Nedir ? Sağlık

Saç Nakli Nedir? Saç Ne Kadar Uzar?

sac-nakli-istanbul

Özellikle son dönemlerde popüler hale gelen saç nakli, günümüzde saç dökülme sorununa karşın kesin sonuçlar sunuyor. Saç nakli, verici bir bölgeden saçlı derinin küçük parçalar halinde alınıp, saç olmayan alana taşınması olarak özetleyebiliriz. Saç nakli operasyonu yaptıracak/yaptırmayı düşünen herkesin aklında belli başlı sorular vardır. Bu soruların en başında saç nakli ile saçın ne kadar uzadığı konusu geliyor.

En iyi saç bakım kürleri, en iyi şampuan erkek ve kadın ayrımı gözetmeksizin kullanılsa dahi saç dökülmelerinin önüne geçilemeyebilmektedir. Dolayısıyla saç nakli ihtiyacınız olabilir.

Saç Nakli Nedir?

Bu durum nakil yapılacak alanın büyüklüğüne, hastanın saç dökülme oranına ve verici alanın yeterliliğine bağlı olarak değişse de belli başlı durumlar vardır. Öncelikle bilmeniz gereken bir şey vardır ki, bu süreç gerçekten sabur isteyen bir süreçtir. Saç nakli operasyonunuzu tamamladıktan hemen sonra saçlarınızın çıkmasını beklememelisiniz. Nakil işlemi tamamlandıktan sonra 1. Ayda ekilen saçların hemen hemen hepsi dökülür. Bu sizi korkutmasın. İlk saçlar ekim işleminden ortalama 3 ay sonra çıkmaya başlayacaktır. 6. ayda ekilen saçların %75’inin çıkmış olması beklenir. Bu süre zarfı içerisinde saçlarınızın çıkması bir yana, son derece gür ve kalın çıktığını gözle görülür şekilde fark edeceksiniz.

Önerilen içerik => İstanbul Saç Ekimi Tavsiyeleri 2019-2020

Ortalama 9. ay civarında saç nakli işleminiz oturacak ve normal saçlar gibi ayda 1 cm civarında rutin bir şekilde uzamaya devam edecektir. Muhtemelen aklınızdaki bir diğer soru ise saçlarınızın bu süreçten sonra bir daha dökülüp dökülmeyeceğidir. Merak etmeyin, saç nakli sonrası saçlar testosterona duyarsız olduğu için herhangi bir dökülme eğilimi göstermez.

Saç ekimi operasyonunun ardından geçen 1 yıl sonrasında sonuç net bir şekilde anlaşılmaya başlanır. Saçın rengi ve dokusu en doğal halini alır. Uzama süreci de kendi saçlarınızın uzama süreciyle paralel gitmeye başlamıştır. Bu süreçte ve sonrasında saç köklerini güçlendirmek için bakım ve beslenme takviyelerinin yapılması tavsiye edilir. Ekilen yeni saç köklerinin en az dökülme yaşanan ense bölgesinden alınması, yeni ekilen bu saçların kalıcı bir dökülme yaşama ihtimalini en aza de aza indirgemektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu süre zarfında göstereceğiniz sabır gerçekten çok önemlidir. Bunu özellikle belirtmemizin sebebi, sabırsızlık ve stres saç köklerinin tutunmasını ve büyümesini çok etkiler. Olağan sabırsızlık hastalarda saçın uzama hızını keser. Hız kesmek ile kalmayıp çıkacak saç miktarını azaltır. Aynı zamanda doktor tavsiyesi dışında işlemler yapılmasına sebebiyet verebilir.

Saç Nakli Yaptırmak İçin Ne Kadar Bütçe Gerekiyor ?

Her sektörde olduğu gibi saç ekimi sektöründe de fiyatları etkileyen çeşitli faktörler vardır. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişi, saç ekimi fiyatları konusunda birçok araştırma yapar. Bir süre sonra, aldığı  farklı fiyatlardan dolayı kişinin kafası karışmaya başlar. Bu gayet normaldir. Çünkü,  “Saç ekimi fiyatları ne kadardır” sorusunun cevabı, saç ekimi ücretlerini etkileyen faktörlerde saklıdır. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler, saç ekimi ile ilgili fiyatların ne kadar olduğunu öğrenerek, bütçelerini buna göre belirlemek isterler. Bu konuda net bir rakamdan bahsetmek mümkün değildir. Her saç ekimi merkezi farklı fiyat politikaları uygular. Fakat hepsinin baz aldığı bazı temel faktörler vardır.
Bunlar;

-Ekilecek olan greft sayısı

-Uygulanacak olan saç ekim tekniği

-Olası bir ek uygulama

-Merkezin bulunduğu şehir/semt

-Lüks hizmet

Birçok faktöre göre değişkenlik gösteren saç nakli işlemi Türkiye’de 3 Bin TL- 20 Bin TL arasında farklılık gösterebilir. Saç ekimi ücretlerinin ne kadar olduğu konusunda en net ve doğru bilgi, doktor muayenesi sonrasında size saç ekimi merkezi tarafından verilen saç ekim ücretidir.

Saç Nakli Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Merkezlerin greft sayısına göre tek fiyat uygulaması bir bakıma ticari bir yaklaşımdır. Buna duruma temkinli yaklaşılması gerekir. Normalde tek seans içinde 4500 greft sayısından fazla ekim yapılması tavsiye edilmez. Müşteri çekme adına çok sayıda greft ekimi yapılacağının söylenmesi uygun değildir. Zaten yapılan saç ekimi de bu şekilde itinalı olmaz.
  • Saç ektirme işlemi için garanti belgesi gibi uygulamalar fiyatların yüksek tutulmasında etkili olur. Ancak takdir edersiniz ki, sağlık konularında garanti belgesi diye bir uygulama olamaz.
  • Saç ektirme sonrası merkezlerin yüksek fiyatlı şampuan gibi ürünler satmak istemesi hastaların en fazla yakındığı konuların başında gelir. Bu yüzden saç ektirme fiyat listesi görüşmenizde bunları da öğrenmenizde fayda vardır.
  • Saç ektirme fiyat listesi her ne kadar saç ekim merkezlerinde farklı olsa da, sonuçta yapılacak işlem tektir. Hastanın saçsız alanına donör sahadan alınan saç kökleri ekilir. Bu yüzden fiyatları değerlendirirken saç ekimi sonuçlarına odaklanmanız gerekir. Yaşam boyu sahip olacağınız saçlarınızın en iyi şekilde oluşturulması gerekir.

Son olarak, unutmamanız gereken bir şey var ki en pahalı olan yer en iyi işlemi uygulayan yerdir algısı yanlıştır. Saç ekimi fiyatlarını değiştiren etmenleri göz önüne alarak sizin bütçenize en uygun olan en iyi merkezi bulabilirsiniz.

Saç Nakli İçin En Uygun Ülke Hangisi ?

Saç ekimi işlemi, günümüz estetik operasyonları içerisinde en çok tercih edilen operasyonların başında yer almaya başladı. Her gün binlerce kişinin yaptırdığı saç ekimi operasyonları 5-6 saatlik bir işlem sonunda kişileri  6 ay sonra 10 yaş genç görünmesine yardımcı oluyor. Dünya genelinin ilgi odağı durumuna gelmiş olan saç ekim işlemi şüphesiz Türkiye’nin sağlık turizmi alanında en başarılı olduğu ve son yıllarda marka ülke konumuna yükseldiği bir alan. Hatta rahatlıkla söyleyebileceğimiz bir şey var ki, Türkiye saç ekim işleminde Dünya birincisi haline gelmiş durumda. Bunu minimum ortalamada günde 200 saç ekimi işleminin Türkiye’de yapılması gerçeği doğruluyor.

İstanbul Saç Ekimi Tavsiyeleri

Son zamanlarda hızla genişleyen turizm verilerine göre geçtiğimiz sene 60.000 kişi saç ekimi için Türkiye’ye gelmiş. Yani araştırmalar gösteriyor ki saç ekimi aramaları en fazla Türkiye’de yoğunlaşıyor ve sonuçlandırılıyor. Bunun sebepleri arasında ilk olarak yapılan işlemlerde memnuniyet oranı yüksekken, maliyetin diğer ülkelere oranla daha avantajlı olması gerçeği yer alıyor. Elbette yalnızca bu ikisi için Türkiye tercih edilmiyor. Sonrasında son teknolojik ekipmanların ve uzman doktorların Türkiye’de bulunması en büyük etken.

Türkiye’de saç ekimi bir anlamda markalaştı ve bunun altında sebepler oldukça fazla. Dünyanın her yerinde yaşayan olan Türk vatandaşlarımız tanıdıklarına ve yakın çevresine Türkiye’deki uygun fiyat ve yüksek kaliteli saç ekim hizmetinden bir şekilde bahsediyorlar. Böylece Türkiye, saç ekiminde bir marka olarak dünyaya hızla yayılmaya başlıyor.

Saç ekimi Türkiye’de yoğunlaşıyor evet ama Türkiye’de en çok rağbet gören şehrin İstanbul olduğu da kaçınılmaz bir gerçek. Hatta sağlık turizmin en yeni trendini İstanbul barındırıyor desek yeridir.
Saç ekimi operasyonunun İstanbul’da tercih edilmesinin en büyük avantajlarından biri de, şehrin tadını çıkarırken aynı zamanda herhangi bir durumda cerrahlarına yakın olmalarıdır.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

Saç Nakli Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 2020

Kök hücre saç çıkarır mı?

Kök hücre tedavisi var olan saç köklerinin güçlenmesi ve var olan saçlı derinin nakile hazırlanmasını sağlayan bir tedavidir, saç nakli operasyonu öncesinde yapıldığında saç derisini canlandırıp saç dökülmesi yeni başlamış gibi bir etki yaratır.Operasyon sonrası sonucun ve verimin daha başarılı olmasını sağlar.

Klonlama çıktı mı?

Kök hücre klonlaması ile saç kökü hücreleri klonlanıp birkaç milyon adet üretilebiliyor. Fakat bir saç kökü klonlanıp 3000-5000 adet gibi çoğaltılması anlamında bir klonlama henüz mümkün değil. Yurtdışında çalışmalar devam ediyor.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!