Ekonomi

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredisi nedir?

Konut Kredisi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Konut kredisi, insanların ev sahibi olabilmesi için bankaların çıkarmış olduğu bir kredi türüdür. Günümüzde ev fiyatlarının dünya genelinde yüksek olması sebebiyle en popüler kredi türlerinden birisidir.

Konut kredisi ev sahibi olmak isteyen kişinin gelirinin bir kısmına kadar nakit veren bir kredidir. Verilecek kredi miktarı kişinin almak istediği evin bedeline göre belirlenir. Konut kredisi kullanımı için kişinin önünde kredi kullanmasına engel olabilecek herhangi bir problem bulunmaması gerekir. Sonrasında satın alınması istenen evin belirlenmesi ile bankaya konut kredisi başvurusu yapılır.

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-) İyi Bir Araştırma Yapılmalı
Konut kredisi kullanmadan önce yapılması gereken ilk şey iyi bir piyasa araştırmasıdır. Ülke genelindeki birçok banka konut kredisi vermektedir. Her bir bankanın kredi koşulları farklı olmakla beraber kişinin taleplerine göre de değişebilmektedir. İhtiyaca en uygun konut kredisini bulmak için detaylı bir inceleme mutlaka yapılmalıdır.

2-) Toplam Maliyet Hesaplanmalı
Konut kredisi, vade sayısı en yüksek krediler arasındadır. Bazı durumlarda bu vade sayısı 10 yıla kadar çıkabilmektedir. Bu durumda vade sayısının artması ile faiz oranları da bir hayli yükselir ve neticede kredinin ödenmesi gereken toplam tutarı gereğincen çok daha fazla olur. Satın alınacak evin kredi sonrası değerinin hesaplanması ile ödenecek tutar arasındaki farkın çok fazla olmaması gerekir. Aksi takdirde gereğinden çok fazla ödeme yapmak konut kredisi kullanımı için kötü bir adım olacaktır.

3-) Ek Masraflar Dikkate Alınmalı
Genelde konut kredisi kullanımı esnasında kişiler yalnızca faiz oranlarına ve buna bağlı olarak aylık ödeyecekleri miktara bakarlar. Oysaki bunlar dışında bankaların kredi sözleşmesinde uygulamış olduğu sigorta, dosya, ekspert gibi birçok ek ödeme bulunmaktadır. Bunlardan bazıları zorunlu olduğu gibi bazıları kredi sözleşmesi esnasında çıkarılabilen maddelerdir. Bu yüzden sözleşme iyi okunmalı ve ayrıntılara dikkat edilmelidir.

4-) Taksit Tutarı Yüksek Olmamalı
Konut kredisi alımında faiz oranını düşürmek için kısa vade belirlemek her ne kadar toplam maliyeti azaltsa da aylık taksit oranını bir hayli artırmaktadır. Bu taksit miktarının aile bütçesini aşmaması gerekir taksit takdirde ilerleyen dönemlerde kredi, ciddi ekonomik sıkıntılar yaratabilir.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!