Oyun

PlayStation 5 İnceleme

playstation 5 tasarım
Yazar - Editor

PlayStation 5 özelliklerini anlatmaya başlamadan Sony PlayStation markası ile geçmişten bu yana büyük değşişikliklere imza atmıştır. PlayStation ürününü bir seri haline getiren Sony yaklaşık 20 yıldır bu bu seriyi devam ettirmektedir. İnsanların konsolda oyun oynama zevki gittikçe artıyor. Ülekmizde konsoldan oynamak lüks sayılsa da bunun bu şekilde lanse ettirilmemesi gerektiğini düşünmekteyiz. İnsanların daha iyi oyunlara ve daha iyi grafiklere sahip olması oldukça güç haline gelse de bazı kullanıcılar tarafından hala çok yüksek fiyatlarda olsa bile sorun teşkil etmemektedir. Future of Gaming etkinliğined PlayStation 5’i tanıtan Sony, özellikleriyle adeta gösteriş yapmaktadır. Bu yazımızda sizlere PlayStation 5 özellikler, tasarım, aksesuarları ve bilmeniz gereken bütün detaylara değineceğiz. Sizde PlayStation 5’i merak ediyorsanız yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

PlayStation 5 Tasarım

PlayStation 5’in tasarım tarafında karşımıza oldukça sade fakat bir o kadar da şık bir görüntü çıkmaktadır. İki farklı sürümü bulan PlayStation 5’in bir başka modeli ise dijital sürüm olarak geçmektedir. Görüntü konusunda hemen hemen aynı tasarımlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Geçmişten bu yana Sony ya tek renk ya da çift renk tasarımları ile karşımıza çıkmıştır. PlayStation 5’in tasarımında da çift renk senkronu gözümüze çarpmaktadır. Siyah beyazın çok şık uyumu konsolun üzerinde harika durmuş olup evinizin en güzel yerinde aksesuar niyetine ile kullanabilirsiniz. Tabii ki görüntüsünü seveler kadar sevmeyenler de olmuştur. Konsolu yataya ya da dikey kullanmak isteyenleri düşünen Sony bunun için ayrı bir stand üreterek kullanıcıların oyun oynarken nasıl durmasına karar verebilmeleri sağlanmaktadır. Yeni tasarımı ile birlikte daha modern bir PlayStation 5 sizleri karşılamaktadır.

PlayStation 5 DualSense Özellikleri

PlayStation 4’ün tanıtımda oyun kolu olarak Dualshock ismiyle piyasaya süren Sony, PlayStation 5 tanıtımında bu ismi bir kenara bırakarak DualSense oyun kolunu tanıtmıştır. Dualshock cihazından farkı ise arkada yer alan L2 ve R2 tuşlarının uyarlanabilir özellikte olacağını söyleyebiliriz. Siz ne akdar sert veya hızlı basarsanız tuş o seviyede tepkimeye girerek oyununuzda bunu görebileceksiniz. Bunun dışında kemik yapısında da PlayStation 4’e göre büyük bir değişme görüyoruz. İnsanların ellerine tam oturacak mı ya da konfor açısından uzun saatler sonucunda sağlık sorununa yol açar mı bunlar merak konusu oalrak kalmıştır.

Dualsense cihazının en önemli özelliklerinden bir tanesi de titreşim teknolojisidir. Özellikle araba yarışlarında zeminden zemine farkettirecek düzeyde titreşim sağlarken, maçlarda ise bu durum faul yapıldığında ya da top direğe çarptığında titreşmenin daha kaliteli hissiyat vermesi sağlanmıştır. Teknolojinin son harikası DualSense özellikleri saymakla bitmiyor. Bir başka özelliği ise USB Type-C girişinin olmasıdır. Özellikle telefonlarda karşımıza çıkan bu giriş daha hızlı şarj olmasına ve daha uzun ömürlü bir dayanıklık sağlamasında etkilidir. Hoparlör içerisine sabitlenmiş mikrofonun yanı sıra daha uzun batarya ömrüyle kullanıcıları sevindirmiştir.

playstation 5 özellikler

PlayStation 5 Özellikleri

PlayStation 5 özellikleri bir önceki seriye göre daha da iyi bir donanıma sahip diyebiliriz. Daha güçlü bir CPU ile karşımıza çıkan PS 5 artık daha az ısınacak ve performans kayıpları yaşamayacaktır. İşlemci ve çekirdek sayısına baktığımızda büyük bir geliştirme karşımıza çıkmaktadır. 4 kat daha hızlı RAM’i bünyesinde bulunduran PlayStation 5 oyunları daha akıcı bir şekilde oynamnaıza olanak sağlar. En karışık oyunlar, grafiği yüksek oyunlar veya arayüzün gibi detaylarda görebileceğiniz üst seviye donanımı beğeneceksiniz. Saniyede 60 kareye ulaşması gereken kare hızlarında büyük bir değişiklik bulunmaktadır. Gözle görülşür derecede daha hızlı ve kasma sorunu olmadan oyun geçişlerine kavuşabileceksiniz. PlayStation 5 depolama alanı 825 GB gibi yüksek bir değerde karşımıza çıkarak, oyuncuların artık daha fazla oyun yükleyebilmelerine olanak sağlamıştır.

  • İşlemci: AMD Zen 2 mimarisi üzerinde 8 çekirdekli, 3.5 GHZ hızında
  • GPU: 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz
  • GPU mimarisi: AMD’nin özel geliştirdiği RDNA 2
  • Bellek: 16 GB GDDR6 / 256 bit
  • Dahili depolama: 825 GB SSD
  • Artırılabilir hafıza: NVMe SSD slotu

PlayStation 5 Aksesuarları ve Özellikleri

playstation 5

DualSense Şarj İstasyonu: Oyuncuların en büyük sorunlarından bir tanesi de PlayStation 4’te sadece tek bir kol şarj etme özelliğinin var olmasıydı. PlayStation 5 ile birlikte gelen aynı anda iki koluda şarj etme özelliği sayesinde oyunlarda artık şarj bitmesinden dolayı ortaya çıkacak sorunları göremeyeceksiniz. Kablolardan kurtulup artık uzaktan kumanda gibi yönetebileceğiniz bir DualSense ile karşı karşıyasınız.

3D Ses Sunan Kulaklık: PlayStation 4’te planlanan fakat geliştirilmesi ve yapım aşaması uzun sürer bu kulkalık PlayStation 5 ile karşımıza çıkıyor. 3D ses desteği ile beraber artık gerçekçi ses deneyimlerini kulaklık yoluyla hissedebileceksiniz. Özellikle silah sesleri, ve rüzgar seslerinin oldukça net ve canlı bir şekilde kulağımızda yankılanması zevkli olacağa benziyor. Kablosuz olmasının en güzel avantajı uzaktan hiçbir kabloya bağlı kalmadan ve rahatınızı bozmadan bu deneyimi yaşabilirsiniz.

Mutlaka göz atın => En İyi Apple Arcade Oyunları

PlayStation 5 Fiyatı

SONY PS 5 oyun konsolu ile birlikte vereceği yeni sisteminin fiyatını duyurdu. Yurtdışına göre oldukça yüksek oranlarda karşımıza çıkan fiyatı dudak uçuklatmaktadır. Vergilerle birlikte 8299 tl‘ye satın alabileceğimiz PlayStation 5 için çoğu kullanıcı sıraya girmiş durumdadır. Üst düzey özelliklerinin bulunduğu bu konsol tasarımıyla da oldukça ilgi görmektedir. Peki ya siz almayı düşünür müsünüz ?

PlayStation 5 Tanıtımı

 

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!