Ekonomi

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Bankalar da kendi aralarında tüketicilerin kredi hesaplarını, ödeme planlarını, ödeme geçmişini, mevcut ürünlerini görebildikleri bir sistem yapmışlardır. Bu sistemden kredi vermeden önce tüketicilerin risk analizlerini yapmakla beraber kredi verip vermeyeceklerini kararlaştırırlar. Bunun adı da Kredi Kayıt Bürosudur, kısaca KKB denir.
Tüketiciler dönem dönem bu kara listelere girebilmektedirler.

Bu kara listede maksimum beş ( 5 yıl ) yıl kalınmakta olup daha sonra listeden otomatik olarak silinmektedir. Bu kara listeler sadece finans kuruluşlarının online olarak kullanımına açıktır. Tüketiciler bunu çevrimiçi olarak görememektedirler. Tüketiciler bunu en hızlı bir şekilde bir finans kuruluşundan kredi veya kredi başvurusu yaparak orada bulunan memur veya çalışandan öğrenebilirler.

Farklı bir yol olarak da dilekçe ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına başvuru yaparak öğrenebilirler. Bu dilekçe de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.
Dilekçe de ne istediklerini açıkça ve okunaklı belirtmeleri gerekmektedir.

  • Şirket veya şahısların Noter onaylı imza belgesi eklenmelidir.
  • Adres, tarih, Ad Soy isim, imzalar unutulmamalıdır.
  • TC kimlik numarası yazılmalı
  • Dilekçe sahibine ait kimlik fotokopisi de dilekçeye eklenmelidir.

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Bankalar da kendi aralarında tüketicilerin kredi hesaplarını, ödeme planlarını, ödeme geçmişini, mevcut ürünlerini görebildikleri bir sistem yapmışlardır.

Kara liste Kaç yıl süre ile sınırlıdır ?

Bu kara listede maksimum beş ( 5 yıl ) yıl kalınmakta olup daha sonra listeden otomatik olarak silinmektedir.

Kara listete sorgulaması bankalar üzerinden yapılır mı ?

Tüketiciler bunu en hızlı bir şekilde bir finans kuruluşundan kredi veya kredi başvurusu yaparak orada bulunan memur veya çalışandan öğrenebilirler.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!

casino siteleri