azalmaktadır. Tüp bebek tedavisine ne kadar erken başvurulursa, başarı şansı da o kadar artmaktadır. Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı kadının yumurtalık rezervlerine göre belirlenmektedir. Yumurtalık rezervleri iyi durumda olan, menopoza girmemiş ve doktorun onay verdiği her kadın tüp bebek tedavisine başvurabilir. Erkeklerde ise tüp bebek tedavisine başarı elde etme şansı 55 yaşından sonra düşmektedir. Sağlıklı sperm sayısı ve yapısı olan erkeklere tüm yaşlarda tedavi uygulanabilir.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!