Oyun

Star Wars Jedi Fallen Order İnceleme

Star Wars Jedi Fallen Order
Yazar - Hakan Beledin

Star Wars Jedi Fallen Order, Respawn Entertainment tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için 2019’da piyasaya sürülen bir aksiyon macera oyunudur. Genel olarak oyunun grafikleri optimizasyonuna bakılırsa oldukça başarılı bir yapım olduğunu söyleyebiliriz. Sistemleri zorlayan bir oyun olması oyunu biraz zor kılsa da düşük FPS’de orta seviye bir bilgisayard oynayabileceğiniz bu oyunun inceleme detaylarını sizlerle paylaşacağız. Çok büyük ilgi ile çıkış yapan Star Wars Jedi: Fallen Order izleyicisini oyuna taşımayı başardı. Tanıtım videoları ve twitch yayınlarından gördüğümüz kadarıyla oldukça eğlenceli ve macreya doyacağımız bir oyun bizleri bekliyor.

Star Wars Jedi Fallen Order inceleme

İlk olarak hikayesinden başlayacak olursak, eğer daha önceden Star Wars izleyici iseniz oyuna daha hızlı bir şekilde adapte olacak ve konulara bakış açısınız daha farklı olacaktır. Cal ismindeki geönç kardeşimiz Order 66 kentinden kamayı başarmış ve hayatını kurtarmıştır. Bundan sonraki hayatında hurdalıkta parça arayarak geçirmekteyken Force kullandığı için İmparatorluk güçlerinin hedefi haline gelir. Star Wars III Revenge of the Sit filminin yaklaşık 6-7 sene sonrasını ele aldığı bu yapım modern dünya düzenini konu edinmektedir.

Star Wars Jedi Fallen

Cal Kestis‘in hikayesini konu edindiğimiz hikayemiz Cal Kestis abimiizn çok zor şartlar altında ve karmaşık bir hayatın içindeyken karşımıza çıkmaktadır. Hikayenin senaryosu kısmında ve hikaye olay örgüsü konusunda oldukça keyifli ve aralarda boşluklar bulunmayan bir hikayeye adım atacağız. İlk başta Jaro Tapal’ın yetiştirdiği genç Jedi Padawan Cal Kestis’i kontrol etmekteyiz. Oyunun isminden de yola çıkabileceğimiz gibi, sonraki dönemde bir hurdacı olarak devam ediyorken aksiliklerin çıkmasıyla kimliğimiz açığa çıkıyor.

Bundan sonra işler bambaşka bir hal alıyor ve ikinci kardeşimiz bizi tuzağına çekmek için çeşitli hamleler planlamaktadır. Bu noktadan sonra kardeşimizin peşimize düştüğünü anlıyoruz ve kovalamaca başlıyor. Artık hayatta kalmak için çabalayan kahramanımız birçok düşmanı geçmesinin yanı sıra yıkılan duvarların patlayan zeminlerden kaçması gereklidir. Bunları yaparken yeteneklerini geliştirmeli ve daha iyi bir savaşçı olmalıdır. Tabii ki ilk hedefimiz yetenklerimizi geliştirmek değildir. Kardeşimizden kaçıp Jedi düzenini tekrar devreye sokmak istemekteyiz.

Dediğimiz üzere oyunda pek çok karakter bulunuyor diyemeyiz çünkü oyun başında karakter sayısı düşürülmüş düşman sayısı artırılmıştır. Önemli isimleri daha çok gördüğümüz bu oyunda bahsettiğimiz üzere ikinci kardeş ve bir kız kardeş daha bulunmaktadır. Çok fazla gözükmez örneğin oyuna başladığımızda karşımıza çıkıp daha sonra görmediğimiz ablamız pek fazla uğramayacaktır. Gotham ve Shameless yapımlarda başarısını gösteren yıldız aktör bu yapımda da farkını ortaya koyarak başarılı bir oyun çıkarmıştır. Hikaye açısından çokda bir şey vaadetmeyen Star Wars Jedi Fallen Order hikaye anlatımından daha çok mekaniklerin boy gösteridği bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. Episode III – Sith’in İntikamı (Revenge of the Sith) ile Star Wars: Episode IV – Yeni Bir Umut (A New Hope) arasını konu almaktadır.

Star Wars Jedi Fallen Order inceleme

Star Wars Jedi Fallen Order Oynanış

Oyunlarda pek görmeye alışık olmadığımız, daha çok Cyberpunk oyunlarında karşımıza çıkan ışın kılıcını kullanmaktayız. Fakat bu zaman kadar gördüğünüz en net ve şık ışın kılıcının Star Wars Jedi Fallen Order oyununda yer aldığını söylemekte fayda var. Şık olabilir fakat etkisi herkese tek atacak kadar güçlü değildir. İlerlerken karşımıza çıkan birlikte olağanüstü güçlere sahip olmadığı için en azından çok fazla uğraştırmadan altetmemiz mümkündür. Bazı zamanlarda sadece saldırı değil savunma yaparak bile adamları öldürebiliriz. Bu tabii ki kullanıcıdan kulanıcıya değişiklik gösterir çünkü her oyuncunun oynayış stili farklıdır.

Doğru zamanda doğru hamleleri yapmak düşmanı yere indirmenizi sağladığı gibi hiçbir hasar almadan da savaş sonlandırabilirsiniz. Yapmanız gereken karşı atak olduğunda sıyrılma yani dodge hareketleri yaparak saldırıdan kaçınmanız gerekir. Her zaman mümkün olmasa da alıştığınız zaman daha kolay gelecektir. Her zaman bu kadar kolay rakipler karşınıza gelmiyor maalesef ki, boss dediğimiz güçlü düşmanları alt etmek çok zordur. Tabii ki imkansız değildir fakat birkaç dakikanızı ve birkaç tekrar etmenizi gerektirebilir. Birkaç ışın kılıcı darbesiyle ölebilecek düşmanlar olmadığını söylemek isteriz. Her düşman veya bölüm geçtiğimizde levellerimiz artmaktadır. Bu leveler bize puanlar getirmektedir. Meditasyon noktalarında üç başlık altındaki toplanan 33 yeteneğe istediğiniz gibi dağıtabilmektesiniz. Bu başlıklar Güç (Force), Işın Kılıcı (Lightsaber) ve Hayatta Kalma (Survival) olamk üzere üçe ayrılır. Savaşlarda başarıya ulaşmak için oyunda yer alan 50’ye yakın düşman tipinin saldırı ve savunma rutinlerini öğrenmek hem büyük zaman alıyor hemde öğrenmesi zor diyebiliriz.

Star Wars Jedi Fallen Order hikaye

Meditasyon noktaları sadece dinlenmek için değil oyunu kayıt edebildiğiniz ve tekrar başlamanız gerektiğinde bu noktalarda doğarak en başta oynadığınız yeri tekrar oynamak zorunda kalmıyorsunuz. Kasmış olduğunuz tecrübe puanları şansımız bulunduğu için kaydetme noktalarını yani moditasyon noktalarını kaçırmamaya dikkat edin. Eğer kaydetmeyip devam ederseniz level atladığınız zaman size bir yetenek puanı verilmektedir. Yetenek puanlarının en önemli ise oynadığınız karakter için özel yetenekler oluşturmanızı olanak sağlar. Sadece kazanmış olduğunuz bir yetenek puanı ile özel yetenek açabiliyorsun olarak anlaşılmasın çünkü özel yetenekleri aktif etmek için de belirli yetenek puan kasmanız gerekiyorbu yüzden direkt olarak ölmeden sürekli level kasıp aynı zaman da yetenek puanları toplayabilirsiniz.

Mutlaka göz atın => Oynamanız Gereken Xbox Series X Oyunları

Savaşlar oldukça keyifli geçmekte olup bu puanları ve özel yetenekleri kolayca toplayabildiğinizi belirtelim. Bu özel yetenekler oyunu daha da keyifli hale getiriyor. Örneğin düşmanlarınıza saldırı yaparken daha hızlı olmanızı sağlayacak, yüksek saldırı hasarı verir gibi özellikler bulunur. Burada dikkat etmeniz gereken nokta canınız yüksek olsun ve hasarınızı artırın. Bu ikisi savaş sırasında en önemli özelliklerdendir.

Star Wars Jedi Fallen Order fiyat

Star Wars Jedi Fallen Order Fiyat

Türkçe dil desteği bulunmayan bu oyunu EA Play aboneliği aldığınızda 30 tl gibi bir ücrete denk geliyor ve sadece bu oyun değil birçok EA yapımı oyuna erişim imkanı kazanıyorsunuz eğer sadece bu oyunu almak istiyorsanız Steam’de 400 lira gibi yüksek bir ücret vererek sahip olabilirsiniz. STAR WARS Jedi: Fallen Order Deluxe Edition 469 lira olarak belirlenmiştir. Microsoft tarafında büyük indirim olduğu için 139 lira gibi bir ücrete alabiliyorken normal fiyatı ise 397 lira olarak belirlenmiştir. Epic Games tarafında ise büyük indirimlerin başlamasıyla normal sürümü 400 liradan 159 liraya düşerken deluxe sürümü ise 187 liraya düşmüştür. Yıl sonu indirimlerini kaçırmamanız gereken bir oyun olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirsiniz. çok keyif alacağınız bu oyunu 400 liraya almaktansa 160 liraya alması çok çok daha avantajlı olacaktır.

Star Wars Jedi Fallen Order Sistem Gereksinimleri

Minimum sistem gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: 64- Bit Windows 7/8.1/10
 • İşlemci: Intel Core i3-3220 / AMD FX-6100
 • RAM: 8 GB
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 650 / AMD Radeon HD 7750
 • DirectX: 11
 • Depolama Kapasitesi: 55 GB

Önerilen sistem gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: 64- Bit Windows 7/8.1/10
 • İşlemci: Intel Core i7-6700K / AMD Ryzen 7 1700
 • RAM: 16 GB
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1070/ AMD RX Vega 56
 • DirectX: 11
 • Depolama Kapasitesi: 55 GB

Star Wars Jedi Fallen Order Tanıtım

Yazar hakkında

Hakan Beledin

Yorum yap!