Ekonomi

Kredi Kartı Yapılandırma Nedir?

Kredi Kartı yapılandırma nasıl yapılır?

Kredi kartı, günümüzde alışveriş yaparken ya da fatura öderken kullandığımız araçların başında geliyor. Kredi kartı, nakit bir para alışverişi olmaması sebebiyle ay sonunda oldukça yüklü borçla gelebiliyor. Bu gibi durumlarda, kredi notunu düşürmeden ödeme kolaylıklarından faydalanabilirsiniz. Borcunuzu taksitlendirerek, yasal takibe alınmadan kredi kart borçlarınızı bitirebilirsiniz.

Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Her bankanın kredi kartı borç yapılandırması farklıdır. Kullandığınız bankanın faiz ve yapılandırma prensiplerine göre kredi kartı borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Kredi kartı borcunuzu yapılandırmak için bankanıza giderek bizzat başvuru yapmanız gerekmektedir. Özellikle 12 aydan uzun sürecek krediler için ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Bu gibi durumlarda kredi kartı borcunuzu 60 aya kadar vadeyle ödeme imkanı elde edebilirsiniz. Bankaların taksit ve faiz oranları ise:

 • ING Bank borç yapılandırması için faiz oranlarını 1,94 olarak belirlemiştir.
 • QNB Finasbank aylık taksit tutarlarını %1.79 olarak belirlemiştir.
 • Cepte TEB aylık faiz oranlarını %2.05 oranında belirlemiştir.
 • Akbank kredi kartı yapılandırması için faiz tutarlarını %2.33 oranında belirlemiştir.

Tavsiye içerik =>  Kredi Kartı Borçlarının Asgari Ödemesi Nedir?

Kredi Kartı Borç Yapılandırılması için Nereye Başvuru Yapılır?

Kredi kartı borçlarını ödemekte güçlük çeken kişilerin bizzat bankalarına başvuru yapması gerekmektedir. Bankanızla görüşerek, kredi kartı borç yapılandırması için talepte bulunabilirsiniz. Kredi kartı borçlarını en fazla 12 ay boyunca yapılandırılmaktadır. Bundan daha uzun bir süreye ihtiyacınız varsa ihtiyaç kredisi çekmeniz gerekmektedir. Kredi kartınızı ödemek için ihtiyaç kredisi çekerseniz 60 aya varan vadelerle ödemelerinizi tamamlayabilirsiniz.

Tavsiye içerik =>  Hangi Bankalar Kolay Kredi Verir?

Kredi Kart Borçları Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borçlarının ödenmediği durumlarda kişiler yasal takibe alınmaktadır. Kredi kartı ödemeyen kişilere gecikme faizi uygulanmaktadır. Özellikle bir sene içerisinde kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarlarının 3 kez ödenmemesi durumunda kredi kartı nakit kullanımına kapatılmaktadır. Borcunu kapatan kişiler, kredi kartını kullanmaya başlayabilir. Borcunu üç defa üst üste ödemeyen kişilerin kredi kartları tamamen kapatılmaktadır. Borcunu ödemeyen kişiler yasal takibe alınır ve borç yasal yollarla tahsil edilir. Kredi kart borcu ödemelerinde 90 günlük süreci aşan kişiler, bu borcu avukatlara devreder. Bundan dolayı da kişiler hakkında yasal takip süreci başlatılır. Şayet sigortalı bir işte çalışıyorsanız borcun kapanması için maaşa haciz kararı çıkabilir.

Tavsiye içerik =>  E-Devletten Ücretsiz Olarak Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Puanı Düşük Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Kredi çekmek için bankalar belirli kriterler aramaktadır. Bu kriterlerin başında ise kredi notu gelmektedir. Kredi notu yüksek olan kişiler, bankaya borçlarını ödeyeceğine dair bir güvence sunmaktadır. Kredi puanının düşük olması ise kişinin borcu ödemeyeceğine dair bir risk sınıfını ifade eder. Kredi notu düşük olan kişilerin bu sebeple kredi çekmesi söz konusu değildir. Ancak bazı bankalar kredi notu düşük olan kişilere kredi çekme imkanı sunmaktadır. Bu bankalar:

 • ING Bank,
 • Garanti BBVA,
 • QNB Finansbank,
 • Card Finans,
 • Akbank,
 • Yapı Kredi.

Tavsiye içerik =>  2020 En Ucuz Sigorta Fiyatları

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplanırken, kişinin borç ve gelir durumuna bakılmaktadır. Asgari ödeme tutarı son ödeme gününe kadar borcun ödenmesi gereken bölümü göstermektedir. Asgari tutar hesaplanırken kredi kartı limiti dikkate alınmaktadır. Bu limitlere göre ödeme tutarları ise:

 • Eğer 15 Bin TL kredi kartı borcunuz varsa, bu tutarın yüzde 30’u asgari ödeme tutarını belirler.
 • 15 Bin ve 20 Bin arasında kredi kartı borcu olan kişiler borcun yüzde 30’unu ödeyerek asgari tutarı kapatabilir.

Asgari tutar hesapları, toplam borç üzerinden yapılmaktadır. Bin TL borcunuz varsa, ödemeniz gereken asgari tutar 300 TL olacaktır.

Mutlaka okumalısınız =>  Havale ve EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!