Ekonomi

Pandemi Döneminde Taşıt Kredisi 50.000 TL Kredi

Pandemi Döneminde Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt kredisi, herhangi bir araç satın almak için bankalardan veya çeşitli finansal kuruluşlardan çekilen bir kredi tipidir. Araç satın alımı esnasında aracın belirlenmesi ile çekilebilir.

Taşıt Kredisi ile 0 Km Araç Satın Almak

Taşıt kredisi ile 0 km araç satın almak için çekilebilecek kredi araç teslim bedelinin maksimum % 70-90’ı kadardır. Bu oran bankalar arasında değişiklik gösterir. Geriye kalan tutar araç satın alımı esnasında peşin olarak talep edilir. Fakat kişi galeriye ödenecek bu peşin bedel için ihtiyaç kredi kullanabilir. Böylelikle aracın tamamı kredi ile alınmış olur.

Taşıt kredisi ile 0 km araç satın alımında banka tarafından araca rehin konur. Bu rehin konma işlemi banka için bir teminattır. Eğer ki kişi belirlenen süreler içerisinde bankadan kullanmış olduğu krediyi geri ödemezse araç banka tarafından satılır ve kişinin borcu ödenir.

Taşıt kredisi kullanımında bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte krediye yapılacak maksimum vade sayısı 60’tır.

Taşıt Kredisi ile 2. El Araç Satın Almak

Taşıt kredisi ile 2. el araç satın alımı esnasında bankadan çekilebilecek maksimum kredi miktarı, aracın bedelinin % 60-80’i kadardır. Bu oran bankadan bankaya göre farklılık içerebilir. Çekilen kredi dışında kalan tutarı müşteri kendisi öder.

Taşıt kredisi ile 2. el araç satın alımında araca rehin konma işlemi uygulanmaz.

Taşıt Kredisi Kullanımında Kefil Talep Edilir mi?

Taşıt kredisi dahil tüm kredi kullanımlarında banka her daim bir teminat talep eder. Bu teminat banka için güvencedir. 0 km araçların taşıt kredisi ile satın alımlarında araca rehin konduğu için kefil talep edilmez. Fakat 2. el araç satın alımında banka teminat olarak müşterisinden kefil ister. Eğer ki söz konusu borç ödenmez ise bu borçtan gösterilen kefil kişisi sorumlu tutulur.

Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir?

Taşıt kredisi kullanmadan önce araç satın almak isteyen kişi satın almak istediği aracı belirlemek zorundadır. Sonrasında belirlenen araç, taşıt kredi başvurusu esnasında bankaya bildirilir. Banka kişinin başvurusu ve söz konusu aracı inceler. Bazı bankaların belirlenen araç için sunmuş oldukları koşullar bulunmaktadır.

Mesela X bankası, 2. el araç satın alımında aracın maksimum 5 yaşına kadar olabileceğini koşul olarak sunabilir. Bu koşullar sağlanıyorsa ve kişinin kredi kullanımına dair bir engel bulunmuyorsa kişinin başvurusu kabul edilir ve taşıt kredisi kullanımına dair gerekli belgeler kişiden talep edilir. Bu belgelerin sağlanması ile kişi, bankadan taşıt kredisi alabilir. Taşıt kredisi kullanmadan önce mutlaka şu konumuzu okumalısınız: “Uygun Kredi Nasıl Bulunur”

Taşıt Kredisinde İstenilen Gerekli Belgeler

1-) Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi
2-) Kişinin çalışma durumuna göre gelir belgesi
3-) İkametgâh teyidi için ki ay öncesine ait taşıt kredisi kullanacak kişi adına kayıt edilmiş sabit telefon, su, elektrik veya doğalgaz faturalarından birisinin fotokopisi
4-) Kişi serbest meslek mensubu ise, çalıştıkları meslek kurumundan üye olduklarına dair belgenin fotokopisi
5-) Şirketler için ana sözleşmenin yer aldığı ticaret sicil gazetesi fotokopisi

Taşıt Kredisi Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-) Taşıt kredisi almadan önce öncelikle bütçenin iyi hesaplanması gerekmektedir. Taşıt alımı sonrası kişi, yalnızca taşıt kredisi ödemeyecek aynı zamanda sahip olduğu araca dair vergi vb. ödenekleri de ödeyecektir. Bu masraflara taşıtın yakıt masrafı da eklenecektir. Tüm bunların dikkat edilmesi ile taşıt kredisinin kullanılması gerekir.

2-) Taşıt kredisi kullanımında vade sayısı ve ödenecek aylık miktar iyi hesaplanmalıdır. Uzun vade her ne kadar düşük aylık ödemeler ile kişilere cazip gelse de uzun süreçte kişiyi ekonomik olarak yıpratabilir. Hatta olası bir durumda gelecekte maddi gelir problemi çekebilecek kişiler için taşıt kredisi büyük problem oluşturabilir. Ayrıca vade sayısının artması taşıt kredisinde faiz oranlarının da artmasına yol açar.

3-) Taşıt kredisi kullanımı esnasında banka ile imzalanacak sözleşmenin iyi okunması gerekir. Sözleşmede faiz oranları, vade sayısı, gecikme durumları vb. detaylar yer almaktadır. Bu detaylar iyi okunmalıdır. Bazı durumlarda taşıt kredisinin faiz oranları düşük olup dosya masrafları yüksek olabilmektedir. Bu duruma aldanarak taşıt kredisi kullanmak kişiyi ekonomik yönden zayıflatabilir.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!

casino siteleri