Nedir ?

2023 Taksi Plakası Fiyatları

taksi plakası fiyatları ve aylık getirisi

Ticari taksiler günümüzün en önemli esnaflarından biridir. Özellikle toplu taşımanın ihtiyacı karşılamadığı günlerce insanlara can simidi gibi geliyor. Taksi esnafı olmanın belli koşulları bulunur. Bunlardan ilki taksi plakası çıkarmaktır. Taksi plakası il veya ilçe belediyelerinden çıkarılır. Fakat günümüzde taksi plakalarının fazla olması bu durumu zorlaştırıyor.

Tavsiye içerikler ;

İçindekiler

2023 Taksi Plakası Alış – Satış Ve Kiralama Fiyatları

Günümüzde ticari taksi halk arasında sarı taksi sahibi olmanın en kolay yolu başka birinin üzerine olan plaka almak veya kiralamaktır. Bu plakaların fiyatları da il nüfusuna ve taksinin bağlı olduğu taksi durağının yoğunluğuna göre değişiyor. Ülkemizde yaklaşık yetmiş bin taksi bulunuyor. Bunların alış, satış ve kiralama fiyatları bulundukları illere değişiklik gösterebilir.

İstanbul Merkez Sarı Taksi

Ülkemizde bulunan ticari taksilerin yaklaşık dörtte biri İstanbul’da bulunur. Bu taksilerin çoğu sarı taksidir. Ülkemizin açık ara en kalabalık şehri olan İstanbul’da taksi plaka fiyatları da diğer illere göre çok pahalıdır. İstanbul sarı taksi bedelleri aşağıdaki gibidir;

  • Alış fiyatı 2.950.000 TL
  • Satış fiyatı 2.980.000 TL
  • Kiralama 19.000 TL

Bu fiyatlar yaklaşık maliyet fiyatlarıdır.

İstanbul Merkez Kırmızı Taksi

İstanbul’da sarı taksi uygulamasının dışında bir de kırmızı taksi uygulaması yapılır. Bu taksilerin sarı taksilerden farkı renkleri ve hizmet alanlarıdır. İstanbul Büyükşehir sınırları dışında kalan ilçelerde hizmet veren kırmızı taksilerin plaka bedelleri de farklıdır. 1.150.000 TL’ye alınan kırmızı plaka 1.200.000 TL’ye satılabiliyor. Kırmızı taksi kiralama bedeli ise 6.000 TL civarıdır. Bu fiyatlar yoğunluk dönemine göre değişebiliyor.

İstanbul Merkez Taksi Dolmuş

Ülkemizin birçok şehrinde olduğu gibi İstanbul’da da dolmuş taksiler faaliyet gösterir. Bu taksilerin diğerlerinden farkı belli bir güzergahın dışına çıkamıyor olmasıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen rotalarda taksi dolmuşlar hizmet eder. Bu taksilerin alış, satış ve kiralama fiyatları da kırmızı taksi fiyatlarına yakındır.

Ankara

Ülkemizin başkenti ve ikinci büyük şehri olan Ankara’da oldukça fazla sayıda taksi bulunur. Bu taksilerin plaka alış fiyatları 800.000 TL satış fiyatı 850.000 TL ve kiralama bedeli 7.000 TL civarıdır.

İzmir

Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan İzmir İstanbul’dan sonra en fazla ilçeye sahiptir. Şehrin kalabalığı taksileri de vazgeçilmez bir hale getirmiştir. İzmir’de faaliyet gösteren taksi plaka bedeli yaklaşık olarak, alış 800.000 TL satış 850.000 TL kiralama ise 6.000 TL civarıdır.

Bursa

Bursa taksi ve taksi dolmuşlarının en fazla kullanıldığı iller arasındadır. Özellikle büyükşehir sınırları içinde toplu taşımanın ulaşmadığı yerler için taksiler ve taksi dolmuşlar vazgeçilmezdir. Onun için taksi plaka fiyatları da biraz yüksektir. Bursa taksi plakası alış fiyatı 1.200.000 TL satış fiyatı 1.250.000 TL kiralama bedeli ise 6.000 TL civarıdır.

Antalya

Ülkemizin en büyük turizm şehri olan Antalya özellikle yaz aylarında nüfus patlaması yaşıyor. Antalya’da yaz aylarında toplu taşıma ve taksilere daha fazla ihtiyaç oluyor. Antalya taksi plaka satış fiyatı 500.000 TL satış fiyatı 600.000 TL kiralama bedeli ise 3.000 TL olarak belirlenmiştir.

Kocaeli

İstanbul’un dışında en büyük sanayi şehri olan Kocaeli trafiğin en yoğun olduğu şehirlerden biridir. Onun için insanlar şahsi taksilerinden ziyade toplu taşıma ve taksileri tercih ederler. Kocaeli’nde taksi plakaları 900.000 TL’ye alınırken 950.000 TL’ye satılıyor. Sarı plaka 4.000 TL gibi bir ücret karşılığında kiralanıyor.

Eskişehir

Eskişehir Türkiye’nin en fazla üniversite öğrencisinin bulunduğu şehirlerden biridir. Şehrin planlı ve geniş olması toplu taşıma ve taksileri vazgeçilmez hale getiriyor. Eskişehir’de taksi plakaları 1.500.000 TL gibi bir fiyata alınırken 1.550.000 TL’ye satılıyor. Plaka kiralama bedeli ise 5.500 TL’dir.

Konya

Yaşam alnı genişliği fazla olan şehirlerden biri de Konya’dır. Konya hem çok kalabalık hem de olabildiğince geniş bir alana kurulmuş bir şehirdir. Onun için ticari taksiler oldukça önemlidir. Konya taksi plakası 400.000 TL alış, 450.000 TL satış, 2.000 TL’de kiralama bedeline sahiptir.

Trabzon

Trabzon’da ticari taksi plaka fiyatları 600.000 TL’ye alınıyor. Plaka satışı 650.000 TL ve plaka kira bedelleri 2.000 TL civarıdır.

Samsun

Samsun’da ticari taksi plakaları 800.000 TL alış, 850.000 TL satış 2.500 TL ise kiralama bedelleri ile işlem görüyor.

Sakarya

Sakarya’da ise ticari taksi plakaları 500.000 TL’ye alınıyor. 520.000 TL’ye satılan plakaların kira bedelleri yaklaşık 2.000 TL’dir.

Taksi Plakası Alabilmek İçin Gerekli Şartlar

Taksi plakası alabilmek için sürücü belgesi, fotoğraf, nüfus cüzdanı, araç ruhsatı, vergi levhası, aracın şase numarası ve taksimetre gerekiyor. Bu belgelerle beraber belediye ruhsatı da alınarak işlem halledilerek plaka alınabilir.

Taksi Plakası Kiralamak

Ticari taksi plakası alamayan şoförlerin daha sık yaptıkları bir uygulamadır. Kişiye veya durağa bağlı olan plakalar başka şoförlere kiraya veriliyor. Bu kiralama işlemi için kimlik fotokopi, vekâletname, fotoğraf gibi belgeler gerekiyor. Kiralama ücretleri durakların işleyişine veya il ve ilçe nüfusuna göre değişiklik gösterebilir.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!

casino siteleri