Ekonomi

Kredi Kartı Provizyon

kredi kartı provizyon

Kredi kartları günümüzün vazgeçilmez donelerinden biri halindedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar bizlere göstermektedir ki aktif olarak 200 milyonu aşkın kredi kartı kullanımda ve bu sayı her geçen gün de artmaktadır. Sonuç olarak kredi kartıyla alakalı olan her bilginin tüketicilere büyük bir önem arz etmektedir. Kredi kartı provizyon hakkında bilgi sahibi olmak için doğru adrestesiniz. 

Peki kredi kartı provizyonu ne demek, ne anlama gelmektedir? İlk olarak provizyonun kelime anlamını açıklayarak başlayalım. Provizyon ‘’ön onay’’ anlamına gelmektedir. Kredi kartı provizyonu ise yapılan işlemin banka tarafından onaylanması şeklinde açıklanabilir. 

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi kartınızla gün içerisinde yaptığınız bütün işlemler günün bitişine kadar provizyonda bekletilmeye devam eder ve gün sonunda yapılan kontrollerde yapmış olduğunuz harcamalarda bir sıkıntı görünmüyorsa yapmış olduğunuz işlemler kayıt altına alınır.

Kredi Kartı Nasıl Provizyona Girer?

Kredi kartıyla yapılan her işlemin sonunda kredi kartı provizyona girmektedir. Diğer bir deyişle yapmış olduğunuz her işlem bankanın provizyon onayına tabiidir. Şayet bir problem olmadığı takdirde yapmış olduğunuz işlemler onaylanır. Peki bankalar neden böyle bir işlem gerçekleştirmekte? Bu sorunun cevabı basit dolandırıcılıkların önüne geçmeye çalışmak olacaktır. 

Otel İşlemlerinde Kredi Kartı Provizyon

Otel tarzı işletmelerde yapılan işlemler de benzer bir şekilde işlemektedir. Kredi kartı ile yapılmış olan ödeme önce provizyon onayından geçerek onaylanmaktadır. Bu onay verildiği takdirde işleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olur.

Erken Kredi Kapama Hesaplama hakkında bilgi almak için: Erken Kredi Kapama Hesaplama

Çek İşlemlerinde Kredi Kartı Provizyon

kredi kartı provizyon nedirProvizyon daha önce de bahsettiğimiz üzere bir güvenlik önlemidir. Bu sebepten ötürü çek ile yapılan işlemlerde de provizyon kullanıldığını görmekteyiz. Kredi kartına nazaran çeklerde bu işlemin daha sık uygulandığını söylemekte bir beis yoktur. 

İnternetten Alışverişte Kredi Kartı Provizyon Nasıl Çalışır?

Online olarak gerçekleştirilen alışverişlerde de provizyon uygulandığı görülmektedir. Provizyon özellikle satıcı ile alıcı arasında fiziki olarak uzak bir mesafe olduğunda karşılıklı bir tanınırlık durumu olmadığında gerçekleştirilir. Bu sebepten ötürü internet alışverişlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. 

Provizyondaki Kredi Kartı İşlemi Ne Kadar Sürer?

Provizyon işleminin süreleri bazen farklılık gösterebilmektedir ancak genellikle birkaç saat içinde sonuçlanmaktadır. Provizyon işlemi en fazla 7 gün sürmektedir bu işlem 7 günden fazla kesinlikle sürmemektedir.

Provizyondaki İşlem İptal Edilir Mi?

Provizyondaki bir işlemi iptal etme hakkınız mevcuttur. Ancak bunu gerçekleştirmeden önce ödeme yapmış olduğunuz kurumla iletişime geçmeniz gerekmektedir. 

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!

casino siteleri