Ekonomi

Kara Listede Olan Biri Kredi Kartı Alabilir mi?

Banka veya finans kuruluşlarından aldıkları kredi veya finansman araçlarının geri ödemesini yapmayan veya aksatan tüketiciler merkez bankasında bulunan kara listeye girmektedirler. Bu kredi kayıt bürosu ve merkez bankasında ki kara listede olan kişiler bankacılık ve finans işlemlerinden faydalanmalarında bazı zorluklar yaşayacaklardır.
Biz bu yazımızda kara listede olan birinin kredi kartı alıp alamayacağını inceleyeceğimizden kara liste hakkında tüm detaylara ulaşmak için şu konu başlığımızı inceleyebilirsiniz: “Bankacılıkta Kara Liste”

Kara listede olan bir kişi kredi kartı almak için bankaya başvurur ise o bankanın uygulamalarına göre kredi kartı alabilir veya alamayabilir. Çünkü bankalar bu konuda tamamen kendi kararları dâhilinde hareket etmektedirler. Bazen tüketiciden tekrar bazı evraklar alarak durumu yeniden kontrol etmek isteyebilirler. Tekrar gözden geçirdikleri kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1-) Kredi almak veya kredi kartı almak isteyen tüketicinin yeni gelir gider durumu,
2-) Kredi kayıp bürosundaki eski notunuz ve yeni kredi notunuz,
3-) Son çalıştığınız kurum ve aldığınız maaş miktarı,
4-) Kara liste de bulunan borçlarınız ile ilgili son ödeme veya borç durumları,
5-) Üzerinize kayıtlı bir gayrimenkulün olup olmadığı,
6-) Size bu kredi başvurusu için kefil olabilecek kredi notu yüksek bir kişinin olup olmadığı.

Tüm bunları detaylı olarak inceleyen banka yada finans kuruluşu tüketicilere yeniden kredi veya kredi kartı verebilir veya başvuruyu reddedebilir. Bu tamamen yukarıda saydığımız 6 maddeye ve ilgili bankanın kredi kullandırım politikasına bağlıdır.

Sonuç olarak; banka kara listesinde bulunan veya kredi sicili bozuk olan bir tüketici kredi kartı alabilir. Yalnız bu kartın limiti biraz düşük olacaktır. Öncelikle limiti kaç olursa olsun bu kredi kartını almalı daha sonra da zamanla düzenli ödeme yaparak bu kredi kartının limitini artırmalısınız. Şu konumuzu inceleyebilirsiniz: “Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır”
Tüketiciler kara listeye girmiş ürünlerinin ödemelerini yeniden yapılandırabilirler ve banka veya aracı kurumlar ile pazarlık yapıp faizleri bile sildirebilirler. Burada önemli olan ödenebilecek minimum miktar konusunda uzlaşma içinde olabilmek.

Bu gibi durumlarda bankayla uzlaşmak ve yeni bir ödeme planı oluşturmak yapılabilecek en akıllıca iştir. Daha detaylı bilgi için şu konu başlığımızı mutlaka incelemelisiniz: “Kredi Sicili Nedir Ne Zaman Düzelir”

Kara Listede Olan Biri Kredi Kartı Alabilir mi ?

Kara listede olan bir kişi kredi kartı almak için bankaya başvurur ise o bankanın uygulamalarına göre kredi kartı alabilir veya alamayabilir. Çünkü bankalar bu konuda tamamen kendi kararları dâhilinde hareket etmektedirler.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır ?

Öncelikle limiti kaç olursa olsun bu kredi kartını almalı daha sonra da zamanla düzenli ödeme yaparak bu kredi kartının limitini artırabilirsiniz.

Kara Listede bulunanlar ödemelerini yapılandırabilir mi ?

Tüketiciler kara listeye girmiş ürünlerinin ödemelerini yeniden yapılandırabilirler ve banka veya aracı kurumlar ile pazarlık yapıp faizleri bile sildirebilirler.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!

casino siteleri