Ekonomi

Taşıt Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Nelerdir?

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt kredisi, araç satın almak isteyen kişilerin kullanması için bankalar ve finans kuruluşları tarafından verilen bir kredi türüdür.

Bu kredi türünde sıfır ve 2. el araçlar alınabilir. Verilen kredi aracın tipine ve fiyatına göre değişiklik gösterse de aracın değerinin ortalama % 70’i kadar kredi verilmektedir.
Taşıt Kredisi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-) Bütçe Değerlendirilmesi Yapılmalı
Taşıt kredisi kullanmadan önce mutlaka bütçe değerlendirmesi yapılması gerekir. Kişi, toplam gelirini belirledikten sonra gelir-gider dengesini kurup bütçesinden artan para doğrultusunda aylık kredi ödemesini düzenlemelidir. Ayrıca vade sayısı çok olan taşıt kredileri için geleceğe yönelik ekonomik planlama yapılmalıdır. İlerleyen dönemlerde ödenmeyen kredilere yönelik yüksek faiz oranları ciddi ekonomik sıkıntı yaratabilir.

2-) Piyasa Araştırılmalı
Taşıt kredisi kullanmadan önce ayrıntılı bir şekilde piyasa araştırması yapmak, bütçeye ve kişiye en uygun kredinin bulunmasında yardımcıdır. Bankaların taşıt kredisi için sunmuş oldukları hizmetler birbirinden farklılık göstermektedir. Kredi tipleri ve koşulları bankalar arasında değişebilir.

3-) Ek Masraflara Dikkat Edilmeli
Taşıt kredisi kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de kredinin ek ödemeleridir. Birçok kişi yalnızca kredinin faiz oranına ve vade sayısına dikkat eder. Oysaki kredilerin ekspertiz masrafı, hukuki bedeller, sigorta ödemesi gibi dosya masrafları adı altında birçok ek ödemesi bulunmaktadır.
Bu ödemeler bazı durumlarda kredinin toplam maliyetini önemli derecede etkilemektedir. Kredi kullanımı esnasında sözleşme ayrıntılı bir şekilde incelenmeli ve ek masraflar banka kredi görevlisine sorulmalıdır. Bu ölçütlerde kredinin toplam maliyeti belirlenerek kredi kullanımı yapılmalıdır.

4-) Uygun Galeriyi Bulmak
Taşıt kredisi kullanımında alınacak arabanın galerisi iyi belirlenmelidir. Çünkü galeriler aynı otomobilin aynı modelini farklı fiyat teklifleri ile satmaktadır. Bu yüzden galerileri gezip her birisinden fiyat teklifi almak en uygun taşıt kredisini seçmek için faydalı olacaktır.

5-) Uygun Zaman Beklenmeli
Araba alırken de kredi kullanırken de en uygun zaman takip edilmelidir. Araba markaları yılın son aylarında çok cazip kampanyalar düzenlemektedirler. Her bayinin belli bir satış kotası olduğundan, kotayı dolduramayan bayiler yılın son aylarında çok büyük indirimler yapabilmektedirler.
Yine aynı şekilde bankaların kullandırmış olduğu krediler de belli dönem aralıklarında çok cazip kredi kampanyaları düzenlenmektedir. Örneğin bayram kredileri, yılbaşı krediler gibi.

6-) Taşıt Kedisi mi uygun, İhtiyaç Kredisi mi?
Görünüşte taşıt kredisi kullanmak çok uygun görünse de hesaba katmadığımız birçok ek masraf daha sonradan bizi rahatsız edebilir. Örneğin taşıt kredisi ödememiz bittiğinde ipotek kaldırma masrafının ne kadar tutacağını önceden öğrenmeliyiz.

 

Tavsiye içerik => Kredi Kartı Kullanıldığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!