Nedir ? Sağlık

Sperm Testi Nedir?

Sperm testi nedir

Sperm testi tüp bebek tedavisi için en önemli yol gösterici tıbbi işlemdir. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce problemlerin tespiti için gerekli bir testtir. Sperm testi, spermiogram testi olarak da geçer. Sperm testi sayesinde sperm sayısı, sperm şekli ve spermlerin kanallarda düzgün ilerleyip ilerlemediği tespit edilmektedir. Spermler, testislerde üretilir. Ardından testis üzerinde bulunan epididim kanallara yerleşir. Bu spermler yol boyunca bezler tarafından üretilmiş olan sperma tarafından da beslenir. Sperma ile beraber spermler dışarıya boşalır. Bu sürecin sağlıklı şekilde devam etmesi için testosteron ve hormon dengesinin doğru olması gerekmektedir.  Sperm testi neticesinde sperm şekli ve sayısı belirlenir. Bu sayede erkeğin kısırlık problemleri ve tedavi süreci belirlenir. İlk sperm testinin normal ve sağlıklı çıkması durumunda da ikinci bir test talep edilebilir. İki sperm testi sonucu kesin sonuca varılır.

Tavsiye içerik =>  Kısırlık (İnfertilite) Nedir?

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Sperm testi tüp bebek tedavi merkezlerinde yapılmaktadır. Baba adayı kliğine sperm örneği vermelidir. Sperm verme işlemi baba adayı için özel olarak hazırlanmış sperm verme odalarında kap içerisine verilir. Bu sürecin ardından kap içindeki spermler ve meni sayısı hakkında testler yapılır. Ardından spermler arasında en kaliteli, hızlı ve sağlıklı olanları seçilir. Sperm örneğinin hastanede verilme sebebi ise laboratuvara hemen ulaştırılması gerektiğidir. Sperm örneği vermeden önce erkek adayın 3 gün boyunca cinsel perhiz yapması talep edilir. 3 günden az süreçte sperm sayısı az çıkacaktır.

Mutlaka okumalısınız =>  Mikro Tese Nedir?

Sperm Testi Sonuçları Nasıl Olmalı?

Sperm testi sonuçları hastane ya da tüp bebek merkezinin yoğunluğuna göre bir gün ve bir hafta arasında çıkmaktadır. Sperm analizi kapsamında normal kabul edilen değerler ve Semen Analizi Parametresi ve Kabul Edilen Alt Limitleri:

 • Volüm > 1.5 ml
 • Konsantrasyon > 15 milyon / ml
 • Toplam Hücre > 39 milyon
 • Motilite (Hareketlilik) – % 45
 • Morfoloji (Normal Şekil) – % 4
 • pH 2 – 8
 • Canlılık – % 75
 • Beyaz Kan Hücreleri ml’de 1 milyondan az

Sperm ile İlgili Sorunlar Nelerdir?

Erkek kısırlık sebepleri oldukça çeşitlidir. Ancak birçoğu genel olarak kolayca tedavi edilebilen ve tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmaya engel teşkil etmeyen sorunlardır. Sperm problemleri ise:

 • Normospermi: Sperm sayısı, hareketliliği ve şeklinin sağlıklı olmasını ifade eder.
 • Oligospermi: Sperm sayısının az olduğu durumlarda oligospermi tanısı koyulmaktadır.
 • Astenospermi: Sperm hücrelerinde hareketlilik olması gerekenden az olduğunda astenospermi tanısı koyulmaktadır.
 • Teratospermi: Normal morfolojili sperm hücresi oranlarının düşük olması söz konusudur.
 • Oligoastenoteratospermi: Sperm sayı, hareketlilik ve şeklinde sorunlar olması durumunda meydana gelir.
 • Azospermi: Ejakülatta (semende) hiç sperm hücresi olmadığı durumlarda teşhis edilir.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum yap!