Ekonomi

Kredi Kartı Kullanıldığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Nelerdir?

Kredi Kartı Nedir, Ne İşe Yarar?

Kredi kartı, bankalar tarafından verilen ve içinde belirli bir limit bulundurarak bu limit doğrultusunda müşteriye harcama yapma imkânı sunan bir karttır. Bu kart aracılığı ile müşteri, bankadan bir nevi borç almış sayılır. Banka ile müşteri arasında kart alım esnasında yapılan sözleşmede kredi kartının kullanımında hesap kesim tarihi ve borcun son ödeme tarihi belirlenir.
Borcun son ödeme tarihi ile hesap kesim tarihi arasında genellikle 10 günlük bir süre bulunmaktadır. Hesap kesim tarihine kadar yapılan tüm harcamalar o ayın borcu olarak toplanır ve bu 10 günlük süre içerisinde müşteri tarafından ödenmesi talep edilir.

Müşteri bu süre zarfında borcunu ödemezse borcuna faiz işler daha uzun vadede ise yasal süreç başlar.
Kredi kartı nakit olarak kullanılabilen bir kart olsa da günümüzde daha çok alışveriş esnasında kullanılmaktadır. Bunun sebepleri, kredi kartından nakit çekim faizinin yüksek olması, kredi kartlarına alışveriş esnasında taksit yapılıyor olması ve yapılan kart harcamaları ile puan kazanılıyor olmasıdır.

Tavsiye içerik => https://oguzhantemiz.com/axess-kredi-karti-basvurusu/

Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-) Kredi Kartı Alımı Esnasında Tüm Detaylara Dikkat Edilmeli
Bankadan kredi kartı alımı esnasında banka ile müşteri arasında imzalanan kredi kartı sözleşmesinde kredi kartı limiti, hesap kesim tarihi, son ödeme tarihi, faiz oranları gibi kredi kartına dair tüm ayrıntılar yer almaktadır. Bu sözleşme iyi okunmalı ve önemli detaylar incelenmelidir. Uygun olmayan maddeler üzerinde yapılabiliyorsa değişiklik yapılmalıdır.

2-) Kart limiti Bütçeye Göre Belirlenmeli
Kredi kartı alım sırasında kredi kartının limiti müşterinin gelirine göre belirlenmelidir. Maddi gelirinin karşılayamayacağı derecede yüksek limite sahip bir kredi kartı kullanıcı için daima risk ifade eder. Çünkü olası durumlarda kişiler harcamaları ve geliri arasındaki dengeyi ayarlayamayarak sahip oldukları kredi kartının limitini sonuna kadar kullanırlar. Bunun asıl sebebi, kredi kartı limitinin borç olarak değil de kişiye ait para olarak görülmesidir. Bu sebeplerden dolayı kredi kartının limiti kişinin gelir düzeyine orantılı olacak şekilde belirlenmelidir.

3-) Gereğinden Fazla Kredi Kartı Kullanılmamalı
Günümüzde bankaların çoğu, kredi kartı almak isteyen ve herhangi bir engeli bulunmayan her kimseye kredi kartı vermektedir. Bir kişinin ne kadar çok kredi kartı var ise o kadar çok borcu var demektir. Gereğinden fazla kredi kartının kullanılması, zamanla kişinin gelir-gider dengesini alt üst eder ve kişiyi maddi bunalıma kadar götürebilir.

4-) Kredi Kartlarının Borcu Zamanında Ödenmeli
Kredi kartlarının borçları, kredi kart alım esnasında belirlenen son ödeme tarihine kadar ödenmelidir. Bu süre zarfında ödenmeyen borçlara faiz işlediğinden zaman ilerledikçe borç büyür ve kişi için daha zor bir durum meydana gelir. Ayrıca son ödeme tarihinden itibaren 90 gün boyunca ödenmeyen borçlar için yasal takip başlatılır ve bu durum haciz işlemlerine kadar gidebilir. Bunun gibi sıkıntılı durumlar ile karşılaşmamak için kredi kartlarının borçları zamanında ödenmelidir. Ödenecek borç ise aylık borcun tamamı olmalıdır. Sürekli asgari borcu ödemek, bilinenin aksine faizi durdurmaz yalnızca borcun takip süresini uzatır.

5-) Kredi Kartı ile İnternet Alışverişlerine Dikkat Edilmeli
Günümüzde internet dolandırıcılığı faaliyetleri oldukça artmıştır. Bu tarz dolandırıcılıklar daha çok güvenliği bulunmayan sitelerde meydana gelmektedir. Kredi kartı ile alışveriş yaparken alışveriş sitesinin güvenli olup olmadığına dikkat edilmeli ve bu ölçütte alışveriş yapılmalıdır. Güvenliği bulunmayan sitelerden uzak durulmalı veya alışveriş için kredi kartı kullanılmamalıdır. Kredi kartı ile maksimum güvenlikte alışveriş için bankalar tarafından oluşturulan sanal kart kullanılmalıdır.

6-) Kredi Kartınızı Güvende Tutun
Kredi kartı, çalınmalara veya kaybolmalara karşı güvenli tutulmalıdır. Bu yüzden kart, cepten ziyade çanta vb. alanlarda saklanmalıdır. Kredi kartının kaybolması veya çalınması durumunda kartın bloke edilmesi için hemen bankanın müşteri hizmetleri aranmalıdır. Ayrıca kart şifresi, banka yetkilileri dahil hiç kimse ile paylaşılmamalıdır. Kredi kartının şifresi, doğum tarihi, isim-soy isim gibi kolay tahmin edilebilecek bilgilerden oluşturulmamalı ve oluşturulan kredi kartı şifresi düzenli aralıklarla değiştirilmelidir. İnternet bankacığı veya mobil bankacılık gibi hizmetler yalnızca kişiye ait cihazlardan kullanılmalıdır.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!