Ekonomi

Qtum nedir ? Ayrıcalıkları Nelerdi ?

qtum
Yazar - Editor

İçindekiler

Qtum nedir?

Qtum kısaca özetlemek gerekirse, küresel ölçekte güvenli işlemler için kullanılan bir kripto para birimidir. Qtum’u diğer kripto para birimleri arasında öne çıkaran şey yapısıdır. Bu nedenle Qtum, onu benzer para birimlerinden ayıran en büyük fark olan hibrit bir blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Peki bu bahsettiğimiz Hibrit blok zinciri ne anlama geliyor derseniz, Bitcoin protokolünü Ethereum sanal makinesi ile birleştiren bir kombinasyondan oluşur. Bu kombinasyon, Qtum’un Bitcoin’in istikrarını korumasına izin verir ve ayrıca Ethereum’un akıllı sözleşmelerini işlevlerini entegre edebilir. Merkezi olmayan bir uygulama, eşler arası bir ağda çalışan bir uygulamadır ve tamamen merkezi çalışmaz. Bu uygulamaların en önemli avantajlarından biri, gelişmiş güvenlikleri ve bunların kırılmasını daha zor hale getirmesidir. Peki nedir bu Qtum, ne zaman ortaya çıktı ve tarihleri nelerdir birazda bunlara değinelim, % 51’i halka satılan 100 milyon token çıkarıldı ve tahmini 15.6 milyon dolar toplanarak oluşmuştur. Proje üyeleri tokenlerin % 20’sini elinde tutuyor ve kalan % 29’u geliştirme fonları için kullanmaktadır. 17 Ekim 2018’de Qtum projesi, Çin’deki geliştiriciler ve işletmeler için büyük darbe alan blockchain çözümleri sağlamak için Amazon Web Services ile işbirliği yaptı. Qtum’un ekibi, Bitcoin ve Ethereum projelerinin yanı sıra Alibaba, Tencent ve Baidu gibi lider şirketlerden gelen önemli insanlardan oluşuyor. Kurucu ortağı, Çinli e-ticaret devi Alibaba için çalışan Draper Üniversitesi mezunu Patrick Dai oalrak bilinmektedir.

PARANIZI EN İYİ NEREDE DEĞERLENDİREBİLECEĞİNİZİ ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ! 200.000 TL SANAL PARA İLE
ETKİLİ KAZANÇ SAĞLAYABİLİRSİNİZ! (Ücretsiz Binance Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Qtum Ayrıcalıkları

QTUM geliştiricilerinin, sağlam bir temel oluşturmak için Bitcoin ve Ethereum’un parçalarını kullandıkları için sıfırdan başlamadıklarını sizlere belirrtelim. Bu yüzden başta çok fazla zorluk yaşamdıkları için daha teknik kısımlara fazla önem vererek geliştirmeye yardımcı olmuşlardır. Bununla birlikte, böyle bir sistem oluşturmak çok fazla uzmanlık ve yenilik gerektirir. Bunu başarmak için, geliştiriciler bir hesap özeti katmanı adlandırılan bir dööküman ile ilerlemeye çalışmaktadırlar. Bu kod, ikisinin iletişim kurmasını sağlamak için Ethereum sanal makinesi ile Bitcoin kodu arasında bulunur. Hesap özeti katmanı olmadan, EVM ve Bitcoin arasındaki iletişim oldukça zor olurdu, bu nedenle tüm QTUM işlemlerini ilerleyemez hale getirirdi. Hesap özeti olarak tanımlandığımız kombinasyonun görevi oldukça önemli olup iki kripto para birimi arasında bir köprü görevi gördüğü için tüm sistemi hibrit bir sistem yapan olarlak bilinmektedir.

Qtum’un en benzersiz yönlerinden biri, geliştirilmiş PoS algoritmasıdır. Örneğin, Bitcoin gibi algoritmalarında çalışan kripto para birimleri madencilik kullanır. Bununla birlikte, Qtum’un çalışma şekli tamamen farklıdır. QTUM’un gelecek için bir vizyonu var, yani blok zinciri hangi sorunların çözülmesi gerektiğini belirleyebilmesi anlamında kendi farkında olacak. Blockchain sisteminin kendi başına potansiyel çözümler önerebileceği noktaya kadar gelişebileceğini düşünmektedirler.

qtum ayrıcalıkları

Neden Qtum Tercih Edilmeli ?

QTUM platformu benzersizdir çünkü kullanıcıların geriye dönük uyumluluğu korurken mevcut Bitcoin hizmetleri ve ağ geçitleri ve mevcut Ethereum sözleşmeleri ile etkileşime girmesine izin verir. Bu esneklik, genel kullanıcı deneyimi için son derece önemli olsa da, genellikle akıllı sözleşmelerin kullanımını etkili bir şekilde artırabilir. Şu anda, QTUM’un ana hedeflerinden biri, bu esneklik kavramını henüz ona aşina olmayan daha fazla kullanıcıya tanıtmaktır. Geliştiriciler, Bitcoin ve Ethereum varlıklarını birleştirerek, Bitcoin’in güvenilirliğini sağlarken Ethereum blok zincirinin kapasitesini de sağlayabilecek bir platform oluşturdular. Bu, kullanıcıların herhangi bir merkezi olmayan uygulamayı veya kod bloğunu QTUM’un blok zincirinde hatasız çalıştırmasına olanak tanır. Qtum platformunun yüksek oranda dağıtılmış, hesaplama ve veri yoğun yapısı, bulutta çalışmayı kolaylaştırır. Qtum, maliyet, performans ve kaynak gereksinimlerini belirledi ve merkezi Çin’de bulunan bir kuruluş tarafından işletilen ve ardından bir ABD kuruluşu tarafından işletilen bir bulut üzerinde çalışmaya başladı. Ancak Qtum maliyeti, veri işleme ve analiz ihtiyaçlarını karşılamak için Google Cloud’a güveniyor. Bitcoin ve Ethereum ile karşılaştırmalar bugün bile devam etmektedir.

qtum nedir

Mutlaka göz atın => Bitcoin Nedir

Qtum Nasıl Çalışır?

İnsanların akfasında tek bir soru vardır. Ethereum ve Bitcoin arasındaki fark. İki kripto para birimi, kullanıcı bakiyelerini nasıl kaydettikleri bakımından farklılık gösterir. Ethereum bir hesap modeli kullanır, ancak Bitcoin kullanılmayan bir işlem kullanır. Ethereum’un blok zinciri, ETH bakiyesini ve diğer verileri kaydetmek için her kullanıcının cüzdanına belirli bir hesap atarken, Bitcoin’in blok zinciri yalnızca işlemleri kaydeder. Her kullanıcının Bitcoin cüzdanı, cüzdanın özel anahtarı tarafından kontrol edilen adresle ilgili işlemler için blok zincirini sorgular.

Qtum Sonuç

Qtum için buna basitçe Bitcoin ve Ethereum karışımı diyebiliriz. Bu nedenle, Ethereum gibi Qtum da sahip olduğu altyapı üzerinde uygulamaların doğru ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Qtum tasarımcılarının açıklamasında, iki hedef olduğunu ve bu hedeflerin çok önemli olduğunu belirttiler. Bu hedeflerden ilki, Ethereum altyapısı ile çalışan uygulamalarda Qtum altyapısı ile uyumlu olmaktır. Bu hedefe nasıl ulaşılacağına dair hiçbir bilgi verilmemiştir. Sadece bunun en önemli iki hedeften biri olduğunu söylediler. İkinci amaçları likiditedir. Diğer bir deyişle, değerleri mümkün olan en kısa sürede para birimine dönüştürülmüştür.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!