Oyun

Resident Evil 3 Remake İnceleme

Resident Evil 3 Remake
Yazar - Hakan Beledin

Resident Evil bomba bir serinin ardından karşımıza yenilenmiş özellikler yapısı ve tasarımı ile piyasaya sürülmüştür. Muhteşem ir serinin ardından 5 ve 6 oyunlarında düşüş yaşayan Resident Evil 7 ile oyuncuların karşısına bomba bir şekilde çıkmıştır. Daha sonrasında Resident Evil 2 remake çıkıp çok beğenilmiştir. Nasıl olduysa bir sene içinde Resident Evil 3 Remake gelip oyuncuların daha da fazla oynamasına olanak sağlamışlardır. Tek oyunculu modları ve isterseniz çevrim içi oynayabileceğiniz bu oyunda maalesef ki Türkçe dil desteği yer almamaktadır. Karakterlerin arasında geçen diyalogları eğer üst seviye veya orta seviye İngilizce’niz yoksa anlaşılması biraz zor olacaktır. Capcom firmasının geliştirdiği ve remake olarak çıkardığı bu oyunu sizler için derledik. 2020 tarihinde çıkan ve daha dumanı üstünde olan bu oyuna gelin hep beraber bakalım.

Resident Evil 3 Remake İnceleme

İlk olarak oyunun hikayesine değinecek olursak, 1998 yılında Racoon adındaki şehirde oyun başlıyor. Ana karakterimiz olan Valentine abimiz evinde uyanıyor ve artık konuya dahil olma şerefini gösteriyor. Daha öncesinde bir malikane atışması olduğu için ev hapsine çarptırıldığını görmekteyiz. Dedektif hapis hayatı yaşadığı için bu durumunda oldukça sıkılmış olup bu şehirden kaça düşüncelerini kafasında oluşturmaktadır. Jill’in telefonu günlerden bir gün çalar ve eski dostu olan Brad telefonun diğer tarafında olduğunu anlar. Burada olaylar büyük bir patlama yaşar çünkü Brad hemen jill abimizin hemen daireden uzaklaşmasını ister. Onu Stars ekibinin karşılayacağını tam söylerken telefon bağlantısı aniden kesilir çünkü odaya Nemessis Jill gelir.

Resident Evil 3 Remake fiyat

Dedektif abimiz zar zor olsa da odadan kaçmayı başarır. Nemesisten kaçtığı için sevinir fakat buradan sonra hayatta kalma mücadelesi başlayacaktır. Tabii ki bu yolda ilk başta yalnız değildik. Ortağımız ile birlikte kaçmayı başarmış sanmıştık ama son anda ortağımızı öldürdüler. Daha sonra bizi bekleyen helikopteri farkediyoruz ve binanın çatısına doğru yönelirken nemesis bir anda helikopteri paramparça ediyor. Sahnelerin gerçekçiliğinin yanı sıra sinematik düzeyde çekilmiş sahneler oyuncuyu olumlu yönde etkilemektedir. Bu noktadan sonra carlos adındaki asker tarafından tam ölecekken kurtarılıyoruz. Daha sonra birlikte metro tarafına yürüyüp carlos bizi bir komutan ile tanıştırmaktadır. Biz komutandan yardım isteyeceğimize komutan bizden yardım istiyor ve oyun tam anlamıyla başlıyor.

Resident Evil 3 Remake Oynanış

Resident Evil 2 Remake ile büyük oranda mekanikleri aynı diyebiliriz. Tabii ki kötü anlamda söylemiyoruz, açıklamada bahsettiğimiz gibi Resident Evil 2 Remake oyuncular tarafından oldukça sevilen bir oyun olmuştu. Hem grafikleri hem de mekaniklerini beğenen kullanıcı burada da mekanik konusunda hemfikir diyebiliriz. Oyun daha çok sisli duman ya da karanlık bölgelerde geçtiği için aksiyon ortamı daha da başarılı bir şekilde yaşanıyor diyebiliriz. Oyunun gerçekçiliği konusunda en beğenilen detaylar ise animasyonlar, vuruş hissiyatı ve parçalanan kollar veya bacakların gerçekçiliği diyebiliriz. Sanki gerçek bir savaştaymışsınız gibi hissiyat vermesinin yanı sıra zombilerin animasyonları da güzel tasarlanmıştır. Nereden hasar aldılarsa ona göre hareket ederler.

Resident Evil 3

En iyi yeniliklerden bir tanesi de dodge dediğimiz kaçınma hareketidir. Bu hareket sayesinde hasar alma oranımız daha da düşecek ve daha iyi bir oyun sergileyeceğiz. Aslında bizim beğenmediğimiz bir özellik eklendiğini söyleyebiliriz. Bu serinin önceki oyununda bıçağımız gerçekteki gibi hasar görüyor ve bazı durumlarda kırılabilme durumları oluyorken yeni seride kırılma ya da hasar görme yok ve sınırsız boyunca aynı bıçağı kullanabilmekteyiz. Bir başka yenilik ise işimizi daha da kolaylaştıracak silah, mühimmat, sağlık paketleri haritayı açtığımız artık gözükecek ve yarım saat neredeydi diye aramak zorunda kalmayacağız.

Resident Evil 3 Remake Detaylar

Bu oyundaki en sevilen bölümler genelde bulmacalar oluyor. Oyuncular bulamca çözüp bunun sonucunda bilgiler öğrenip oyunun akşına devam etmekten çok zevk alıyorlar ki Resident Evil 3 Remake’de de bolca karşımıza çıkmaktadır. Resident Evil dendiği zaman ilk akla gelen çözülmesi zor ama keyifli bulmacalar gelmektedir. Burada önemli olan nokta ingilizce bilmek diyebiliriz. Çünkü şifreyi çözmek için önce anlamak gerekir, ona göre düşünüp bulmacayı ilerleteceksiniz. Eğer anlamazsanız zaten pek bir anlamı kalmıyor. Tabii ki her bulmaca aynı değildir bazı bulmacalarda sizden nesneler getirmenizi isteyecektir burada normal bir İngilizce’niz olsa yeterlidir. Oyundaki bir başka güzel özellik ise düşmanların çok fazla sayıda olması ve her bir düşmanın farklı özellikleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra mekan çeşitliliği de oldukça fazladır.

Resident Evil 3 Remake oynanış

Gideceğimiz yerler karanlık gibi olsa da detaylarını görebildiğiniz bir grafik ile karşı karşıyasınız. Her yeni mekanda farklı bir düşman karşınıza çıktığı için önceki düşmanlara karşı yaptığınız planlar yenilerde işlemeyebilir dikkat edin. Genelde aynı RPG oyunundaki gördüğümüz bazı noktalar burada da bulunmaktadır. Boss dediğimiz büyük öldürmesi zor olan canavarlar bulunmaktadır. Tabii ki bunların ufak da olsa kritik noktaları vardır buralara vurduğunuzda savunması düşer ve etkisiz kalır böylelikle sizin onu öldürmesini bekler. Siz belki sıkılmadınız fakat artık her oyunda bunlara rastlamak güzel bir oyuna karşı düşüncelerimizi değiştirmektedir. Bunun dışında oyundaki zorluk seviyeleri de önceki oyuna göre daha belirgin olmuş diyebiliriz.

Assisted, Standart ve Hardcore olmak üzere üç adet zorluk modu bulunurken bizim size tavsiyemiz orta derecede zor olsun istiyorsanız Standart modda oynamayı tercih edebilirsiniz. Oyun çok zevkli olduğu için uzun saatler boyunca başından kalkmayarak oynayacağınız bir oyun olduğu için kısa sürede bitmektedir. Kısa derken 8-12 saat gibi bir hikaye süresi bulunan bu oyunu daha kısa sürede bitirmek de mümkündür. Tabii ki bu durum oynayacağınız zorlu seviyesiyle de doğru orantılıdır. Zombi temalı olan bu oyunlarda en önemli nokta aslında zombilerin ne kadar başarılı tasarlandığı ve seslendirildiğidir. Resident Evil en baştan bu yana serilerinde zombi kullandığı için artık üst düzeyde tasarlayabiliyor ve sesleri de oyuncuyu adeta ürkütüyor. Bu sesler sayesinde gerilim iki kat artıyor ve oyunun zevki çok daha iyi anlaşılıyor. Oyunun müziklerinin çok akılda kalıcı bir yanı olmadığını belirtmek isteriz.

Resident Evil 3 Remake inceleme

Mutlaka göz atın => Oynamanız Gereken Xbox Series X Oyunları

Resident Evil 3 Remake Fiyat

Dediğimiz gibi Türkçe dil desteği olmayan bir oyun, eğer olsaydı konular, hikayeler en önemlisi de bulmacalar daha zevkli hale gelebilirdi. Resident Evil 3 Remake fiyat konusuna gelecek olursak steam fiyatı 259 lira olarak karşımıza çıkarken DLC paketini de alırsanız bunun için ayrıyeten 348 lira ödemektesiniz. DLC ile beraber çok daha iyi bir hikayeye kavuşan Resident Evil 3 Remake’i mutlaka denemelisiniz. Özellikle gerilim ve aksiyonun bolca bulunduğu bu oyunu en sevidğiniz oyunlar arasına bile alabilirsiniz. Resident Evil 2 Remake’e göre birçok yeniliği ve düzeltmeyi getiren Capcom, daha oynanabilir bir oyunla karşımızda.

Resident Evil 3 Remake Sistem Gereksinimleri

Minimum İşletim Sistemi:

  • Windows 7, 8.1, 10 (64-Bit)
  • İşlemci: Intel Core i5-4460 veya AMD FX-6300 veya üstü
  • Bellek: 8 GB GPU: NVIDIA GeForce GTX 760 veya AMD Radeon R7 260x 2GB VRAM
  • DirectX 11

Önerilen İşletim Sistemi:

  • Windows 10 64 Bit
  • İşlemci: Intel Core i7-3770 4-Core 3.4GHz / AMD FX-9590
  • Ekran Kartı: AMD Radeon RX 480 4GB veya NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB
  • Bellek: 8 GB
  • DirectX 11

Resident Evil 3 Remake Tanıtım

 

Yazar hakkında

Hakan Beledin

Yorum yap!