Oyun

Immortals: Fenyx Rising İnceleme

Immortals Fenyx Rising fiyat
Yazar - Hakan Beledin

Ubisoftun geçmiş oyunlarına bakılırsa kaliteli yapımları ortaya koyduğu görülebilir. Bundan önce yaptığı tüm oyunlarda farklı bölgelerdeki yapım ekiplerinin başarısı olduğunu söylemekte fayda var. E3 2019’da Ubisoft, “Gods and Monsters” adıyla yeni bir oyun duyurusu gerçekleştirdiği andan itibaren merakllı gözler Ubisoft tarafına çevrilmişti. Oyunun geçeceği yerin Antik Yunan bölgesinde geçeceği ve onun dışında sadece fragmanı yer almaktaydı. Bu yüzden pek bilgimiz yoktu fakat geçtiğimiz aylarda yeni oyuna dair bilgilerin verilmesiyle her şey daha da net ortaya çıkmış oldu. Eylül ayında çıkan anlaşmazlık nedeniyle isimde bir değişiklik oldu ve artık geliştirilmiş grafikler ve özgürlükçü oynanış stiliyle Fenyx Rising ismini kazandı. Bugün sizlere Immortals: Fenyx Rising nasıl bir oyun, inceleme, grafik, oynanış ve birçok konuda sizlere bilgiler vereceğiz.

Immortals: Fenyx Rising İnceleme

Oyunun hikayesine yavaştan değinecek olursak, dediğimiz üzere yunan mitolojisi ele alınan bu oyunda Typhon adındaki en güçlü yaratıklardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Typhon en güçlü olarak bilinmesine rağmen Zeus tarafından mağlup edilmesinin ardından yer altı zindanına hapsedilir. Bu onu daha da çok kızdırır kendi içinde biriktirdiği kini öfkesi daha da büyür. Pes etme niyeti olmayan Typhon Zeus’u devirip başa geçme niyetindedir. Elbet birgün oradan çıkacağını ve gelen tehlikenin çok büyük olduğunu farkeden Zeus, başkalarından yardım istemeyi kafaya koyar. Bir başka yere zincirlediği Prometheus’un yanına gider ve ondan yardım ister. Prometheus belirli şartlar karşılığında bu teklifi kabul eder.

Immortals Fenyx Rising

Fenyx’e güvenen prometheus, görevi başarıyla tammlandığında serbest bırakmasını ister. Promethesu tamamen kendinden emin olsa da bu durum Zeus için geçerli değildir. Fenyx hiç savaş görmemiş deneyimsiz olduğu için ona karşı çok olumsuz düşüncelere sahip olduğunu belirtelim. Zeus teklifi kabul eder çünkü bu görevi tamamlayamayacağını düşünür. Daha önce hiç grmediği ve gitmediği sahilde gözlerini açan Fenyx onları kurtarmayı kafaya koyar ve bunun için planlar yapıp yola koyulur. Buradan sonra işler bambaşka bir boyut kazanır ve tanrıların kaybolduğu, insanların taşa döndüğü bir dünyada kahraman olarak hikayeye başlar.

Oyunun hikayesinde belirttiğimiz üzere oyun Yunan bölgesinde eski çağlardaki dönemlerde karşımıza çıkmaktadır. Başta bahsettiğimiz Typhon tarafından büyük bir zülme uğrayan ve acı çeken askerleride görmekteyiz. Oyunda yer alan canavarlar diğer oyunlara göre farklılık göstermekte olup vurdukları hasarlar da buna bağlı olarak değişiyor. Her canavarın farklı özellikleri yapısı, tasarımı ve yetenekleri bulunmakta olup bunlara dikkat etmemiz gerektiğini söylemekte fayda var. Oyunun başında yer alan eğitim bölümü, oyunu size alıştırmak için başta eğitimler vermektedir. Bu yol gösterici eğitimler sayesinde oyuna daha hızlı ve kolay bir şekilde adapte olup hızlıca oyunun içerisine dahil olabilirsiniz.

Immortals Fenyx Rising’e bünyesinde bulunduran Golden Isle 6 bölge olarak karşımıza çıkıyor. Valley of Eternal Spring’de Aphrodite, Grove of Kleos’ta Athena, The Forgelands’te Hephaistos ve War’s Den’de Ares ile tanışma şansı bulduğumuz bu oyuna Golde Isle bölgesinde devam etmekteyiz. Oyunda bazı bölgeler çok tehlikeli ve gidildiği takdirde sağ olarka dönemeyeceğimiz yerler vardır. Bu yerlerden bir tanesi olan Kings Peak’ten yola çıktığımızda varmak istemeyeceğimiz nokta Gates of Tartaros’tur. Zaten isminden de anlaşılacağa üzere çiçekler ve böceklerin bulunmadığı bir bölge olarak geçmektedir. Oyunun grafik bölümüne zaten değineceğiz fakat burada da biraz bahsedelim. Tüm bölgelerde karşımıza çıkan ortak özellikler olarak şunu diyebiliriz ki, oturup manzarayı izleyebileceğiniz, oyunu unutup seyre dalabileceğiniz bir grafikle karşılaşacaksınız.

Immortals Fenyx Rising inceleme

Tapınaklar, vadiler veya ağaçlar daha saymadığımız birçok güzelliği kendi gözlerinizle görmelisiniz. Tabii ki bu bölgeler ya da vadiler sadece görünüşten ibaret değildir. İçleride yer alan kaynaklar sayesinde bize güç katan özellikleri toplama imkanı da sunmaktadır. Her bölgede farklı özellikler bulunmakta olup buralara kesinlikle uğramanızı önermekteyiz.

Nintendo oynadınız mı bilmiyorum fakat noynadığınızı varsayarsak kesinlikle Zelda oyununa göz gezdirmişsinizdir. Nintendo’nun en iyi oyunlarından bir tanesi olan Zelda’ya benzeyen bu oyun biraz da olsa Assassin’s Creed özelliklerini barındırmaktadır. Tabii ki bunu düşünürken sadece özellik değil görsel anlamda da benzerlikler göstermektedir. Fenyx yani kahramanımız oyunda insanlar gibi ölümlü olarak görülse bile tanrılar tarafından veirlen yarı güçler sayesinde birçok konuda ve özellikte yetenekleri bulunmaktadır bu yüzden yarı tanrı unvanını kazandığını söyleyelim.

Achilles’in Kılıcı, Atalanta’nın Baltası, Odysseus’un Yayı ve Daidalos’un Kanatları gibi ekipmanların bizlerde bulunması savaşlarda ve yolculuklarda bize çok fayda sağlayacaktır. Özellikle kanatların verdiği özgürlük duygusu oyunu daha da zevkli kılmaktadır. Uzaktaki rakipleri yayla, yakındaki rakipleri ise kılıç ve balta ile katletmek mümkün. Sadece bunlar değil oyun ilerledikçe görev yaptıkça size yeni ekipmanlar verilecektir. Silah veya miğferin dışında kıyafetlerinizi de özelleştirmek mümkündür. Bu ekipmanlar sadece özellik değil sizin zırhınızı artırır veya savaş özelliklerinize bonus katar.

Bunun dışında bazı bölgeler sizlere ekstra özellikler katmanıza da olanak tanır. Bunlardan bir tanesi Golden Isle, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sık sık ziyaret edip yolunu ezberleyeceğimiz bu bölgede ekipmanlarımıza ve yeteneklerimize dair birçok geliştirmeyi yapabilmekteyiz. Hermes adlı abimizin verdiği görevler sonucu ödülleri kazanmak da çok kolaydır. Bu mini ödüller sayesinde daha da donanımlı bir hale gelmekteyiz. Oyunun içinde turlarken envanterimize aldığımız Ambrosia’yı Kylix of Athena’da kullanıp sağlık, Zeus’s Lightning’i Bench of Zeus’ta kullanıp dayanıklılık miktarını üst seviyeye çıkartabilmekteyiz.

Mutlaka göz atın => Oynamanız Gereken Xbox Series X Oyunları

Golden Isle bizim için büyük özellikler taşımaktadır. Özellikle dört bir yanında bulunan kaynakları topladığımızda silah ya da ekipmanların özelliklerini geliştirebilmekteyiz. Bu özellikleri geliştirmek savaşlarda özellikle canavar kesmek için bize çok büyük bir avantaj sağlar. Sadece yerdeki değil kanatlı canavarlarla da savaşacağımız için bu özellikleri bünyemizde toplamamız güçlenmemiz için oldukça önemlidir. Her zaman kolay ölen canavarlara rastlamıyoruz bu yüzden boss dediğimiz canavarlar canımızı gerçekten acıtmaktadır. Özellikle önemli kaynakları koruyan değerli eşyaları saklayan canavarların güçleri önemli ölçüde artırılmıştır.

Immortals Fenyx Rising oynanış

Boss savaşlarında yarı tanrısal güçlerimiz devreye giriyor ve özel yetenek kullanmak için bizden komur isteyerek canavarın canını düşürmek için kullanıyoruz. Her oyunda olduğu gibi bu canavarları da atak hamlesi yaparak, sıra onda olduğunda kaçarak savuşturabiliriz. Buna dodge özelliği de denmektedri, hemen hemen her oyunda yapabildiğimiz bu özellik savaşın galibini belirler.

Immortals: Fenyx Rising Fiyat

Kahraman Fenyx olarak, Yunan tanrılarını karanlık bir lanetten kurtarmak için maceraya atıldığımız bu oyun Epic Games Store‘da normal versiyonu 269 tl olarak belirlenmiştir. Eğer isterseniz Immortals Fenyx Rising Gold Sürüm 449 tl, Sezon kartı alırsanız eğer 179 tl gibi bir ücret ödeyebilirsiniz. Microsoft aracılığı ile satın almak istiyorsanız 566 liralık bir ücret ödeyebilirsiniz, gold sürümü ise 600 lira olarak piyasaya sürülmüştür. Immortals Fenyx Rising oyununu Playstation için satın almak istiyenler 470 lira gibi bir ücreti ödedikten sonra bu oyunu oynayabilirler. Oyunun grafikleri, oynanaışı ve sesleri itibari ile oldukça keyifli zamanlar geçirebileceğinizi ve bu paraları verdiğinize pişman olmayacağınızı belirtmek isteriz.

Immortals Fenyx Rising sistem gereksinimleri

Çok Düşük (720p/30 fps):

İşlemci: Intel Core i5-2400 / AMD FX-6300
Bellek: 8GB (Çift-Kanal 4×2)
Ekran Kartı: GeForce GTX 660 /AMD R9 280X
Depolama: 28GB kullanılabilir alan
İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit

Yüksek (1080p/30 fps):

İşlemci: Intel Core i7-3770 / AMD FX-8350
Bellek: 8GB (Çift-Kanal 4×2)
Ekran Kartı: GeForce GTX 970 / AMD R9 290
Depolama: 28GB kullanılabilir alan
İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit

Yüksek (1080p/60 fps):

İşlemci: Intel Core i7-6700 / AMD Ryzen 7 1700
Bellek: 16GB (Çift-Kanal 8×2)
Ekran Kartı: GeForce GTX 1070 / AMD RX Vega 5
Depolama: 28GB kullanılabilir alan (SSD)
İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit

Çok Yüksek (1440p/60 fps):

İşlemci: Intel Core i7-8700 / AMD Ryzen 5 3600X
Bellek: 16GB (Çift-Kanal 8×2)
Ekran Kartı: GeForce GTX 2070 Super / AMD RX 5700
Depolama: 28GB kullanılabilir alan (SSD)
İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit

Çok Yüksek (4K/30 fps):

İşlemci: Intel Core i7-8700 / AMD Ryzen 5 3700X
Bellek: 16GB (Çift-Kanal 8×2)
Ekran Kartı: GeForce GTX 2070 Super / AMD RX Vega 56
Depolama: 28GB kullanılabilir alan (SSD)
İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit

Immortals Fenyx Rising Tanıtım

Yazar hakkında

Hakan Beledin

Yorum yap!