Ekonomi

Kredi Kartı Borçlarının Asgari Ödemesi Nedir?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi kartı modern yaşamın vazgeçilmez ödeme sistemlerinden biridir. Nakit bir para alışverişi olmadığı için vatandaşlar olması gerekenden çok daha yüksek borçlarla ayı kapatabilmektedir. Bu durumda yasal takibe düşmemek ve kredi notunun düşmemesi için borcun asgari tutarının ödenmesi gerekmektedir. Asgari tutar, vatandaşların banka tarafından yasal takibe alınmasını engeller. Asgari tutar, kredi kartı borcunun son ödeme tarihine kadar ödenmesi gereken en düşük tutarı ifade eden bir sistemdir.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Asgari ödeme tutarları kişinin kredi kartı borcuna göre hesaplanmaktadır. Vatandaşların aylık kredi kartı borç tutarı ve toplam kredi kartı borcu asgari tutarın belirlenmesini sağlamaktadır. Kredi kartı limit arttıkça, asgari ödeme tutarı da artmaktadır. Buna göre kredi kartı asgari ödeme tutarı aşağıdaki gibidir:

  • 0 – 15.000 TL limiti olan kredi kartları için aylık toplam kredi kart borcunun %30’u asgari olarak ödenebilmektedir.
  • 001 TL – 20.000 TL arası limiti olan kredi kartları için %30,
  • 001 TL üzeri limiti olan kredi kartları için %30,
  • Yeni alınmış olan kredi kartları için ilk kullanım senesinde %40 olarak belirlenmiştir.

Şayet aylık kredi kart borç ödemeniz Bin TL ise, aylık ödeme yapabileceğiniz asgari borç tutarı 300 TL olacaktır. Kredi kartı borcunu son ödeme tarihine asgari tutarda yatırırsanız, kredi kartını kullanmaya devam edebilirsiniz. Aksi halde borcun ödenmediği her gün için günlük faiz işleyecektir.

Kredi Kart Borcunun Asgari Tutarını Ödemeyince Ne Olur?

Kredi kartı borcunun asgari tutarını ödemeyen kişiler banka tarafından takibe alınır. Bu süre kapsamında asgari tutarını yatırmayan kişilere, borç tutarına göre günlük faiz işlemeye başlar. 90 gün boyunca borcun ödenmemesi halinde yasal takip başlatılır ve kişi avukatlarca aranmaya başlar. Borcun ödenmediği süre arttıkça vatandaşın ödeyeceği faiz ve borç tutarı da artmaktadır. Aynı zamanda borcunu ödemeyen kişiler, kredi kartı kullanımından da mahrum bırakılır. Kredi kart borcunun asgarisini ödememek ya da borcu sık sık geciktirmek, kredi kart notunu oldukça düşüren kriterler arasındadır.

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!