Ekonomi

Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Nelerdir?

Kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler Nelerdir?

İhtiyaç halinde gerçek ya da tüzel kişilere belirli bir faiz karşılığında, bankalar tarafından sağlanan finansal kaynağa kredi denir. Krediler kişiye, ihtiyaca ya da işletmeye göre farklı özelliklerde verilir. Ticari krediler ve bireysel krediler farklı prosedür ve faizlerle uygulanmaktadır. Hepimiz hayatımızda bir kere bile olsa kredi çekmek durumunda kalıyoruz. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi çok sayıda kredi var. Kredi için bankaya müracaat edildiğinde şartlar ve evraklar talep ediliyor. Peki, kredi başvuru şartları nelerdir kredi nasıl çekilir?

Kredi Başvuru Şartları

Kredi çekmeye karar verdikten sonra kredinizin türüne ve çekeceğiniz miktarın alt ve üst limitlerine de karar vermelisiniz. Daha sonra, kullanacağınız krediye uygun en düşük faiz araştırması yapmak en önemli iştir.Her bankanın kredi faiz oranı, kredi çekme kuralları farklı olabilir. Ancak genel çerçevede belirlenmiş, mevzuat halinde düzenlenmiş kurallar vardır. Kredi başvurusunda bulunmak için ilk önce sunulan ve neredeyse tüm bankalarda geçerli olan şartları sağlamak gerekmektedir. Krediye başvururken;

 • 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir. Bazı bankalar 20 yaş altı kişiler için bile kefil talebinde bulunmaktadır.
 • Resmi bir gelir belgesi sunmanız gerekmektedir. İş yerinden imzalı, kaşeli olarak verilen, çalışan olduğunuza dair yetkili kişilerden alınan evrak gereklidir.
 • Tüm bankalarla kredi, kredi kartı ödemelerinizin düzenli olması önemlidir. Yasal takip, ödemelerde gecikme gibi olumsuz sicil kaydı, kredi alma sürecinizi olumsuz etkiler.
 • İpotek verme ya da kefil gösterme işlemlerinde eşlerin rızasının olduğunu gösterir belge ibrazı istenmektedir.

Bu belgeleri eksiksiz bir biçimde bankanıza sunmanız durumunda kredi talebi için gerekli işlemleri başlatacaklardır.

Kredi talebinde bulunmak için istenen diğer belgeler emekli, özel sektör ya da kamu çalışanı ya da tüzel kişiler için farklılık göstermektedir. Kredi notunuz da kredi almaya uygunsa işte kredi için başvuru evrakları;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Adres gösterir fatura
 • Resmi gelir belgesi
 • Maaş bordrosu, iş yerleri için vergi levhası 
 • Konut kredilerinde konutun tapu fotokopisi

Kredi çekerken Dikkat Edin!

Kredi çekmek istediğinizde kredinize dâhil edilecek ekstra ücretler bulunmaktadır. Bunların iyi takip edilmesi ve iyi anlaşılması elinize geçecek parayı ve geri ödenecek tutarı etkiler. Bunları iyi değerlendirin. 

 • Dosya masrafı: Kredi talebiniz ve kredi çekme işlemleriniz sırasında gerçekleşen kredi masraflarının genel adıdır. Banka tarafından kredinizin %5’ine kadar talep edilebilir.
 • Kredi faiz oranı: Almak istediğiniz kredi türünde en uygun faiz oranını ve vadeyi sağlayan bankayı seçerek daha iyi bir kredi deneyimi yaşayabilirsiniz.
 • Hayat Sigortası: Kredi işlemlerinde hayat sigortası zorunlu hale gelmiştir. Kredi türüne göre belirli tutarlarda kredinize yansıtılan hayat sigortasın; bankanın sizin başınıza bir şey gelmesi durumunda alacağını garantiye almak için yaptığı bir işlemdir.
 • Ekspertiz ücreti: Konut kredilerinde kredi onayının ardından evin değerinin belirlenmesi için banka tarafından gönderilen uzman incelemesi ücretleri de krediye yansıtılmaktadır.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için https://www.bankalar.org/ sitemizi ziyaret edebilir kredi çekmenin inceliklerini araştırabilirsiniz.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!