Ekonomi

Kredi Puanı Notu Nedir? Ne İşe Yarar?

2020 Findeks kredi notu sorgulama

Bu yazımızda; bankacılık sektöründe hangi kredi notunun ne anlama geldiğinden ve kredi notunuza göre ortalama ne kadar kredi kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, Findeks kredi puanı olarak bilinen Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuş bir puanlama sistemidir. Bu sistemde bankalardan veya çeşitli finans kuruluşlarından herhangi bir hizmet alan kişilerin mali adımları izlenir ve kayıt altına alınır. Bu işlemler analiz edilerek findeks kredi puanı oluşturulur.

Ne İşe Yarar?

Findeks kredi puanı, kişilerin ekonomik karneleri olduğundan herhangi bir kredi işleminde göz önünde bulundurulan temel unsurdur. Kişi, kredi ve kredi ürünü hizmetlerinden kredi notu vasıtasi ile faydalanabilir. Bu kredi puanının olmaması veya düşük olması durumunda bankalar hizmetlerini söz konusu kişi için kısıtlarlar.
Findeks kredi notunun ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkında daha detaylı bilgiye şu haberimizden ulaşabilirsiniz: “Findeks Nedir, Ne İşe Yarar” Biz şimdi asıl konumuza dönüp, kredi notu puan aralıklarını ve ne anlama geldiklerini inceleyelim;

Kredi Notu Puanları Nelerdir?

0 – 799 Puan Kredi Notu Nasıl
Bu puan aralığı en riskli puan aralığıdır. Geçmiş dönemlerinde borçlarını hiç ödemeyen kişiler genellikle bu sınırlar içerisindedir. Kırmızı renkle tanımlanmıştır. Ayrıca bu kişiler bankaların sunmuş olduğu kredi hizmetlerinden hiçbir koşulda yararlanamazlar.
Bu puan aralığında bulunan kişiler büyük ihtimalle kara liste diye adlandırılan cezalılar kısmındadırlar. Şu yazımızı okumak sizin için faydalı ve yol gösterici olabilir: “Bankacılıkta Kara Liste”

800 – 1299 Puan Nasıl?

Bu puan aralığı orta riskli puan aralığıdır. Genellikle kullanmış olduğu kredileri düzenli ödemeyen insanlar bu grupta bulunurlar. Bankaların kredi ve kredi ürünü hizmetlerinin bazıları bu aralıktaki puan ile alınabilir. Turuncu renkle ifade edilmiştir.
Kredi kullanmanız çok zor olmakla birlikte imkansız da değildir. İpotek veya kefil ile kolaylıkla kredi kullanabilirsiniz. Yine de bu kredi notu düşük diye ifade edilen kategoridedir. Kredi notunuzu yükseltmek için şu konu başlığımızı inceleyebilirsiniz: “Findeks Kredi Notu Yükseltme”

1300 – 1499 Puan  Nasıl?

Bu puan aralığı az riskli puan aralığı olsa da kredi açısından kişi için herhangi bir risk içermez. Bu aralıkta bulunan kişiler bankaların hizmetlerinden yararlanabilirler. Sarı renkle gösterilmiştir.
Her ne kadar az riskli kategoride bulunsanız da kullanabileceğiniz kredi miktarı çok yüksek olmayacaktır. Daha yüksek limitli kredi kullanımı için kredi notunuzu yükseltmek için birkaç ayrıntıya dikkat etmeniz gerekiyor: “Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

1500 – 1699 Puan  Nasıl?

Bu puan aralığı iyi puan aralığıdır. Kredi borçlarını zamanında ve düzenli ödeyen insanlar bu aralıkta bulunurlar. Bu insanların kredi kullanabilmeleri için hiçbir engel bulunmaktadır. Fakat kullanacakları kredi, kişilerin mal varlığına ve gelirine göre değişebilmektedir. Yeşil renkle tanımlanmıştır.

1700 – 1900 Puan  Nasıl?

Bu puan aralığı çok iyi olarak tanımlanan puan aralığıdır. Koyu yeşil renkle belirtilmiştir. Geriye dönük son 5 yıl içerisinde tüm borçlarını düzenli ödemiş ve herhangi bir aksama yapmamış kişiler bu aralıkta puana sahiptirler. Ayrıca bu kişiler yüksek rakamlara sahip kredi türlerinden de yararlanabilirler.
Bankalar için çok güvenilir ve değerli müşterisinizdir. Bakınız: “Findeks En Yüksek Kredi Notu”
Son olarak; şu konu başlığımızı da mutlaka incelemelisiniz: “Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?”
Bu yazımızda kredi notu puan aralıklarını ve bu puanların bankacılık sektörü için ne anlama geldiğinden bahsettik. Herkese borçsuz bir gelecek diliyoruz…

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!