Nedir ? Sağlık

Kantaron yağının faydaları nelerdir?

Kantaron yağının faydaları nelerdir?

 Kantaron Bitkisini tanıyalım

Kantaron bitkisi, Akdeniz Bölgesi bitki çeşididir. Otsu bir yapıya sahiptir. Kendine has hoş kokusu vardır. Kantaron bitkisi sarı ve kırmızı olmak üzere iki çeşidi vardır. Kantaron eskiden beri, Anadolu da bilinirdi. Bölgesel ve yöresel olarak farklı isimleri vardır. Bu isimler mayasıl otu, kan otu, kılıç otu, koyun kıran gibi.. genel olarak sarı kantaron olarak bilinir. Kantaron yağı, eskiden birçok evin vazgeçilmez besini ve tedavi aracıydı. Deyim yerindeyse ilaç gibi eksik edilmezdi. Birçok derde deva olan bu yağı, herkesin kolaylıkla yapabilir. Kantaron yağını zamanla unutmuşuz. Çok tanıdık olan bu mucize besini, yeni duyanlar, sanki yeni bir şeyin icadı gibi hayretler içinde kalıyor. Biz özümüzden uzaklaşmışız, yeniden özümüze dönelim. Yeter ki Anadolu’nun bereketli coğrafyasından yararlanmasını bilelim.

Tavsiye içerikler;

 Kantaron bitkisinin hangi kısımları kullanılır?

Kantaronun en çok kullandığı kısımları, yaprak kısmı, çiçek ve tomurcuklarıdır. Bunun yanında gövde kısmı da kullanılmaktadır. Tüketim olarak,kantaron bitkisi yağ ve çay olarak kullanılır.

 Kantaron yağı nasıl elde edilir?

Şimdi yapımına gelelim. Size vereceğim tarifle kendiniz kolaylıkla kantaron yağını, evde elde edebilirsiniz. Mayıs ayının sonları haziran ve temmuz ayının ortasına kadar kantaron bitkisini toplayabilirsiniz. Bölgesel olarak toplama dönemi değişebilir. Yetişme alanı olarak özel bir alanı ya da özel olarak ekilen bir bitki değildir. Yol kenarlarında, ormanlık alanlarda tarla sınırlarında rahatlıkla görebilirsiniz. Peki bu kantaron yağını nasıl elde edeceğiz. Topladınız kantaron bitkisini bir taş ile hafifçe ezin, kantaron çiçeklerini bir kaba koyun. Kap cam olursa daha iyi olur. Kantaron bitkisi üzerine, organik doğal zeytinyağını ekleyin ve zeytinyağı çiçeklerin üzerini bir parmak kadar (3-4 santim kadar) geçsin. Ağzını kapatmayın, ağzını hava alabilecek bir tülbentle örtün. Böylelikle İçerisi hava alacak, bunun yanında içerisine böcek, toz gibi şeylere karşı koruyacaktır. Güneş alan bir yere koyarak 30 ya da 40 gün içinde hazır olduğunu göreceksiniz. Bu kadar kolay işte. Yapılan yağı lütfen serin bir yerde muhafaza edin. Bu mucize yağı, hazırlanmayı ihmal etmeyin. Yapamam diyorsanız, kesinlikle bildiğiniz yerden alın. Doğal kantaron yağının inanılmaz etkileri vardır. Öğrenince evinizden asla eksiklik etmeyeceksiniz.

 Kantaron yağının türleri

İki tür kantaron bitkisi vardır. Kırmızı ve sarı kantaron, kullanacağınız bitkiye göre renk elde edersiniz. Bazı kantaron yağları, kırmızıdır. Bazıları sarıdır. Sarı kantaronun çok rengi çıkmaz. Kırmızı kantaron yağı koyu olur. Aralarında fark var mıdır? Yağı elde edeceğiniz kantaron bitkisine göre değişiyor. Eğer sarı kantaron yağı elde edecekseniz, kurutulmuş sarı kantaron bitkisi kullanmalısınız. Kırmızı Kantaron ise yaş olarak kullanmalısınız. Buna dikkat edelim.

 Organik kantaron yağı nasıl kullanılmalı?

Kantaron yağı, genellikle krem gibi kullanılır. Yaraların, yanakların üzerine sürülür. Bu yağı sürdükten sonra eğer hava güneşli ise bir süre çıkmayın. Masaj için ideal bir yağdır. Masaj yaparak vücudunuza yedirin. Ayrıca zeytin yağı, kantaron yağı ve badem yağı ile bir karışım yapabilirisiniz. Bu harika karışım ile düzenli masaj yapın. Özellikle tutulmalar, burkulmalarda deneyebilirsiniz. Kantaron yağını rahatlıkla içebilirsiniz. Tabi abartmadan yapalım. Bir tatlı kaşığını geçmesin. İçemeyenler için suya karıştırıp içebilir. Fazla tüketirseniz, kaşıntı yapabilir. Ayrıca kantaron yağını cildinize sürünce, özellikle yüz bölgesine dışarı çıkmayın, cilt lekelerine neden olabilir, buraya dikkat edelim.

 Kantaron yağının mucize sonuçları

Alternatif tıpta, sıklıkla kullanılan kantaron yağı, birçok derde ve rahatsızlığa çözüm sunuyor. Bu yönüyle son zamanlarda kantaron yağının popülaritesi iyice arttı ve birçok bilimsel makaleye, araştırmaya da konu oldu. Uzmanlar tarafından kantaron yağının rahatsızlıkları iyi geldiğini bilimsel  olarak da kanıtlandığını belirtiyor. Fakat dikkatleri bir konun üzerine çekiyorlar, doğal ürünlerin belirli oranlarda kullanılması gerektiği belirtiyor. Uzmanlar, bitkisel yağlar kesinlikle doktorun yazdığı ilaçlarını yerini tutmadığını, hekimlerin tedavisinde sizlere verdiği ilaçları aksatmamalarını, ilaçların yanında ek tedavi olarak faydalanılabileceği altını çiziyorlar.

 Kantaron yağının ne gibi faydaları var?

Cildiniz lekeli mi? Cildinizde yaralar var mı? Bu yağını cilt sağlığını koruma üzerinde önemli etkileri vardır. Özellikle güneş yanıkları ve güneş lekelerine karşı, yanıklarda doğal tedavi edicidir. Direkt olarak yanıkların üzerine sürebilirsiniz. Gençlik iksiridir, kırışıklıkların azaltılmasında müthiş etkileri gözlemlenilmiştir. Masaj yaparak cildinizdeki kırışıklıktan azaltılmasını, cildinizin doğal olarak nemlenmesine ve canlanmasına büyük katkıları olacaktır. Yaş ilerlemesi ile ortaya çıkan cilt lekelerini (ellerde ve yüzde) ortadan kaldırır. Bu etkilerin ortaya çıkarması için biraz sabretmelisiniz.

 Saçlarınız dökülüyor mu ve çok cansız mı?

Kantaron yağının saçlara yararları çok fazla ve saç ile ilgili problem yaşayanlar için önemli çözümler sunuyor. Özellikle erkekler, bu konuda bayanlardan daha müzdarip. Saçlara masajla yedirilen kantaron yağı saça canlılık verir doğal parlatıcı görevi görür. Kırılmaların önüne geçer, saçlarınızı daha kısa sürede uzadığını görürsünüz. Saç derisinde oluşan kepeklenmeye ve kaşınma karşı 2 ya da 3 damla saçlarınıza damlatın ve masaj yoluyla Yedirin, çok iyi geldiğini göreceksiniz. Kantaron yağı, zeytinyağı ve badem yağı ile karışım oluşturup saçınıza uygularsanız, bu karışım 2 ya da 3 saat saçlarınızda kalırsa saçlarınıza müthiş bir yumuşaklık, parlaklık ve ahenk kazandıracaktır. Doğal yollarla saçınızı korur. Saçınızda kullandığınız birçok kimyasal ürünü kantaron yağı sayesinde bırakacaksınız. Kimyasal ürünler, belki korur. Fakat bir sürü yan etkileri ve zararları var. Uzmanlar kantaron yağını ölçülü kullanıldığında, yan etkisi ve zararının olmadığını, gönül rahatlığıyla kullanabileceklerini belirtiyorlar.

 Mide sıkıntınız var mı?

Reflü, gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarından müzdaripseniz ve sindirim sistemi bozukluklarından şikayet ediyorsanız kantaron doğal çözümler sunuyor. Tek başına kantaron yağını kullanabilirsiniz. Özellikle aç karnına kullanırsanız daha büyük faydalar görürsünüz. Hazmı kolaylaştırarak, midedeki oluşan gazın emilimini kısa süre de sağlayacaktır. Bu mucizevi besin, direkt olarak tüketileceği gibi, suya katarak ya da yoğurda katarak tüketebilirsiniz. Yine aç karnına tüketilen kantaron yağı, ağrı kesici gibi görev yapar. Bu yağı eskiler, ağrı kesici olarak kullanırmış. Karın ağrısı, Romatizma ağrılarını hafifletir.

 Kantaron yağının herhangi bir zararı var mı?

Kronik rahatsızlığı bulunanlar, alerjisi olanlar ve hamileler hekimlerine danışmalı. Şu ana kadar uzmanlar kantaron yağının hiç bir zararının ve bir yan etkisinin olmadığını belirtiyorlar. Özellikle bebeklerde kullanılırken dikkat etmeli dozajı çok iyi ayarlanmalıdır.

Kantaron bitkisinin faydaları saymakla bitmiyor. Doğanın sunduğu bu faydalı bitkiyi ve yağını kullanalım ve dozajında kullanalım. En önemlisi içeriği doğal mı? Öğrenmeden satın almayın ve kullanmayın. Her faydalı bitkinin bir oranı vardır. Faydaları da o oranda saklıdır. Faydalı diye gereğinden fazla kullanırsanız, sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Her ilacın bir reçetesi olduğu gibi, doğal ürünlerin de bir sınırı vardır. Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle, esen kalın.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!

casino siteleri