Ekonomi

Litecoin Nedir? Bitcoin ile Arasındaki Fark?

litecoin
Yazar - Editor

Litecoin Nedir

İsmi insanlar arasında pek fazla duyulmasa da piyasadaki yükselişini sürdüren Litecoin hızla zirveye oynamaya devam ediyor. Litecoin hakkında ufak bilgi verecek olursak: Litecoin, 2011 yılında Charlie Lee tarafından üretilen bir kripto para birimidir. Başlangıçta 84 milyon adet üretildi. Çalışma prensibi açısından Bitcoin ile benzerlikleri vardır. Aralarındaki en büyük fark blok zinciridir. Litecoin, Bitcoin’den daha hızlı bloklar oluşturur. Bu fark nedeniyle piyasa işlemleri ve transfer işlemleri Bitcoin’den daha hızlı gerçekleştirilebilir.

PARANIZI EN İYİ NEREDE DEĞERLENDİREBİLECEĞİNİZİ ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ! 200.000 TL SANAL PARA İLE
ETKİLİ KAZANÇ SAĞLAYABİLİRSİNİZ! (Ücretsiz Binance Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Litecoin ve Bitcoin ile Arasındaki Fark

Aslında birçok açıdan benzerliği bulunan fakat özellikleri ile birinden ayrılan Bitcoin, Litecoin gibi blockchain teknolojisine dayanmaktadır. Bu nedenle, kimsenin para birimini kontrol edemediği merkezi olmayan bir sisteme sahiptir. İkisinin birçok benzerliği olsa da 2019 yılına kadar Litecoin Bitcoin’in gölgesinde çok gizli bir rol oynadı. Ancak son dönemde durum değişti. Litecoin’in yükseliş eğilimi durdurulamaz derecede artınca ve bunu piyasayı kontrol edenler fark edince değeri 300 doları aştı. Bu, onu dünyadaki en iyi beş kripto para biriminden biri yapmasına az kaldı diyebiliriz.

Coin para birimlerinde hız faktörü oldukça önemlidir. Litecoin’in ana işlevlerinden biri ise, Bitcoin’den temel farkı olan işlem hızıdır. Neden bu kadar hızlı diye soracak olursanız sizlere cevabımız, ürettiği blokların rakipten dört kat daha hızlı olmasıdır. Litecoin’in ihraç limiti de Bitcoin’kinden daha yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, herhangi bir kripto para birimi gibi, gelecekte hangi paralar daha değerlenecek veya hangileri dipleri göreceği gibi hiç kimse gelecekteki olası dalgalanmaları tahmin edemez.

Litecoin ile nerede ödeme yapılır

Litecoin olsun veya oldukça popüler olan Bitcoin olsun veya başka bir kripto para birimi ile ödeme yapmak artık Türkiye şartlarında da mevcuttur. Geçtiğimiz günlerde gözleme satan esnafımız kripto para birimleri ile ödeme yapılacağını açıkladı. Son günlerde zaten coinler çok konuşulurken böyle bir durumun da devreye girmesi insanları heyecanlandırdı diyebiliriz. Başlangıcı esanfımız yaptı fakat gelecek günlerde ne gibi ödemeler eklenir bunu bilemeyiz. Bu, geleneksel para birimlerinin kullanımıyla var olmaya başlayan bir gerçektir. Örneğin, dünya çapında 40.000’den fazla şirket Litecoin ödemelerini kabul ediyor. Türkiye gibi gelişmiş bir ülke de yavaş yavaş bu duruma gelecek gibi gözükmektedir.

Yabancı ülkelerde uçuş veya diğer hizmetleri oteller veya seyahat paketleri gibi satın almak için Litecoin’i kullanmak çok kolaydır. Müşteriler web sitesine Euro, ABD Doları, İngiliz Sterlini veya Japon Yeni gibi yerel para birimlerinde göz atarak ödeme seçeneklerini belirler. Ödeme yaptıklarında, hizmet izin verirse, Litecoin gibi diğer para birimlerinde ödeme yapmayı seçebilmektedirler. Bitcoin gibi Litecoin de blockchain teknolojisine dayandığı için ödeme seçeneklerinde herhangi bir farklılık görmezler. Bahsettiğimiz üzere hayatın neredeyse her alanında işlem görmeye yarayan kripto birimler yabancı ülkelerde oldukça aktifken bu durum ülkemizde daha yeni yeni anlaşılmaktadır.

litecoin nedir

En iyi kripto para birimleri

Bu yazımızda sizlere Litecoin dışında şuanda piyasadaki en iyi coinleri biraya getirdik. Bu coinlerden sevdiğinizi ya da artacağını düşündüğünüzü not edebilir bu konuda hakkında sitemizden detaylı araştırma yapabilirsiniz. Kripto para birimi birçok insan için oldukça yeni olmasına rağmen, piyasada halihazırda yaklaşık 2.000 farklı kripto para birimi bulunmaktadır. Böylesine büyük bir seçimle, hangisinin en iyi çalıştığını bilmek önemlidir. Piyasadaki büyün kripto birimlerini bu yazı altında yazamayız fakat şuanda popüler ve artmakta olan coinleri sizler için derledik. Özellikle ethereum gibi bazı coinlere dikkat etmenizi önermekteyiz. Genel olarak kripto para birimlerinin genel özelliklerine değinip daha sonra açıklamalara geçelim;

  • Günümüzdeki paralardan ayrılan ve en büyük varlıklarından biri, işlemlerin gerçekleştirilebildiği hızdır, bazen birkaç saniyeden bile sürdüğü bilinmektedir.
  • İşleyişleri de şeffaftır çünkü dolar veya euro gibi tek bir organizasyonda veya varlıkta merkezileştirilmemiştir. Hesap defterine herkes erişebilir olması onu farklı kılan en önemli detaylardandır.
  • İşleyiş kadar sunucuları da oldukça önemlidir. Kripto para biriminin bir başka benzersiz özelliği, bilgisayar korsanlarına dayanıklı güvenliğidir. Ayrıca ödemeyi alan kişi dışında işlemler geri alınamaz. Geçtiğimiz senelerde bazı kripto birimleri tarafından hacklenildiği bilinmekteydi. Fakat 2019 sonrası güvenlik hat safaya çıkarılmış herhangi bir izinsiz para transferi gerçekleştirilememiştir.
  • Ülkemizde yavaş yavaş olsa da giderek artan sayıda şirket ve finans kuruluşu tarafından kabul edilen ortak bir para birimi kullanılarak uluslararası işlemler daha kolay hale getirilmektedir.

Mutlaka göz atın => Bitcoin Nedir

Sizin için derlediğimiz, kripto para birimlerinin avantajlarını göz önünde bulundurarak, dünyadaki en yüksek piyasa değerine sahip en iyi para birimlerine kısaca değinelim.

  • Bitcoin: İlk çıktığı zamanlarda sakız parasıyla eşit değerde olan Bitcoin şimdilerde iniş ve çıkışlara rağmen, Bitcoin piyasaya giren ilk kripto para birimi olmasına rağmen şuan listenin en tepesinde yer almaktadır. Uzmanlar, artan rekabete rağmen hala yükseliş eğiliminde olduğunu doğruluyor.
  • Ethereum: Bitcoin piyasası bilindiğinde bu yana ethereum hem kazılması hemde piyasadaki mevcut değerleri ile de kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarmış ve şimdilerde oldukça popüler bir birimdir. Bu, Bitcoin’den sonra en çok kullanılan ikinci kripto para birimidir. Platformu daha çeşitlidir çünkü akıllı sözleşmelerin oluşturulmasına da izin verir.
  • Tether: Çok fazla duyulmasa da şuan ilk 5 arasında yerini alan Tether listenin zirvesini zorlayacağa benziyor. Bu, piyasadaki en değişken kripto para birimlerinden biridir, bu nedenle uzmanlar düşük bir fiyata yatırım yapmanızı ve değerinin artmasını beklemenizi tavsiye ediyor. Anlık işlemler ve özel işlemler açısından diğer sanal para birimlerinden daha gelişmiş işlevler sağlar. Yatırım yapmak için doğru zamanı beklemek sizin için ve cebiniz için önemlidir.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!