Ekonomi

Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

kredi çekme şartları nelerdir

Günümüz dünyasında insanlar arasındaki güven her geçen gün azalmaktadır. Durum böyle olunca birçok insan elinde olan bir şeyi başkasına emanet etmek konusunda güven sorunu yaşıyor. Güven sorununun bu denli artması nedeniyle neredeyse herkes kredi çekmeye yöneliyor. Biz de bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için kredi çekme şartları nelerdir başlığı altında birçok bilgi vermeye çalışacağız. Hazırsanız hemen başlayalım!

18 Yaşını Doldurmuş Olmak

Ülkemizde kredi çekebilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. İhtiyaç, konut, taşıt ve KOBİ kredisi alabilmek için 18 yaşı kesinlikle doldurmuş olmanız gerekiyor. 

Yeterli Kredi Notuna Sahip Olmak

Kredi çekebilmek için gereken bir diğer şart yeterli kredi notuna sahip olmanızdır. Kredi notunuzun yüksek olması yaptığınız kredi başvurusunun onaylanma olasılığını yükseltecektir. Eğer elinizde bulunan kredi kartına zamanında ödemeler yaptıysanız veya daha önce kredi çektiyseniz kredi ödemelerini de zamanında yaptıysanız kredi notunuz yüksek olacaktır. Kredi borçlarından dolayı yasal takibe düştüyseniz kredi notunuz düşük çıkacaktır. 

Yeterli Bir Gelire Sahip Olmak ve Bu Geliri Belgeleyebilmek

Bankadan bankaya bu şartlar değişebilir ancak çoğunlukla çektiğiniz kredinin aylık taksidinin iki katı kadar bir gelire ihtiyacınız olacaktır. Örnek vermek gerekirse aylık taksidi 2000 TL olan bir kredi çekebilmek için 4000 TL gelire ihtiyacınız vardır. Mevcut olarak devam eden başka bir kredi ödemeniz varsa hem kredinizin onaylanması ihtimalini hem de kredi miktarını değiştirecektir. Ayrıca 4000 TL gelire sahip olduğunuzu maaş bordrosu gibi bir belge ile bankaya sunmanız gerekmektedir. 

Yeterli Bir Süre Sigortalı Olarak Çalışmış Olmak

Sigortalı çalışma süresinin değerlendirilmesi bankadan bankaya göre değişkenlik gösterse de şöyle bir genelleme yapmak yanlış olmaz;

1- SGK’lı olan bir kişi en son çalıştığı yerde en az 3 ay toplamda 12 ay sigortalı çalışmış olmalıdır. Bazı bankalar 6 ay sigortalı çalışma da talep edebilmektedir. 

2- Vergi levhalı bir şekilde çalışıyorsanız vergi levhasına kar olmalı ve işletmenin kuruluşu üzerinden en az 1 sene geçmelidir. 

3- Memur olarak çalışan veya emekli olan bir kişiden belirli bir süre çalışması talebi olmamaktadır. Bu kişilerde kredi notunun rolü daha büyük olabilir. Ek olarak emekli kişi emekli maaşı üzerinde başka bir yerde çalışarak gelir elde ediyorsa bu geliri belgelemesi istenebilir. 

İpotek Verilecekse Eş Rızasının Yazılı Olarak Bankaya Verilmesi

kredi çekerken uyulması gereken şartlar

Eğer oturduğunuz konutu ipotek olarak gösterip kredi çekmek istiyorsanız eşinizin yazılı onayını bankaya vermek gerekmektedir. Ek olarak kefil göstermek durumunu yaşarsanız, kefilden de eş rızası almak yasal bir zorunluluktur. 

Banka İsterse Kefil Olacak Bir Kişinin Bulunması

Bankadan kefil bulmanız yönünde bir talep gelirse kredi çekmek için kendinize bir kefil bulmanız gerekecektir. 

Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlara Nasıl Uygunluk Sağlarsınız?

Direkt söylemek gerekirse belgeli bir gelire sahip değilseniz kredi çekmeniz mümkün değildir. Ayrıca kredi notunun iyi olması gerekir. 

Kredi çekmek için şu şartları sağlamanız gerekecektir;

1- 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir

2- Kredi notunuz yeterli olmalıdır. 1500-1900 arası kredi notu kredi çekme olasılığını arttırır. 

3- Yeterli bir geliriniz olmalı ve bu geliri belgeleyebilmeniz gerekir. 

4- Gereken süre boyunca sigortalı bir şekilde çalışmanız olmanız gerekir. 

5- İpotek ile kredi çekilecekse eş rızası alınarak bankaya gönderilmelidir. 

6- Banka tarafından kefil talep edilirse, size kefil olacak biri bulmanız gerekir. 

Kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler: Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için kredi çekme şartları nelerdir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umarız sizler için yararlı ve bilgi verici bir içerik olmuştur. 

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!