Ekonomi

Sanal Kredi Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

Sanal kredi kartı, son zamanlarda internet alışverişlerinde güvenliği artırmak amacı ile oluşturulmuş bir kart çeşididir. Gerçekte var olmayan bu kart asıl kredi kartına bağlı olarak oluşturulan sanal bir versiyondan ibarettir.

Sanal Kredi Kartı Ne İşe Yarar?

Sanal kredi kartı, internet alışverişlerinde maksimum düzeyde güvenlik sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir karttır. Bu kart ile kişiler internet üzerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirler. Sanal kart, asıl kredi kartına bağlı olmasına rağmen kartın; kart numarası, güvenlik kodu, son kullanma tarihi vb. bütün bilgileri asıl karttan farklı olarak oluşturulur. Bu farklılık, sanal kredi kartının bağlı olduğu asıl kredi kartından görünürde farklı olmasını sağlar.

Tavsiye içerik => Kredi Sicili Nedir Ne Zaman Düzelir?

Sanal Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Sanal kredi kartının kullanımı, tıpkı asıl kredi kartının kullanımı gibidir. İnternet üzerinden yapılan alışveriş esnasında sistem tarafından talep edilen bilgiler girilir ve alışveriş yapılır. Fakat bundan önce sanal kredi kartının limitinin belirlenmesi gerekir. Sanal kredi kartının normalde limiti 0’dır. Yalnızca alışveriş esnasında kullanıcı tarafından limiti bir defaya mahsus olmak sureti artırılır ve alışveriş sonrası kartın limiti yeniden 0’a düşürülür. Böylelikle olası bir dolandırıcılık faaliyeti önlenir.

Mutlaka göz atın => Kredi Puanı Notu Nedir? Ne İşe Yarar?

Sanal Kartın Limiti Nasıl Belirlenir?

Sanal kredi kartının limiti alışveriş esnasında belirlenir. Bu limiti belirlemek için internet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanılabilir.

Sanal Kartın Borcu Nasıl Ödenir?

Sanal kart, normalde var olmayan bir kart olduğundan ve tümüyle asıl kredi kartına bağlı olduğundan borç ödemeleri de asıl kredi kartı üzerinden gerçekleştirilir. Sanal kart kullanıldıkça asıl kredi kartının limiti düşer borç miktarı artar. Ayrıca sanal kartın hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi de asıl kredi kartı ile aynıdır.

Sanal Kredi Kartı Nerelerde Kullanılabilir?

Sanal kredi kartı yalnızca internet ortamında var olabilen bir karttır. Bu yüzden normal alışverişlerde kullanılması mümkün değildir. İnternet ortamında asıl kredi kartı ile yapılabilen tüm alışverişler sanal kredi kartı ile de yapılabilir.

Sanal Kredi Kartı Güvenli midir?

Sanal kredi kartı oldukça yüksek güvenlik sistemi içerir. Öyle ki sanal kartın kart bilgileri asıl karttan farklı olduğu için görünürdü bu iki kart arasında hiçbir bağ bulunmamaktadır. Bu yöntem sayesinde kişinin asıl kredi kartı güvende kalır. Ayrıca sanal kredi kartın normal limitinin 0 oluşu ve yalnızca alışveriş esnasında alınacak ürün kadar artırılabiliyor olması da sanal kartı dolandırıcılık faaliyetlerinde korur. Bu konu hakkında şu konu başlığımızı da mutlaka incelemelisiniz: “Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler”

Sanal Kredi Kartı Çıkarmak Ücretli midir?

Bankalar genel olarak sanal kredi kartı oluşturmak için müşterilerinden herhangi bir ücret talep etmez.

 

Sanal Kartın Yıllık Kart Aidatı Var mıdır?

Sanal kart normalde var olmayan bir kart olduğu için yıllık kart aidatı da bulunmamaktadır.

Sanal Kart İnternet Alışverişlerinde Puan Kazandırır mı?

İnternet üzerinden sanal kredi kartının kullanılması ile yapılan tüm alışverişlerde tıpkı asıl kredi kartı gibi puan kazanılması mümkündür.

Sanal Karta Alışverişlerde Taksit Yapılır mı?

Sanal kart, asıl kredi kartın sahip olduğu tüm özelliklere sahip olduğundan banka ile anlaşmalı üye iş yerlerinden sanal kart alışverişlerinde taksit yapılabilir. Ayrıca dönemlik düzenlenen kampanyalardan, indirimlerden ve çekilişlerden de sanal kart aracılığı ile yararlanılabilir.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum yap!