Oyun

LoL Wild Rift Oyun Kazandıran Taktikler

LoL Wild Rift taktikleri
Yazar - Hakan Beledin

LoL Wild Rift oynaması kadar izlemesi de oldukça zevkli olan oyunlardan bir tanesidir. Son dönemde çıkan ve benzeri oyunları gerisinde bırakan bu mobil oyun, oyun dünyasına bomba gibi bir giriş yaptı diyebiliriz. Uzun zamandır beklenen bu oyun birçok oyuncuyu sevindirmiş olup binlerce oyuncunun ön kayıt yaptırıp hemen yüklediğini bilmekteyiz. Oyunun içerisinde yer alan mekanikler ve karakterlerin yoğunluğu nedeniyle hem yeni başlayanlar hemde daha önce oynayanlar için taktikler vermeye devam edeceğiz. LoL: Wild Rift nasıl oynanır gibi soruların cevaplarını makalemizde bulabilecğiniz gibi işinize yarayacak birçok bilgiye de yine makaleden ulaşmak mümkün. LoL: Wild Rift oyununu daha iyi oynamak ve derecelendirmede bir üst seviyeye çıkmak için söyleyceklerimize oldukça fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Dediğimiz gibi lig atlamak başlarda kolay olsa da daha sonralarda oyuncuların kalitesi ve bilgileri yüksek olduğu için zorlanabiliriz. İyi oynamak için kendinizi geliştirecek unsurlara değinmeye başlayalım.

League of Legends Wild Rift Taktikler

Oyun Takibinizi Yapın

LoL oyununda yaptıkarımızın neredeyse hepsi bu oyunda geçerli olup LoL Wild Rift’te de uygulamanız gerekecektir. Oyunda en önemli noktalardan bir tanesi oyun takibidir. Bu yüzden oyun takibi konusunu küçümsemeyin deriz. Oyunda olan savaşları, takım arkadaşlarınızın hangi pozisyonda bulunduğunu, baron ve ejderhanın durumunu, özellikle rakip ormancının nerede kaçıncı seviyede olduğunu bilmek eğer ormancı oynuyorsanız oyunu domine etme şansını verebilir.

Rakip takımın haritadaki dağılımını takip ederek isterseniz pusu kurun isterseniz takımca hareket ederek onları avlayın ve daha sonra objektiflere yani baron ve ejderhaya yönelip daha güçlü bir hale gelin. Bu konular hakkında derin bilgiye sahip olmak hem koridor aşamasında öne geçmenizi hemde takımına ekstra güç kazandırmanızı sağlayacaktır. Örneğin takım arkadaşlarınızın hangi pozisyonda olduğunu bilmek, ejdeha almak istiyorsanız ona göre ejderha kesmek için girebilirsiniz. Çünkü eğer yardım alamazsanız oyunun ilk safhalarında ejderhayı kesemeyebilirsiniz. Bunun dışında rakip ormancının nerede olduğunu bilmek, bizlere konum avantajı sağlar. Örneğin rakip ormancı bot tarafında ise top tarafındaki ormanını kesebilir ve ona seviye ve deneyim kaybettirebilirsiniz.

LoL Wild Rift

Hızlı Olmaya Özen Gösterin

LoL: Wild Rift oyununun gerçek versiyonunda yani PC versiyonunda oyun oldukça uzun sürmektedir. Bazı zamanlarda 1 saate kadar çıkabilen oyun süresi, her oyun olmasa da uzun sürdüğünü söyleyebiliriz. LoL: Wild Rift oyununda size yaklaşık 15 veya 20 dk’lık bir oyun süresi mevcuttur. Oyundan oyuna süre değişikliği göstereceği gibi genelde bu sürede oyunlar sonlanmaktadır. Oyun başlangıcında telefonun arka sekmesinde işleriniz varsa hemen kapatın çünkü oyun başladıktan 5-10 saniye sonra hemen minyonlar doğup koridora doğru hareket etmektedirler. Bunun dışında kulelerin ve minyonların canları PC versiyonuna göre daha az ve oyun ilerlemesi daha hızlı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kulelerin az olması hemen yıkabileceğiniz anlamına gelirken ilk başta kuleyi koruyan karşı karakteri altetmeniz gerekecek. Minyonların canları oldukça az olup neredeyse 3 vuruş gibi az hasarla ölmektedirler. Bu yüzden minyon keserken dikkat edin ve son vuruşları kaçırmamaya özen gösterin. Eğer kaçırırsanız para gelmez ve istediğiniz itemi satın alamazsınız. Bir başka önemi unsur ise oyunda afk kalmak ya da oyundan kısa süreliğine çıkmaktır. Eğer oyunda afk kalırsanız kısa süre bile olsa hemen afk uyarısı gelir ve oyun kısa sürdüğü için oyuna geri döndüğünüzde rakibiniz çok güçlü duruma gelmiş olabilir. Bir diğer nokta ise eğer oyundan çıkarsanız ilk çıkışını bile olsa 20 dk diğer oyuna girememe cezası alıyorsunuz. Bu yüzden afk kalmamaya ve oyundan çıkış yapmamaya dikkat edin deriz.

LoL Wild Rift nasıl oynanır

Doğru Rün Seçimi

LoL Wild Rift oyununda rünlerin büyük görevi vardır. Örneğin AD yani gerçek hasar vuran bir şampiyon seçmek istiyorsanız, ona AP yani büyü hasarı rünü ya da tank support rünü girmek mantıksız olacaktır. LoL Wild Rift oyununda oyunun kendisi ayarlıyorken eğer daha güçlü oalcağını düşündüğünüz bir rün varsa siz kendiniz de ayarlayabilirsiniz. Seçmek istediğiniz şampiyona doğru rünleri girdiğiniz takdirde koridorda daha güçlü bir hale geleceksiniz. Wild Rift’te rünler normal League of Legends’tan daha farklı olarak tasarlanmış olup her oyu başında kontrol etmeniz gereken bölümdür.

İyi Olduğunuz Karakterleri Tercih Edin

LoL Wild Rift oyununda birçok karakter bulunurken her karakterin kendine özel yetenekleri yer almaktadır. Bu yeteneklere ek eşya dizilimi ve rün dizilimi ile birlikte karakterler gerçek gücüne ulaşırlar. LoL Wild Rift oynayacak olan şampiyonunuzu seçmeden önce rünlerine ve eşya dizilimlerine bakmanız oyun esnasında daha güçlü olmanızı sağlar. Bunun dışında oyunda 4 farklı koridor yer alırken bir koridora iki kişi gitmektedir. ADC ve support tek bir koridorda yer alırken orman oynayacaklar sadece ormanda XP alabilirler. Hangi karakterleri oynayacaksanız o karakterin yetenekleri ve nasıl çalıştığına dair bilgiler edinin. Böylelikle oyundayken daha kolay bir şekilde karaktere adapte olabilirsiniz. Dediğimiz gibi hepsinde ustalaşmak yerine deneyip birkaç şampiyonda ustalığa erişmenizi önermekteyiz. Çünkü her koridorda oynayacak kadar becerikli iseniz bu platformlarda harcanıyorsunuzdur.

LoL Wild Rift oyununda 4 farklı konum bulunmaktadır. Bunlar; üst koridor, orta koridor, alt koridor ve ormandır. Üst koridorda teke tek bir mücadele olmaktadır. En uzun koridorlardan bir tanesi olduğu için ana bölgeye gidip gelmek uzun sürecektir bu yüzden genellikle ışınlanma özelliğini alırlar. Çok açılırsanız ormancılar tarafından gafil avlanabilirsiniz bu yüzden hep totem kullanmaya özen gösterin ve gözününüz mini haritada olsun. Ormancının geldiğini önceden farkederseniz hep XP kaybı yaşamazsınız hemde ormancıya vakit kaybı yaşatmış olursunuz. Bir diğer koridor olan ormancı koridoru ise daha çok orman içinde level alan ve koridorlara giderek takım arkadaşlarını öne geçirmeye uğraşırlar. Bazen asist bazen öldürme alan ormancılar daha hızlı kasarak oyunun kaderini bile belirleyebilir.

LoL Wild Rift inceleme

Ormancı iseniz nerede nasıl ve doğru zamanda olup olmadığınızı çok iyi ayarlamanız gerekmektedir. Özellikle rakip ormancının nerede olduğunu bilmeniz hem rift almak için hemde ormanını yoketmek için iyi bir seçenek olabilir. Sizi rahatsız edecek biri olmadığında daha kolay ormanını kesebilirsiniz. Mid koridoru ise burada da teke tek bir mücadele geçmektedir. Bu koridor kısa olduğu için neredeyse en çok öldürme oranı bu koridorda yaşanıyor diyebiliriz. Oyun sonuna doğru takım savaşları başlayacağı için genellikle mid koridorunda toplanılır ve takım savaşları döner. Böylelikle kuleleri yıkmak ve ilerlemek daha kolay olur. Bot koridorunda ise iki kişi yani adc ve support iş birliğinde yönetilir. ADC farmları alır support ise farmmlardan gelen XP ve daha az altınla seviye alır. Burada support gelişemez gibi düşünemyin ikiside neredeyse aynı oranda altın ve seviye alır. Etkili bir support oyuncusu size koridoru değil maçı bile kazandırabilir.

İyi bir support arakdaş bulmaya çalışşanız şimdiden daha iyi olur. Arkadaşlarınızla birlikte bu oyunu oynamak daha eğlenceli ve planlı bir oyun geçmirmenizi sağlar. Örneğin top koridorunda oynuyorsanız, arkadaşınız da ormancı ise onu tam zamanında çağırabilir ve koridorda öne geçme fırsatını yakalayabilirsiniz. Arkadaşınız olmasa, ormancı ne zaman isterse o zaman gelecektir. Eğer oyunu çok iyi bilmiyorsanız bol bol Youtube’dan videolar izlemeye çalışın. İzleyerek oyun mu öğrenilir demeyin çünkü çok faydası olacağını göreceksiniz. Özellikle nerede ne zaman bulunmanız gerektiğini gözlemleyebilir, şampiyon yeteneklerine kadar bilgiler toplayabilirsiniz. Sadece Youtube değil Twitch gibi platformlarda da izlemek mümkündür.

Mutlaka göz atın => Oynamanız Gereken Xbox Series X Oyunları

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın

Oyunda FPS değerlerinizi düşüren uygulamaları kapatmanız hem oyun akışı için hemde kasmama sorunu için etkili olacaktır. Oyuna girmeden önce daha önceden açtığınız ve kapatmadığınız uygulamalara bakarak onları kapatabilir daha hızlı bir oyuna sahip olabilirsiniz. Tabii ki kapatmasanız da olur fakat tam savaş ortasında kasmalar yaşamak istemezsiniz. Bu her teleofnda geçerli olmayı yüksek sekment telefonlarda kasacağını düşünmemekteyiz.

LoL Wild Rift taktikler

Wild Rift Sistem Gereksinimleri

Oyuncuların, oyunu donmadan ve zevki doruklarında yaşayarak oyununu sürdürmesi için, League of Legends: Wild Rift çeşitli mobil cihazlarda çalışacak şekilde optimize edildi. Oyunu Android ve iOs cihazlarında oynayabilmek için nasıl bir donanıma ve sistem gereksinimlerine ihyacınız olduğunu aşağıda belirttiğimiz özelliklerden bakabilirsiniz.

Wild Rift Sistem Gereksinimleri Android Telefonlar

İşletim Sistemi: Android 4.4 ve yukarısı
Ram: 1.5 GB RAM
CPU: 1.5 GHz quad-core (32-bit or 64-bit)
GPU: PowerVR GT7600

Wild Rift Sistem Gereksinimleri iOS Telefonlar

İşletim Sistemi: iOS 9 ve yukarısı
Ram: 2 GB RAM
CPU: 1.8 GHz dual-core (Apple A9)
GPU: PowerVR GT7600

Wild Rift Tanıtım

Yazar hakkında

Hakan Beledin

Yorum yap!