Taşeron Kadro Düzenlemesi Hakkında Her şey - Oguzhantemiz.com
Nedir ?

Taşeron Kadro Düzenlemesi Hakkında Her şey

taseron

Alt kadro kapsamında çalışan işçiler için taşeron statüsü ve düzenlemeleri kullanılmaktadır. Taşeron işçilerin yaşadığı sorunların çözülmesi ve haklarının arttırılması için taşeron kadro düzenlemesi yapılmıştır. Buna göre taşeron işçilerin kadro kapsamına alınması ve özlük haklarının genişletilmesi sağlanmaktadır.

Taşeron Kadro Düzenlemesi Kimler için Geçerlidir?

Taşeron kadro düzenlemesinde özellikle bütçeli olan idareler, üniversiteler, hastaneler ve Devlet Memurları Kanunu’nun 4D kapsamında çalışan işçiler faydalanmaktadır. Buna göre belediyelerde görev alan 400 bin kişi belediyelerin kuracağı yeni iktisadi teşekküllerde işçi olarak kadroya alınmaktadır. Bu yasa tasarısı kapsamında 4C kapsamındaki 24 bin kişi 4B kadrosuna alınacaktır. Mevsimlik çalışan 25 bin işçinin ise çalışma süresi uzatılmaktadır. Buna göre mevsimlik işçi kapsamında düzenlenecek tasarıdan faydalanacak olan kurumlar ise:

  • Şeker fabrikaları,
  • Çay-Kur,
  • Orman Genel Müdürlüğü

Taşeron İşçiler için Sözleşme Var mı?

Yapılan yeni taşeron işçi yasasında sözleşme süresi bulunmamaktadır.

Taşeron İşçilerin kadroya Alınması için Kriterler Nelerdir?

Kadroya girecek olan işçiler için herhangi bir kriter söz konusu değildir. Eğitim, yai ya da asıl iş gibi kriterlerden bahsedilmemektedir.

Emekli Olan İşçiler Kadroya Alınır mı?

Emekli maaşı alan işçilerin kamuda çalışması söz konusu değildir. Bundan dolayı da emekli maaşı alan ve taşerona bağlı olarak çalışan kişilerin kadroya girmesi söz konusu değildir.

Emekliliğine Kısa Süre Kalan İşçilerin Durumu Ne Olacak?

Emekliliğine kısa süre kalmış olan işçilerin yaşını doldurana kadar kadroda çalışması gerekmektedir.

Emeklilik Yaşını Dolduran Ancak Primi Yetersiz Olan İşçiler Emekli Olabilir mi?

Emeklilik yaşını doldurmuş olan ancak prim gün sayısı yetersiz olan işçiler, emeklilik hakkı elde edene kadar kadroda çalışmaya başlayabilir.

Kadroya Giren Taşeron İşçilerin Maaşları Artacak mi?

Taşeron işçilerin kadroya girmesi durumunda ücret artışı söz konusu olacaktır. Ancak taşeron işçilerin toplu sözleşme süresi bitene kadar aldıkları ücretlerinin aynı olmasına karar verilmiştir.

Kadroya Giren Taşeron İşçilere İkramiye Verilir mi?

Kadroya alınacak taşeron işçilerine senede 2 defa 26 günlük ikramiye ödenecektir. Bu ikramiye ise tediye olarak ifade edilmektedir.

Taşeron İşçilerin Yıllık İzin Süresi Nasıl Belirlenecek?

Taşeron işçilerin yıllık izinleri, senelik çalışma sürelerine göre belirlenmektedir. Kadroya girmiş olan işçilerin senelik izninin belirlenmesi için çalıştıkları iş yerindeki kıdemleri esas alınmaktadır.

Taşeron İşçiler Ne Zaman Kadroya Girecek?

Yapılacak yeni düzenlemeler ve tasarılar kapsamında TBMM Genel Kurulu yakın zamanda taşeronlar için yeni bir yasa tasarı çıkaracak. Kadroya işçilerin alınması için 3 aylık süre verilecektir.

Dava Açarak Yasal Haklarını Arayan İşçiler Kadroya Alınacak mı?

Davası olan işçilerin kadroya geçmesi için davalarından feragat etmeleri talep edilmektedir. Bu talep Karayolları Genel Müdürlüğü başta olmak üzere birçok kurum tarafından talep edilmektedir.

Sınav ve Güvenlik Soruşturması Taşeron İşçilere Uygulanır mı?

Yapılan yeni düzenleme kapsamında kamuya alınacak personeller için işçilere güvenlik soruşturması açılması gerekmektedir. Bu kapsamda şayet işçinin yasa dışı örgütler ile bağlantısı varsa kadroya alınması söz konusu değildir.

Taşeron İşçilerin Kıdem Tazminatı Ödenecek mi?

Taşeron kapsamında çalışan işçilerin tazminat ve alacakları ücretler çalıştıkları firmaların sorumluluğunda değerlendirilmektedir. Taşeron firmaları tarafından ödenmemiş kıdem tazminatları için sorumlu olan kişi işveren olmaktadır. 4857 sayılı olan kanun kapsamında işveren ve alt işveren ilişkileri hakkında yasal düzenlemeler yapılmıştır. Buna göre haklarını alamayan işçiler İş Hukuku kapsamında dava açarak haklarını yasal olarak talep edebilir.

Kadroya Alınmış Taşeron İşçileri Hangi Kurumdan Emekli Olur?

Taşeron kapsamında çalışan vatandaşlar, Devlet Memurları Kanunu kapsamında 4D statüsünde emekli olur. Buna göre sürekli işçi olarak kabul edilen bu vatandaşlar 5510 sayılı olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında işçi statüsünde emeklilik elde etmektedir.

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!