Ekonomi

Oracle Nedir ve Avantajları Nelerdir ?

oracle nedir
Yazar - Editor

Piyasaya girmesiyle birçok coinin birbiriyle bağlantısına olanak sağlayan bir sistemden bahsedeceğiz. Şimdiye kadar Bitcoin, Ethereum, Ripple vb. Gibi önde gelen blockchain ağları hiçbir bağlantı sağlanmadan piyasada var olmaktaydı. Önceden, tüm bu blok zincirlerini birbirine bağlamanın ve bunları blok zincirinin dışında var olan gerçek verilere bağlama bu zaman kadar gerçekleşmemekteydi. Chainlink ile birlikte getirilen sistemde birlikte çalışabilirlik, kullanıcıların ve geliştiricilerin iki ağın bütünlüğünü korurken farklı blok zincirlerinin çeşitli işlevlerine erişmesine yardımcı olabilme özelliğini de beraberinde getirdi.

Başta hepimizin bildiği gibi Bitcoin, blok zincirini dünyaya tanıttı daha sonrasında Ethereum yavaş yavaş kendini belli etti ve blockchain mekanizmasının gücünü ortaya çıkarmak için akıllı sözleşmeler kullanmaya başladı. ChainLink aslında geleceğin bir yatırımı olarak görülebilir çünkü blok zinciri devriminin bir sonraki adımı olarak bakılan bu coin farklı zincirlerin birbirleriyle ve harici veri kaynaklarıyla etkileşime girmesine yardımcı olmaktadır. Bu yazımızda sizlere chainlink hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Ana konumuza geçmeden makalemizden sıkça bahsedeceğimiz oracle nedir bundan bahsederek başlayalım.

PARANIZI EN İYİ NEREDE DEĞERLENDİREBİLECEĞİNİZİ ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ! 200.000 TL SANAL PARA İLE
ETKİLİ KAZANÇ SAĞLAYABİLİRSİNİZ! (Ücretsiz Binance Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Oracle Nedir

Oracles, blockchain ağları ve akıllı sözleşmelerdeki harici verileri almak ve doğrulamak için kullanılabilen programlardır. Bu amacı gerçekleştirmek için piyasa verilerini ve web API’lerini kullanırlar. API’ler nedir derseniz bir yazılımın başka bir yazılımda tanımlanmış işlevlerini kullanabilmesi için oluşturulmuş bir sistem diyebiliriz. Bunu daha anlaşılır bir biçimde anlatacak olursak; farklı bölgelerden iki kişi tamamen farklı diller konuştuğunda, tercümanlara güveneceklerdir Bu tercümanların işi, iki kişi arasındaki dil boşluğunu kapatmak ve onlara yardım etmektir. Oracle, blockchain ve diğer mevcut platformlar için tamamen aynı işlevselliğe sahiptir. Blok zincirinden sorular alırlar, harici platformlar hakkında bilgi alırlar ve yanıtlar verirler.

ChainLink akıllı sözleşmesinin işlevi nedir?

ChainLink akıllı sözleşmesini incelemeden önce ne anlama geldiğine değinmeden önce akıllı sözleşmeler hakkında kısa bilgi verelim. Akıllı sözleşme, temelde kod içeren ve blok zincirinde güvenilmez yürütmeleri sağlayan bir programdır. Bu sözleşmeler aracıların ve işlem sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

ChainLink’in avantajları nelerdir?

ChainLink teknolojisi

ChainLink, zincirdeki akıllı sözleşmeler ve zincirdeki veriler arasındaki boşluğu doldurmak için çalışan, iki ana mimari bileşene sahiptir. Zincir içi altyapı ve zincir dışı altyapı.
Zincir üstü altyapı, Ethereum blok zincirine yerleştirilmiş zincir içi sözleşmelerden oluşur. Bunlar, zincir dışı verilere erişmek isteyen kullanıcılardan gelen veri taleplerini işlemek için Oracle sözleşmeleridir. Blockchain sisteminin dışından veri talep eden kullanıcılar, ChainLink’in ağına talep anlaşmaları gönderir.

Sözleşme şunları içerir:

Orijinalliğini doğrulamak için oracle sağlayıcısının takibini kontrol etmek amacıyla kullanılan bir sözleşmedir.
Veri raporu: Kullanıcı sözleşmesinde belirtilen hizmet sözleşmesini yürütür.
Sonuç toplama: Verileri toplamak ve kullanıcılara doğru veriler sağlamak için tüm verileri dengelemek için kullanılır. Bu adım, veri bütünlüğünü sağlamak ve karışıklığı önlemek için gereklidir.

Mutlaka göz atın => Bitcoin Nedir

Chainlink Nasıl Çalışır?

Chainlink kripto para biriminin ne olduğunu tam olarak anlamak için önce nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor. Chainlink platformu akıllı sözleşmeler sayesinde artık geleneksel finansal sistemlerde kullanılabilir. Teknik olarak, Chainlink, kripto para birimi sözleşmeleri için API’ler kullanan bir yazılım sağlar. Chainlink, merkezi olmayan bir oracle ağı aracılığıyla dünyadan gelen verilerle bağlar. Oracle, akıllı sözleşmelerin dış ortamla etkileşime girmesine izin vererek verileri blok zincirine yüklemeye yardımcı olur. Chainlink’in amacı, farklı blok zincirleri tarafından kullanılabilecek verilere erişim sağlamak ve dijital dünya ile gerçek dünya arasında bir bağlantı sağlamak için güvenilir bir oracle yaratmaktır. Platformun ekibi, benzer hizmetler sağlayan merkezi bir hizmetten daha güvenilir olan merkezi olmayan bir oracle ağı geliştirmeye çalışıyor. Sonuç olarak gelecekte daha iyi bir veri bağlantısı kurmayı sağlamak için gerekli olan işlemleri toplamaktadır. Bu işlem sayesinde farklı coinler kullansanız bile işlemlerinizi beraber yapabileceksiniz.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!