Oyun

Just Cause 4 İnceleme

Just Cause 4
Yazar - Hakan Beledin

Just Cause geçmişten bu yana varlığını sürdüren ve çok sevilen yapısıyla oyuncuların beğenisini kazanmıştır. Just Cause 3 ile beraber oldukça önemli bir çıkış yapan bu seri bir sonraki gelecek oyun için beklentileri çok fazla yükseltmiştir. İsveçli yapımcı stüdyo Avalanche Studios tarafından geliştirilen ve oyun tarzı olarak açık dünya olmasını tasarlayan bu şirket JC 4 ile beraber beklentilerin aşağısında kaldığını söyleyebiliriz. Just Cause 3 ile birlikte gelen özellikler, hikaye ve oynanış çok çok daha iyi olması bu yeni oyun için düşünceleri değiştirmiştir. Hem eğlenceli hemde özgürce dolaşabildiğin bir açık dünya oyunu tarzını belirleyen Avalanche şirketi serinin bir sonraki oyununda ne gibi değişikliklerle geleceği merak konusu haline gelmiştir. Bu yazımızda sizlere Just Cause 4 hakkında bütün bilmeniz gereken detayları paylaşacağız. JC 4 oynanışı, grafikleri ve hikayesi gibi detaylara değineceğimiz yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

Just Cause 4 İnceleme

Just Cause serisinin en önemli konusu aksiyon dolu görevleridir. Bu görevler sayesinde sürekli bir organizasyon halinde olduğumuz için heyecan hiç eksilmiyor diyebiliriz. Sürükleyici bir oyun tarzı bulunan bu serinin son oyunda ne gibi hikayeler söz konusu gelin yakından bakalım. Rico Rodriguez adında serinin vazgeçilmez kahramanı hakkında biraz bilgi verecek olursak, bu yapıma kadar birçok kez görevlerde çatıştı kimi zaman büyük yaralar aldı fakat hiç pes etmedi. Just Cause 3’te en son Medici halkına gaddarca tutumları ile eziyet eden diktatör Sebastiano Di Ravello’yu tahttan indirmek için canını ortaya koyduğunu bilmekteyiz. Eğer Just Cause 3 oyununu oynmadıysanız o oyunu bitirip tekrar bu oyuna dönebilirsiniz. Son oyunda Rodriguez abimiz kişisel bir sebepten dolayı savaş meydanlarına adımını atıyor.

Just Cause 4 inceleme

Hikayeye yavaş yavaş girecek olursak eski seride de olduğu gibi yolumuz yine bir Güney Amerika ülkesi olan Solis’e civarlarına düşmektedir. Burada önemli olan nokta süper silah geliştiricilerine karşı savaş çıkartmaktır. Bu silahın özelliği iklim değiştirme özelliğine sahip olmasıdır. Aslında çokda kişisel bir amaç sayılmaz fakat bu silahı ortadan kaldırmazsak sonuçları çok çok daha kötü olabilecek tarzda bir silah olduğunu belirtelim. Gözünü karartan Rodriguez abimiz ölmek pahasına yine Solis’e gitmektedir. Atladığımız nokta ise bu silah babasının geliştirdiği bir silah olduğu için kötü insanların elinde kötü amaçlar için hizmet edebilir düzeyde olmasıdır.

Babasının amacı insanların iyiliği için kullanılabilecek bir özellikte olması için yapmıştır fakat bu silahın diktatör Oscar Espinosa’nın kontrolünde bulunması dünya için olumsuz durumlar oluşturabilir bizde bu yüzden silahı kötülerin elinden kurtarmak istiyoruz. Kahramanımız yani biz zorlu göreve çıkarken başımıza neler geleceğinden habersiz bir şekilde ilerliyoruz. Daha fazla spoiler vermeden diğer konulara değinelim.

Just Cause 4 fiyat

Just Cause 4 Evreni

İlk oyundan bu yana 12 yıllık bir serüvenin bir ürünü olan Just Cause, açıklamada da bahsettiğimiz gibi oldukça geniş bir açık dünya oyunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu oyunun haritasını aynı Cyberpunk 2077 oyunuyla kıyaslayabilirsiniz. Tabii ki aynı diyemeyiz fakat ne kadar büyük bir haritaya sahip olduğunu anlamanızı istedik. Haritanın bir ucundan diğer ucuna yolculuk yapmak isterseniz bundan sıkılıp bırakma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Her yeni serisinde bu haritanın üzerine katarak ve yenilikler ekleyerek daha da geniş ve güzel bir haritaya son oyunda ulaşılmıştır. Just Cause 4’te haritanın hem canlılığı, hem de çeşitliliği açısından bir çok yenilik bulunmaktadır. Bir önceki seride çok fazla yeşillik ve canlılığa erişemesek de bu oyunda gözümüz gönlümüz açılacak diyebiliriz. Özellikle yüksek ayarlarda oynarsanız bu oyundan oldukça fazla keyif alabilirsiniz.

Güney Amerika ülkesinde geçen olaylar oranın atmosferini de gözler önüne sermektedir. Özellikle çeşitlendirilen bitki örtüsü ve iklimin oluşturduğu olayları oyunun ilerleyen zamanlarında görmek mümkündür. Sadece yeşillikler değil yağmur ormanları, çöller ve karlı dağlar ve çok daha fazlası bu oyunda yer almaktadır. Grafik açıdan oldukça başarılı tasarlanan bu oyun, oynanış anlamında da bu kadar başarılı olsaydı yılın en iyi oyunlarına aday olabileceğini düşünmekteyiz. Bu iklim koşulları çok güzel olsa da size zarar vereceği noktalar da olmaktadır. Bu yüzden izlemek istiyorsanız da güvenli bir yerde olduğunuzdan emin olmalısınız.

Just Cause 4 oynanış

Just Cause 4 Mekanikleri

Özellikle yağmur ormanlarındayken çatışma zevkinin iki kat arttığı Just Cause 4 oyununda yapabildikleriniz oldukça sınırlandırılmış diyebiliriz. Açık dünya oyunundna beklediğimiz daha fazla kullanabileceğimiz veya tırmanabileceğimiz aktviteler görmek istiyor oyuncular. Düşmanların oldukça profesyonel olarak hazırlandığı ve ekipmanlar konusunda çeşitliliğe sahip olan düşman tarafı bizden her zaman üstün durumda olduğunu belirtmekte fayda var. Araba sürme optimizasyonu çok iyi olmasa da idare eder düzeydedir. Özellikle jetlerden füze atıldığında kontrol etmek oldukça zordur. Bunu normalmiş gibi dile getirmiyoruz tabii ki ama olumlu yanları da odukça fazla diyebiliriz. Jetlerin, helikopterlerin, deniz araçlarının bulunduğu bu oyunda kullanabildiklerimiz bu ve birkaç araç ile sınırlandırılmıştır.

Özellikle jet ve helikopterlerin geldiği sahnede sinematik düzeyde fragmanın girmesi oyuncuyu heyecanlandırmaktadır. Özellikle gelişmiş teknolojik aletleri gördüğümüz bu oyunda drone gibi aletleri düşmanların kullanması bizleri bir miktar üzüyor. Gelişmiş araçlar sayesinde daha çok hedef altında kalıyorken yapabileceklerimiz sınırlandırılıyor. Fakat Rodriguez abimiz asla pes etmemekle birlikte plan yaparak içlerine sızmanın bir yolunu bulmaktadır. Motorla giderken uçurumdan atlayıp helikopter patlatmak mı dersiniz yoksa deniz aracı ile giderken zıplayıp paraşüt açarak yok olmalarına şahit olmak mı istersiniz siz seçin. Dediğimiz gibi bazı sahneler oldukça zevkli geçmektedir buraları asla kaçırmayın. En etkili araçlarımızdan bir tanesi de kancamız. Kancamız sayesinde birçok aracı birbirine bağlayıp çarpışmalarına sebep olurken kaçış aracı olarak da kullanabilirsiniz.

Just Cause 4 hikaye

Mutlaka göz atın => Oynamanız Gereken Xbox Series X Oyunları

Just Cause 4 Fiyat

Birçok dilde seslendirme ve arayüz desteği sunan bu oyunun Türkçe dili için herhangi bir seslendirme veya altyazı seçeneği bulunmamaktadır. Oyunu alırken buna da dikkat etmenizi öneririz. Oyuncuların çoğunlukla olumlu oylar verdiği bu oyun aksiyon türünde tasarlanmıştır. Birçok pazar yerinde indirimler mevcut fakat indirimler bittiğinde yine eski fiyatına dönecektir bu yüzden genel fiyatlandırmayı bazı aldık. Bazı platformlarda oldukça düşük fiyatlara satılmakta olup buralardan satın aldığınız takdirde oyanayabileceğiniz bir aksiyon oyunudur.

 • Steam Just Cause 4 Complete Edition – 509₺
 • Steam Just Cause 4 Gold Edition – 398₺
 • Steam Just Cause 4 Reloaded Edition – 281₺
 • Epic Games Just Cause 4 Standard Edition – 69₺
 • Epic Games Just Cause 4 Complete Edition – 119₺
 • Epic Games Just Cause 4 Gold Edition – 99₺
 • Epic Games Just Cause 4 Expansion Pass – 49₺
 • Epic Games Just Cause 4 Gold Gear Pack – 17₺
 • Microsoft XBOX Just Cause 4 Reloaded – 178₺
 • Microsoft XBOX Just Cause 4 Gold Sürüm – 65₺
 • Microsoft XBOX Just Cause 4 Eksiksiz Sürüm – 300₺

Just Cause 4 Sistem Gereksinimleri

Minimum sistem gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7 /8 / 10 (64 bit)
İşlemci: Intel Core i5-2400 @ 3.1 GHz | AMD FX-6300 @ 3.5 GHz veya daha iyi bir işlemci
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 760 (2GB VRAM or better) | AMD R9 270 (2GB VRAM veya daha üstü)
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 59 GB kullanılabilir alan

Tavsiye edilen sistem gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit )
İşlemci: Intel Core i7-4770 @ 3.4 GHz | AMD Ryzen 5 1600 @ 3.2 GHz or
Bellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1070 (6GB VRAM) | AMD Vega 56 (6GB VRAM)
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 59 GB kullanılabilir alan

Just Cause 4 Tanıtım

Yazar hakkında

Hakan Beledin

Yorum yap!