Ekonomi

Sigortasız Ev Kadınları Emekli Olabilir mi?

Sigortasız Emekli Olmak

Türkiye’de herhangi bir şekilde sigortası olmayan ya da çalışmayan kadınlar, 15 sene boyunca 5400 prim günü ödemesi yaparak emeklilik hakkı elde edebilmektedir. Ev kadınlarının emekli olması için bireysel sigorta hizmetinden faydalanmak gerekmektedir. Sigortası olmayan kadınların emekli olabilmesi için Bağkur kapsamında kendi sigortalarını ödemesi gerekmektedir. İsteğe bağlı sigorta üzerinden sağlanan bu emeklilik hakkı sayesinde, belirli bir prim tutarını ödeyen kadınlar emeklilik hakkı elde edebilmektedir.

Sigortası Olmayan Ev Kadınlarının Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Sigortası olmayan ev kadınlarının emekli olabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru yapabilecek kişiler ise:

 • İsteğe bağlı sigortalı olmak için başvuru yapacak kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kadının vergi mükellefi olması gerekmektedir.

Tavsiye içerik =>  Kredi Kartı Yapılandırma Nedir?

Ev Kadınlarının Emekli Olmak için Başvuru Yolları Nelerdir?

Ev kadınlarının emeklilik için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapması gerekmektedir. Bu süreçte gerekli belgeler ve başvurular bu kurum üzerinden yapılmaktadır. Ev kadınlarının emekli olması için izlemeleri gereken adımlar ise:

 • Emeklilik için başvuru yapan ev kadınlarının ikamet ettikleri il müdürlüklerine başvuru yapması gerekir. Bu kurumda kadınların gelir vergisi mükellefi olmadığına dair belgeyi temin etmesi gerekir.
 • Müdürlüklere başvuru yaparken isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesinin doldurulması gerekmektedir.
 • Kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ve talep edilen diğer belgeleri eksiksiz şekilde teslim etmesi gerekmektedir.
 • Başvurusunu ve belgelerini tamamlayan kadınların sigorta başlangıcı yapılmaktadır.
 • Ev kadınlarının beş sene boyunca primlerinin ödenmesi durumunda, vefat etmesi halinde toplanan primler mirasçılarına aylık olarak bağlanır.

Mutlaka okumalısınız => Kredi Kartı Borçlarının Asgari Ödemesi Nedir?

Ev Kadınları İsteğe Bağlı Emeklilikte Ne Kadar Prim Öder?

Ev kadınlarının isteğe bağlı prim ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na aylık olarak yapılır. Ödemeler kişinin taleplerine göre yapılmaktadır. Kadınların emekliliğini desteklemek adına Sosyal Güvenlik Kurumu isteğe bağlı sigortada ev kadınlarına en düşük prim tutarlarını sunmaktadır. Ev kadınlarının emekli olması için Bağkur sistemine ödeme yapılan bu sistemde ev kadınları 4B kapsamında emeklilik elde etmektedir. Aylık olarak yapılan ödemelerde primlerin sınıflandırılması SGK tarafından yapılmaktadır. Bu kapsamda:

 • Kadının aylık olarak ödediği primlerin yüzde 20’si malullük için alınmaktadır. Bu prim yüzdesi emeklilik ve ölüm sigortası kapsamında kadına ödenmektedir.
 • Aylık ödenen primlerin yüzde 12’si Genel Sağlık Sigortası için ödenir.
 • 2019 yılı için en düşük Bağkur prim ödemesi 613 TL olmaktadır.
 • Ev kadını olan vatandaşlar için yapılan indirim ve avantajlarla aylık ödemeler 455 TL şeklinde belirlenmiştir.

İçeriğimize göz atın =>  Hangi Bankalar Kolay Kredi Verir?

Ev Kadınları İsteğe Bağlı Sigortayla Ne Zaman Emekli Olur?

Ev kadınlarının emeklilik süreci, normal Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında emekli olan vatandaşlardan farklı şekilde düzenlenmiştir. Buna göre ev kadınlarının emekli olması için 9 Bin günlük prim ödemelerini yapmış olma şartını yerine getirmesi gerekmektedir. Sigortası olmayan ev kadınlarında aranan emeklilik şartları ise:

 • Ev kadınlarının sigorta prim ödemesi ile emekli olması için prim ödemelerini dokuz bin gün boyunca borçsuz şekilde yapması gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı prim ödemelerinde 5400 prim gününü tamamlayan kadınlar 61 yaşından sonra emekli olabilir.

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!