Oyun

IMDB 2021 En Çok Beklenen Video Oyunları

Yazar - Hakan Beledin

IMDB 2021 en çok beklenen video oyunları, geçen yıl IMDB’nin 2020’nin en çok beklenen video oyunları anketi, Cyberpunk 2077’yi listenin başına koydu. Birden fazla oyun ödülü kazanan Out Last Part ikinci bölümde ikinci, Tsushima’nın Ghost üçüncü ve Marvel’in Avengers dördüncü oldu. İnsanların Cyberpunk 2077 ve Marvel Avengers için yüksek beklentileri olsa da, bu iki oyunun piyasaya sürülmesi birçok hayranı hayal kırıklığına uğrattı. Bu yazıda, 2021 yılının en çok beklenen oyunlarını IMDB anketine dayanarak derledik. Ayrıca oyun bilgileriyle ilgili ufak detayları da yazımızda bulabilirsiniz.

Bu yılki ankette, 1.507 kullanıcı oy verdi. Bu oylar sürekli değişse de, sıralamayı gösterebilecek bazı oyunları listeledik. PlayStation’a özel God of War: Ragnarok, 360 oyla 2021’in en çok beklenen video oyunu seçildi. 2018’in popüler oyunu God of War’un devamı hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, başlıktaki olaylar ve kısa bir fragman Ragnarok’a büyük bir heyecan verdi. Geliştirici Santa Monica Studio, 2021’de yayınlayacağına söz vermiş olsa da, herhangi bir fragman veya duyuru olmadığı sürece içinde bulunduğumuz pandemi döneminden dolayı çıkış tarihi uzayacağa benziyor.

IMDB 2021 En Çok Beklenen Video Oyunları

God of War: Ragnarok

God of War oyunu 2020 yılına damga vurmuş ve birçok oyuncu tarafından oynanan ve beğenilen nadir oyunlardan bir tanesi olarak taınmıştır. Özellikle Twitch veya Youtube gibi platformlarda sıkça videolarını gördüğümüz bu oyunun devamı niteliğinde olacak God of War: Ragnarok’u Sony çıkaracağını duyurdu. God of War oyunun sonunda Kratos, İskandinav Işık Tanrısı ile son kez Baldur’la buluştu ve kozlarını ortaya koymuştu. Onu yendikten sonra Kratos ve Atreus, Atreus’un annesi Faye’nin küllerini dağıtmak için Jotunheim’a gitti. Burada Faye’nin aslında Laufey adında bir dev olduğunu keşfettiler ve Atreus’u yarı tanrı ve yarı deve dönüştüğünü gördüler.

Kratos ve Atreus eve döndüğünde, Atreus babasına gerçek kimliğinin ne anlama geldiğini ve annesinin mirasını sordu. Kratos buradaki olayları bir sonraki filmi devam ettirmesi açısından yarım bıraktı ve devam filmi için mükemmel sahneyi bizlere yaşattı diyebiliriz. Sony Interactive Entertainment, Eylül 2020’deki duyurusundan bu yana “God of War: Ragnarok” hakkında çok gizli açıklamalarda bulundu. Yani tam anlamıyla açıklama yapmayan Sony burada bazı detayları vermek yerine kullanıcıları daha da meraklandırdı. Bir sonraki oyunda İskandinav tanrılarının dehşeti ile birlikte oyunun karakter türü kesinlikle genişleyecek ancak kim olduğunu bilmiyoruz. Bu tanrılar veya yeni karakterler oluşacak gibi durmaktadır.

İlerleyen günlerde gelişmeler olursa bunu yazımızda belirtir ve güncelleriz. Bu oyunun 2021’de piyasaya sürülmesi bekleniyor, fakat Cyberpunk 2077’de oluşan sorunlar nedeniyle aynı sorunların da kendileirnde yaşamalarını istemiyorlar. Bu nedenle daha çok zaman isteyen Sony hatasız bir oyun yapmak için uğraşacaklarını belirtti. En yüksek kaliteyi sağlamak için daha fazla zamana sahip olmak onlar açısından iyi oalcak fakat yine hatalarla karşılaşırsak bunun üstesinden gelebilirler mi o konuda kullanıcılar tereddüt içerisindeler.

Horizon: Forbidden West

Zeo Dawn çıkmasının ardından PS tarafında oldukça ilgi gösterilen bu oyuna ek oalrak devamı niteliğinde yeni bir oyun çıkarılması kararlaştırıldı. Bu kadar çok sevilmesinin ardındaki yatan neden sadece görüntü değil mekanikleri de büyük oranda oyuncuları etkilemişti. Oyun haritasının genişliği ve yapabildiklerimizin sınırlandırılmamış olması kullanıcıyı oyuna daha da çok bağladı. İlk oyunda herkesi memnun eden şirket ikinci oyunda beklentileri artırdı diyebiliriz.

İkinci oyun olan Horizon: Forbidden West fragmanı Horizon Forbidden West’in çıkış tarihini net bir şekilde duyurmasa da geliştirici Guerrilla Games daha sonra geliştiricinin günlük videosunu yayınlayarak Horizon Zero Dawn devamının 2021’de PS5 için özel olarak yayınlanacağını doğruladı. Buna ek oalrak sadece PS5 değil artık PS4’ün de kullanacağını biliyoruz. Ayrıca bu, yeni donanıma yükseltmeden oyun oynayabileceğiniz anlamına gelir. Bir önceki oyunda olan ve yeni oyunda karşımıza çıkacak durumlardan biraz bahsedecek olursak; Aloy, bitkileri, hayvanları ve kabileleri öldüren kızıl felaketin nedenini keşfetmek için Batı’ya yola çıkmıştı.

Makineleri alt edebilen düşman kabileler de dahil olmak üzere yeni kabilelerle tanışacak ve kötülüğe çare arayan düzinelerce yeni makineyle karşılaşacak. Her oyunu yeni silahlar, mekanikler ve çeşitlerle hazırlamak, her savaşı daha heyecanlı hale getirebilir ve oyuncuları her sistemi yenilikçi şekillerde kullanmaya zorlayabilir. Biyolojik tasarımın aynı tazeliği sunması gerekir ki bunu ikinci oyunda yapabilecekleri konusunda hala tartrışmalar devam etmektedir. Eski oyunda görmediğimiz birçok yeniliği ikinci oyunda bizlere sunacağını açıklayan firma bu konuda da kullanıcılarını memnun etti diyebiliriz.

Resident Evil Village

Resident Evil 7’nin çıkmasının ardından bazı sorunların oyuncuları rahatsız ettiği ve bu sorunların artık olmayacağını açıklayan firma Resident Evil Village’de çok büyük bir güncelleme geleceğini ve her konudan oyuncuları tatmin edeceğni belirtti. Resident Evil Village Resident Evil 7’den birkaç yıl sonra gerçekleşiyor, birinci şahıs bakış açısıyla Ethan Winters kahramanını oynamaya devam edeceksiniz, çünkü o ve eşi Mia önceki dehşeti deneyimledikten sonra olaylar bambaşka bir yolda ilerleyecektir. Yukarıda verdiğimiz Fragmanda gösterildiği gibi Chris Redfield, Winters’ın hayatına giren ve huzurunu bozan serinin ilk birkaç oyunundan biriydi. Redfield ile tanıştıktan sonra Winters, aradığı evapları bulmak için çeşitli kaynakları araştırmaktadır.

Mutlaka göz atın => Cyberpunk 2077 Hileleri

Resident Evil Village tam olarak açıklık getirilmesede bazı durumlar sadece gün yüzüne serpilmiştir. Karakterler ve motivasyonları hakkında çok az şey biliniyor. Resident Evil Village oyunundan “Resident Evil 7” nin birinci şahıs savaşını oynadık ve deneyimledik. Yine de, etrafınızı saran düşmanları bölgeyi temizlemek için uzaklaştırmak ve saldırılardan kaçınmak için engellemeye yeniden odaklanmak gibi bazı yeni özellikler var.  Ayrıca, farklı düşman türleriyle başa çıkmak için farklı taktikler kullanmanız gerektiği de aşikar.

Oyunda karşıalaşcağımız yeni mekaniklere daha önce rastlamamış olduğumuz için alışma süreci biraz sürebilir. Bunun dışında gerilim dolu fakat eğlenceli bir yapısı olan Resident Evil Village 7 mayıs’da oyuncularla buluşacak. Günümüzde oyunların ertelenmesi artık doğal karşılanmaya başladı pandemi sayesinde. Fakat oyuncuların son seri olan ve Resident Evil Village ile hikayenin tamamlandığı oyunu çok fazla bekleyeceğini düşünememekteyiz.

Yazar hakkında

Hakan Beledin

Yorum yap!