Ekonomi

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu?

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu_

Herhangi bir bankadan kredi almak isteminizde o bankanın kredi çekme koşulu belirterek öne sürdüğü hayat sigortası bankalar için ödeme güvencesi anlamını taşır, bu yüzden bankalar tarafından talep edilen bir sigortadır.

İçindekiler

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat Sigortası, başınıza kötü herhangi bir şey oluşması sonucunda kredi borcunun ödenmesine devam edileceğini de garanti altına alan sigortadır. Anlaşılacağı üzere banka kendisini güvence altına bu şekilde alır.

Hükümet Hayat Sigortası İle İlgili Ne Kararlar Aldı?

Hükümetin aldığı önemli bir karar ile kamu bankalarının Haziran ayının ilk haftası itibariyle konut kredisi faizlerini önemli oranlarda düşürmesi yalnızca emlak piyasasını değil hayat sigortalarında da bir hareketlenmeye nedeni oldu. Yürürlüğe girmesi için hazırlanan sigorta poliçesinde hayat sigortasının gerçekleşecek hangi durumlarda işleme gireceği konusu detayları ile yer alıyor. Kredili hayat sigortası banka güvencesi haricinde kendi yakınlarınız içinde güvence sağlıyor. Nedeni sigortalının ölmesi sonucunda banka sigortaya ait şirketten kalan borcun ödenmesi koşulunu söylüyor. Bu sebeple hem olan mirasçılar zor durumda kalmaz hem de banka vermiş bulunduğu krediyi sigorta şirketinden tahsil etmiş oluyor. Aynı zamanda hayat sigortası primleri yaş arttıkça artar.

Ayrıca bkz: Kolay Kredi Veren Bankalar

Tüketici İstediği Şirketten Hayat Sigortası Yaptırabilir Mi?

Bankaların kredi çekecek kişilerden istemiş olduğu hayat sigortası şartları ise tüketici olan kişilerin hayat sigortalarını nereden yapacakları durumu oldu ve bu durum gündeme geldi. Gündeme gelme durumu ise bu konuda çok uzun bir zamandır acenteler ve bankalar arasındaki rekabet oluşmasıdır. Kredili hayat sigortalarında kişinin isteğine bağlı olarak istediği şirketlerden hayat sigortası yaptırma serbestliği vardır. Bankaların krediyi çekecek olan tüm tüketicilere sigortayı kendi bankalarından yaptırmaları konusunda baskı sağlamamaları kanunen yasaktır.

Hayat Sigortası Yaptırmak Masraflı Mıdır?

Haziranın ilk haftası itibari ile bankaların kredi oranlarını düşürmesi ve beraber hayat sigortası prim üretiminde Bankasürans desteği ile de çok artması beklendi. Durumların süratle bu şekilde ilerlemesinde vatandaşların hayat sigortası yapma durumlarında hafiflik sağlandı. Masraflar önceki zamanlara göre çok daha azalmış duruma getirildi. Günümüzde de hayat sigortası çok önemli konuma sahip oldu.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!

casino siteleri