Nedir ?

Konkordato Nedir?

Konkordato Nedir

Konkordato, şirketin borçlarını ödemesi ve iflasının engellenmesi için geliştirilmiş bir sistemdir. Konkordato sayesinde borçlarını ödemekte güçlük çeken şirketler ya da kooperatifler, borçlarını ödeyecek uygun bir zemin bulabilmektedir. Konkordato kapsamında borçlu, alacaklılarına borcun tamamını ödemez. Bunun yerine belirli bir oranını ödemeyi teklif eder. Bu sayede borçlunun iflas etmesi durumunda alacaklılar borçlarının hiçbirini ya da çok azını aldıkları için Konkordato teklifini kabul etmektedir. Şirket kendi ayakları üzerinde tekrar duruna kadar borçlarını uzun vadede kapatmaya başlar ve bu süre zarfında şirkete zaman kazandırır.

Konkordato Komiseri Nedir?

Konkordato başvurusu yaptıktan sonra şirketin gerekli şartları taşıdığı tespit edilirse, borçlu olan kişiye konkordato süreci tayin edilmektedir. Bu noktada borçlu kişiye komiser atanmaktadır. Buna göre borçlu olan kişi bilançosunda yazılı olan mal ve kıymetleri, konkordato süresinde vermemesi durumunda, bilançoyu icra mahkemesine sunduğu yıldan bir sene içinde takibe uğraması durumunda göstermeye mecbur bırakılmaktadır.

Konkordato İlan Etmiş Firmalar Satış Yapabilir mi?

Özellikle son günlerde Türkiye’de konkortado ilan etmiş birçok inşaat firması bulunmaktadır. Konkordato ilan etmiş firmalar, ticaret hayatlarına devam etmektedir. Ancak bu satışlar sırasında yükümlülüklerini yerine getirmeyen ya da ayıplı mal satan firmalar yasal olarak olumsuz bir durumdadır. Özellikle bu firmalardan ev satın alan kişiler, borçlarını da ödemek durumundadır. Konkordato ilan etmiş firmalar, ev satışı yaparken bu durumu bildirmek yükümlülüğünde değildir. Firmanın batması ya da konkordato ilan etmesi durumunda ev sahiplerinin borçlarını ödemeye devam etmesi yasal sorumluluktur. Fakat satıcı firmanın yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda ev sahiplerinin yasal olarak hakkını araması gerekmektedir.

Konkordato Eden Firmalar İflas mı Eder?

Konkordato firma ya da şirketlerin iflas etmesi anlamına gelmemektedir. Konkordato durumunda şirketlerin alacakları ve borçları düzenlenir. Şirket batmadan borçlarını daha uzun vadede ödemektedir. Konkordatoya rağmen iflas eden şirketler için farklı bir yol haritası çizilmektedir. Şayet konkordato ilan etmiş bir firmadan ev satın almışsanız ve firma batmış ise, satın aldığınız ya da ipotekli olan evi sizden geri almaları ya da yasal olarak evi satın almaları söz konusu değildir.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!