Oyun

Torrent Oyun İndirmek Zararlı Mı ?

torrent oyun zararlı mı
Yazar - Editor

Torrent oyun indirmek zararlı mı sorusu yıllar geçse de hep sorulmaya devam etmektedir. Korsan oyunlar çıktığından bu yana oyun sektörü gerileme yaşamış belki de fiyatların artması birazda olsa bu nedene bağlıdır. Torrent oyunlardan önce insnalar korsan oyun indirmenin zorluğunu yaşamakta ve oyun kurulumlarında bir hayli zorlanmaktaydı. İndirmesi ayrı bir dert kurması ayrı bir dertti. Korsan oyun paylaşan siteler daha fazla para elde etmek için oyunları tek seferde değil de bölüm bölüm yayınlıyorlardı. Bunları tek tek indirmek çok kotanızı bitirmesinin yanı sıra insanı bir hayli uğraştırmaktaydı. Bunları yaparken bir başka oyun oynayamaz hale geliyorduk. En ufak bir internette takıldığımız zaman hemen indirme hızında düşme yaşanıyor 1 günde indirilecek dosya 2 veya 3 gün gibi sürelere çıkıyordu. Oldukça fazla zaman alan oyun indirmek bazen beklediğimize değse de çoğu zaman ya kurmakta güçlük çekiyoruz ya da oyun dosylarının bazılarında korsan olduğu için hatalar çıkıyordu.

Torrent programının yaygınlaşmasından sonra aslında daha da çok indirmeler başladı, korsa oyuna yönelme hızlandı diyebiliriz. Torrent ile beraber artık oyunları daha hızlı indirebildiğimiz gibi istediğimiz zaman durdurup istediğimiz zaman başlatma seçeneğimiz de bulunmaktaydı. Torrent hayatımıza girdi fakat akıllarda farklı bir soru oluşmaya başladı. Torrent veya korsan oyun indirdiğimizde bilgisayarımız zarar görür mü ? İnsanlar bu sorunun peşine düşerek hala da sormaya soruşturmaya devam etmektedir.

oyunlar

Torrent ve Normal İndirme Farkları Neler ?

Eski sistemde tarayıcıdan indirdiğimiz dosyalar tek bir aktarıcıdan indiği ve gönderildiği için, biz buna kopyalanmış dosya demekteyiz. Korsan oyun sunucuları genelde bu yöntemle insanları indirmeye teşvik ederken, bazı sağlayıcılar da daha işlevsel olanı seçmektedir. Tabii ki bundan para kazanmak isteyecekleri için bu genelde birinci yöntem daha makul gelir. Birçok indirme sağlayıcısı indirme sınırı belirler ve sizlerin maksimum indirebileceğiniz hızı sınırlayarak neredeyse 3 kat yavaş indirmeniiz sağlar. Bunu kullanıcılar farkedemiyor mu ? Tabii ki ediyor zaten indirme hızına baktığında önceden kaç alıyorsa bu indirmede de o rakamları görmek isteyecektir.

Mutlaka göz atın => Epic Games Store Cadılar Bayramı İndirimleri

İndirme hızları neden sınırlanırın cevabı olarak ise, sağlayıcılar korsan oyunculardan farklı olarak ne indirirseniz indirin bağlantıya hız sınırlaması koyarlar. Sizleri premium hesap almaya zorlayan bu sistem aslında normal hızınızı paralı vermesidir. İnsanları kandırarak mevcut hızlarını parayla vermeyi amaç edinen insanlar yüzünden artık oyun veya dosya indirmek isteyenler nerelere güveneceklerini şaşırmış durumdalar. Peki ya Torrent oyun indirmek zararlı mı ? Cevaplayalım.

korsan oyun zararlı mı

Torrent Oyun İndirmek Zararlı mı?

Torrent oyun ve korsan oyun arasındaki bağlantıyı az çok kurduğumuza göre torrent oyun indirmek zararlı mı sorusunun cevabına yavaş yavaş geçelim. Daha çok kulanıcıların kafasında oluşan sorulardan bir tanesi de korsan oyun bilgisayarıma zarar verir mi sorusudur. Ana mantığını sizere anlatarak daha iyi kavrayabileceğiniz bu soruların çözümlerini dikkatlice okumalısınız.

Uzaktan erişim saldırıları

Dış müdahaleler günümüzde pek rastladığımız durumlardan olmasa da önemli devlet adamı ya da milyarder değilseniz sizlere pek bu saldırılar yapılmaz. Tabii ki siz yine tedbirinizi almalısınız her an saldırılar olabilir bilgilerim çalınabilir düşüncesi ile davranmalısınız. Özellikle bir oyun dosyası indirirken iki kere düşünmelisiniz. Güvenli bildiğiniz daha önceden oyun indirdiğiniz siteleri kullanmak belki biraz işe yarasa da yeni oyun dosyalarında zararlı yazılımların olmadığını tespit edemezsiniz. Torrent oyunların mantığı, siz bir dosya indirdiğinizde bu IP adresleriniz sisteme gider ve sizin indirdiğiniz dosya tamamlanınca sistemde bu oyun kalır ve başka kullanıcılar da indirdiğinde daha kolay indirebilmesi sağlanır. Zaten torrent oyunların indirilmesi bittikten sonra sonunda yazan gönderiliyor yazısı da bu yüzden çıkmaktadır. Çoğu zaman indirdiğiniz siteler oyunların düzgün çalışması için oyunu kurarken windows güvenlik duvarını ve virüs programlarını kapatmanızı ister.

zararlı

Neden diye hiç kendinize sordunuz mu ? Muhtemelen sormamışsınızdır çünkü tek isteğiniz indirdiğiniz oyunun düzgün çalışmasıdır. Bu gibi virüs programlarının kapatılması oyunun içinde bulunan zararlı yazılımların tespit edilip silinmemesi için istenir. Bu dosyalar silirse oyun veya program düzgün çalışmaz hatta açılmamaktadır. Bunları genelde kapatmayın kapatmanızı isteyen sitelerden de uzak durun mümkünse. Crack kurulumu genelde virüs barındırır bu yüzden ayrı br klasörde açıp kurmanız istenir. Sitelerden indirirken gerçek dosyayı indirdiğinizde emin olun, torrent bilgisine bakmadan bilgisayarınıza o programı indirmeye başlamayın. Siz oyun kurmak isterken bilgisayarınıza zararlı yazılımlar kurmuş olma ihtimalinizi gözden geçirin.

Yasal sorun teşkil edebilir

Siz oyun şirketi olsanız, oyunlarınızın korsan yapımcılar tarafından ücretsiz bir şekilde oyunculara verilmesini ister misiniz. Tabii ki istemezsiniz çünkü kaç milyon veya bin para harcadığınız ve gelir elde etmek istediğiniz oyunun korsancılar tarafından basılması oldukça kötü bir durumdur. Torrent veya korsan oyun indirmenin yasal cezası olmakla beraber, telif hakkı nedeniyle bazı yaptırımlara bile sebep olabilirsiniz. Ülkemizde bu durum oldukça yaygınlaşmış ve hiçbir hamle yapılmamaktadır. Fakat bu durumu göze alıp hala torrent oyun indirmeye devam etmeniz sizin yasaları görmemeniz anlamına gelir. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada yasal olmayan ve suçu bulunan bir durumdur. Torrent oyun indirmek zararlı mı, Pc ye zarar verir mi sorusunun cevabını verdiğimiz yazımızı beğendiyseniz diğer yazılarımıza da buradan göz atabilirsiniz.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!